Z kláštora, ktorý zničili islamisti, zachránili relikvie svätca

Relikvie svätého Eliana zachránené pred bojovníkmi Islamského štátu sú symbolom nádeje pre miestnych kresťanov.

Keď teroristi z Islamského štátu v lete minulého roka zrovnali so zemou starobylý sýrsky kláštor Mar Elian, zdalo sa, že to symbolizuje osud tamojších kresťanov. Predstaveného kláštora Jacquesa Mourada uniesli, tisícky kresťanov vyhnali z domovov alebo zavraždili a kedysi dôležité kresťanské centrum Sýrie pochovali v troskách. Vyhliadky na akúkoľvek budúcnosť boli mizivé.


Kláštor a kostol Mar Elian z 5. storočia boli architektonickým skvostom. Foto – Wikipedia 

Dnes sa zdá, že všetko nie je úplne stratené. Kňaz Mourad, ktorý sa po úteku zo zajatia dostal na slobodu, nedávno prezradil, že napriek likvidácii kláštora sa z neho podarilo zachrániť relikvie svätca Eliana, po ktorom bol pomenovaný. Pre ľudí, ktorí prežili a ostali v regióne, je to znamenie dlho hľadanej nádeje.

„Po zničení kláštora sme si mysleli, že pozostatky svätého Eliana zmizli, no namiesto toho sme ich dokázali nájsť,“ hovorí Mourad. „Dalo nám to obrovskú útechu. Ich zachránenie pre nás predstavuje veľký znak nádeje do ďalších dní. Stále môžeme niečo vybudovať. Musíme však vytrvať, kým sa skončí táto vojna.“

Svätý Elian bol ranokresťanský mučeník, lekár a potomok rímskeho dôstojníka, ktorý neváhal svojho syna v roku 284 pre jeho vieru osobne zavraždiť. Na mieste Elianovej smrti neďaleko mesta Qaryatayn vyrástol v 5. storočí kláštor, v ktorom boli uchované jeho pozostatky.

„Keď islamisti vtrhli do regiónu, medzi prvými zaútočili na hrobku sv. Eliana s cieľom zničiť jediný staroveký kláštor,“ opisuje kňaz Mourad. „Pre nich sú hrobky, relikvie a svätí herézou. Na miestach, ktoré obsadia, nemôžu akceptovať prítomnosť relikvií svätcov a ich hrobky.“

Prečítajte si aj
Dobrá správa zo Sýrie: Zachránenie Jacquesa Mourada Zdieľať

Počas svojej 1500-ročnej histórie bol kláštor Mar Elian niekoľkokrát poškodený, ale vždy sa ho podarilo obnoviť. V minulosti bol známym centrom medzináboženského dialógu a posvätným miestom nielen pre kresťanov, ale aj moslimov. Stal sa tiež útočiskom pre tisícky ľudí, ktorých domovy zničila občianska vojna. Islamisti ho po likvidácii v auguste minulého roka celý zasypali, aby po ňom nič neostalo.

„Kresťania boli donútení podpísať s Islamským štátom istý typ zmluvy, ale nátlak bol vyvinutý aj na mnohých moslimov. Pokiaľ vieme, otec Jacques je stále nažive,“ povedala v rozhovore pre Postoj v septembri minulého roka sestra Carol Cook Eid, ktorá v kláštore pôsobila. Kňaz Mourad bol v tom čase už piaty mesiac v zajatí islamských radikálov.

Niekoľko týždňov po tomto rozhovore prišla zo Sýrie neuveriteľná správa, že sa mu z väzenia podarilo utiecť. Život mu zachránil bojovník Islamského štátu, ktorého rodine pomohla charita, ktorú organizoval práve otec Jacques prostredníctvom nadácie Cirkev v núdzi.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo