Liturgia nie je folklórne predstavenie, tanec do nej nepatrí

Tance, ktoré sprevádzajú prinášanie obetných darov v niektorých afrických krajinách, do liturgie nepatria. Vo vatikánskom denníku L´Osservatore Romano to napísal kardinál Robert Sarah, prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí.


Africké ženy vítajú pápeža Benedikta XVI. počas návštevy Beninu v roku 2011. Foto – TASR/AP

Na adresu liturgických tancov kardinál Sarah uviedol, že „vyvolávajú dojem, že sa zúčastňujete na folklórnom predstavení, ktoré dezinterpretuje krvavú Kristovu obeť na kríži a vzďaľuje nás od tajomstva Eucharistie“.

Prinášanie chleba a vína na oltár a modlitbu kňaza nad týmito darmi (tzv. ofertórium) by podľa kardinála Saraha malo sprevádzať ticho, ktoré je príležitosťou k vnútornému zjednoteniu sa s Ježišovou obetou. Kardinál, ktorý sám pochádza z africkej Guiney, sa opiera aj o názor kardinála Josepha Ratzingera, súčasného emeritného pápeža Benedikta XVI.

„Takmer teatrálny nástup rozličných aktérov, ba až hercov, ktorý dnes môžeme sledovať pri príprave darov, úplne prehliada podstatu,“ napísal Ratzinger vo svojom diele Duch liturgie. Aktívnym zapojením všetkých zúčastnených sa „vlastná liturgická teodráma zmení na paródiu“.    

Zachovanie ticha v liturgii podľa kardinála Saraha požadoval aj Druhý vatikánsky koncil a je zakotvené v súčasnom Rímskom misáli. Ticho, v ktorom dovoľujeme Bohu prehovoriť a započúvame sa do jeho slov, je dôležitou súčasťou biblickej tradície a kresťanskej spirituality, dodal africký kardinál.

TK KBS, ig

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo