Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. 04. 2016, 18:07

Kardinál Sarah: musíme napraviť nešváry v liturgii

Nápravu vidí ghanský kardinál aj v zákaze fotenia počas liturgických slávení. Navrhol to už aj pápežovi Františkovi.

Kardinál Sarah: musíme napraviť nešváry v liturgii


Kardinál Robert Sarah prechádza cez Námestie sv. Petra vo Vatikáne. Foto – TASR/AP

Po Druhom vatikánskom koncile je liturgia deformovaná až na hranicu únosnosti, myslí si kardinál Robert Sarah, ktorý je prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

„V dôsledku deformácií a svojvoľných zlých rozhodnutí nemalého množstva kňazov sú veriaci zmätení a prestávajú sviatostiam rozumieť,“ povedal vatikánsky „minister pre liturgiu“ počas prezentácie knihy So sviatosťami sa nežartuje. Autorom je popredný liturgista Nicola Bux, predhovor napísal známy náboženský spisovateľ a publicista Vittorio Messori.

Do centra liturgie je potrebné opäť postaviť Eucharistiu ako sviatosť sviatostí, keďže – rovnako ako kríž – bola z neho vytlačená. „Pritom bohostánok nás orientuje na Boha, čo je veľmi potrebné v tejto dobe, keď by mnohí chceli žiť tak, akoby Boha nebolo,“ zdôraznil 70-ročný kardinál, ktorý liturgické nedostatky kritizoval už aj v minulosti.

Prečítajte si aj
Ako na omši nestratiť vieru Zdieľať

„Niektorí kňazi sa zmenili na televíznych moderátorov a sviatosti doplnili dlhými titulkami... Pre pochopenie sviatostí však nepotrebujeme oči otvoriť, ale zavrieť ich,“ povedal kardinál, ktorý už požiadal pápeža Františka, aby zakázal fotenie pri oltári, keďže z liturgie robí predstavenie.   

„Sviatosti sú účinnými znameniami, liekmi, ktoré odstraňujú hriechy. Môže sa žartovať s liekmi, ktoré zachraňujú a navracajú zdravie?“ narážal kardinál na nadpis predstavovanej knihy. Pripomenul tiež učenie Druhého vatikánskeho koncilu, že sviatosti nielen predpokladajú vieru, ale ju aj živia a posilňujú.

Ďalšími rečníkmi na knižnej prezentácii boli americký kardinál Raymond Leo Burke a bývalý riaditeľ Inštitútu pre náboženské diela (vatikánskej banky) Ettore Gotti Tedeschi. V publiku sedeli viacerí poprední kardináli ako Walter Brandmüller, Velasio De Paolis či José Saraiva Martins.

Odporúčame