V Týnskom chráme na Staromestskom námestí v Prahe sa v utorok konala bohoslužba za zastreleného amerického influencera a konzervatívneho aktivistu Charlieho Kirka. Slúžil ju bývalý pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
Na omši sa zúčastnili stovky ľudí, ale aj niektorí politici, napríklad europoslanec Filip Turek, ktorý kandiduje vo voľbách do Poslaneckej snemovne za stranu Motoristi. Podľa organizátorov bola omša nielen pripomienkou Kirkovho života, ale aj modlitbou za ďalšie obete násilia.
Portál Echo 24 informoval, že pred začiatkom bohoslužby musela polícia pred chrámom zasahovať pri incidente, keď mladíka s transparentmi, na ktorých boli vytlačené niektoré Kirkove výroky, napadol iný návštevník.

Za zavraždeného Kirka, jeho manželku a deti sa modlil aj pápež Lev XIV. Potvrdil to hovorca Svätej stolice Matteo Bruni, ktorého sa na to opýtali novinári po stretnutí hlavy Katolíckej cirkvi s novým veľvyslancom USA vo Vatikáne Brianom Burchom.
„Svätý Otec vyjadril obavy z politického násilia a hovoril o potrebe zdržať sa rétoriky a manipulácie, ktoré vedú k polarizácii a nie k dialógu,“ citoval portál Crux Now hovorcu Bruniho.
V podobnom duchu sa deň po vražde vyjadril aj vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin. „Musíme byť tolerantní a úctiví ku každému, aj keď nás nespája rovnaký názor,“ uviedol taliansky kardinál.
Populárny americký biskup Robert Barron označil na sociálnej sieti X Kirka za „apoštola občianskej diskusie“ a „človeka, ktorý miloval Ježiša Krista“.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.