Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. 10. 2016, 17:08

Venezuelský prezident po stretnutí s pápežom zvolal okrúhly stôl s opozíciou

Pápež František nečakane prijal na súkromnej audiencii venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Stalo sa tak v čase vrcholiaceho napätia medzi prezidentom a opozíciou, ktorá sa usiluje o vypísanie referenda o jeho odvolaní.

Venezuelský prezident po stretnutí s pápežom zvolal okrúhly stôl s opozíciou

Stretnutie Františka s Madurom, ktoré sa uskutočnilo v pondelok večer a trvalo viac ako pol hodiny, nebolo vopred avizované. Obe strany ho pripravili narýchlo. V uplynulých mesiacoch pápež zaslal venezuelskému prezidentovi dva listy, v ktorých ho vyzval k dialógu s opozíciou.  


Prezident Nicolás Maduro sa s pápežom Františkom vo Vatikáne stretol aj v júni 2013. Foto – TASR/AP

Svätá stolica po stretnutí uviedla, že schôdzka sa uskutočnila „v kontexte znepokojivej situácie politickej, sociálnej a ekonomickej krízy, ktorej krajina čelí a ktorá ťažko dolieha na každodenný život celej populácie“. Pápež vyzval Madura ku konštruktívnemu a úprimnému dialógu a obnove sociálnej súdržnosti. Udelil mu aj požehnanie, o ktoré ho prezident požiadal.

Bezprostredne po stretnutí Maduro oznámil, že na 30. októbra zvoláva okrúhly stôl medzi vládou a opozíciou, ktorý bude prebiehať na karibskom ostrove Margarita. Informáciu potvrdil aj osobitný pápežský vyslanec vo Venezuele Emil Paul Tscherrig, ktorý je apoštolským nunciom v Argentíne. Dodal, že rokovania budú prebiehať pod patronátom Únie juhoamerických národov. Pomoc pri sprostredkovaní dialógu už viackrát ponúkla aj Svätá stolica.

Prečítajte si aj
Venezuela pred kolapsom. Pomôže pápež František?
Vzťahy medzi populistickým prezidentom Venezuely Madurom a Vatikánom zamrzli na mŕtvom bode Zdieľať

Madurova návšteva Vatikánu sa konala po tom, ako venezuelský parlament, v ktorom má prevahu opozícia, obvinil v nedeľu vládu z porušenia ústavy, keď volebná komisia zablokovala vypísanie referenda o prezidentovom odvolaní z funkcie. Informovala o tom TASR. Opoziční zákonodarcovia zasa obvinili Madurovu vládu zo štátneho prevratu a objavili sa aj vyhlásenia, aby bol prezident postavený pred súd.

V parlamentných voľbách v decembri 2015 zvíťazila vo Venezuele prvýkrát po sedmnástich rokoch opozícia. Získala v parlamente väčšinu a usiluje sa vypísať referendum o odvolaní Madura. Podľa prieskumov verejnej mienky je väčšina Venezuelčanov za odvolanie prezidenta, ktorému mnohí pripisujú vinu za súčasnú hlbokú ekonomickú krízu v krajine.

Odporúčame