Republikán Trump rozdeľuje amerických katolíkov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Republikán Trump rozdeľuje amerických katolíkov

Americký republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump (Foto: TASR/AP)

Čím viac sa prezidentská kampaň v USA blíži ku koncu, tým intenzívnejšie miestni katolíci diskutujú o tom, či môžu Donalda Trumpa voliť s čistým svedomím.

Pomôcť pri rozhodovaní im chce samotný republikánsky kandidát. V uplynulých dňoch predstavil tridsiatich troch popredných katolíckych konzervatívcov, ktorí sa stali jeho poradcami. Figuruje medzi nimi napríklad Rick Santorum, bývalý republikánsky senátor, ktorý sa uchádzal o prezidentskú kandidatúru v týchto aj v uplynulých voľbách, či zakladateľ Národných modlitbových raňajok Joseph Cella. Práve on by mal byť Trumpovou pravou rukou pri riešení katolíckych záležitostí.

V zbore poradcov sa objavila  aj prolife aktivistka Marjorie Dannenfelser, prezident Americkej konzervatívnej únie Matt Schlapp alebo bývalý veľvyslanec USA vo Vatikáne Jim Nicholson. 

Na opačnej strane stojí tridsiatka iných amerických katolíckych intelektuálov, ktorí ešte v marci v otvorenom liste označili Trumpa za „úplne nevhodného kandidáta na prezidenta Spojených štátov, ktorý posúva našich politikov na novú úroveň vulgárnosti“. Poukázali pri tom na jeho etnické predsudky, sľuby o trestaní rodín teroristov či na názorové obraty v prolife témach.

Signatári, medzi ktorými figuruje aj známy mysliteľ a spisovateľ George Weigel či profesor práva Robert P. George, priamo vyzvali amerických katolíkov, aby Trumpa nepodporili.

To však bolo ešte v čase, keď existovala aspoň minimálna šanca, že z republikánskych primárok vzíde iný kandidát ako Trump. V súčasnosti, keď si voliči môžu vybrať už len medzi dvoma relevantnými kandidátmi, niektorí pôvodní Trumpovi odporcovia sa menia na jeho podporovateľov. Príkladom je aj Cella, ktorý v marci podpísal list kritizujúci Trumpa a dnes je jedným z jeho kľúčových poradcov.

Pocity väčšiny amerických katolíkov asi najlepšie opísal filadelfský arcibiskup. „Nazdávam sa, že každý z nich je svojím spôsobom pre našu krajinu veľmi zlou správou,“ povedal arcibiskup Charles Chaput.

Biskup James Conley z diecézy Lincoln v štáte Nebraska si myslí, že ak katolíci nemajú hlasovať v súlade s čistým svedomím, je v poriadku, ak sa na voľbách nezúčastnia. „Nikto by nemal cítiť povinnosť hlasovať za jedného z kandidátov iba preto, aby zabránil zvoleniu toho druhého.“

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Po prečítaní tohto článku si myslím, že:

0
0
0

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo