Pripravuje sa nová inštrukcia o slávení predkoncilovej liturgie

Podľa informácií, ktoré na svojom blogu Sacri Palazzi zverejnil vatikanista Andrea Tornielli, Pápežská komisia Ecclesia Dei pripravuje novú inštrukciu upresňujúcu podmienky slávenia predkoncilovej liturgie. Momentálne sa pracuje na jej preklade z taliančiny do latinčiny a svetových jazykov. Zverejnená by mohla byť začiatkom apríla.

Dokument vyjde takmer po štyroch rokoch od vydania apoštolského listu formou motu proprio Summorum Pontificum, ktorým boli rozšírené možnosti slávenia predkoncilovej, tzv. tridentskej liturgie. V závere sprievodného listu k Summorum Pontificum Benedikt XVI. vyzval biskupov, aby tri roky po tom, ako vstúpia nové pravidlá do platnosti, zaslali svoje pripomienky Svätej stolici. „Ak by sa naozaj ukázali nejaké vážne ťažkosti, budú sa hľadať spôsoby ich vhodného riešenia,“ dodal pápež. Nový dokument bude teda vychádzať zo skúseností miestnych cirkví.

„Je zbytočné si zakrývať, že napriek veľkému prijatiu a rastúcemu počtu slávení v starom ríte sú tu aj mnohé odmietavé reakcie a reštrikcie zo strany niektorých biskupov,“ napísal vo svojom blogu vatikanista Tornielli a dodal, že viaceré tradicionalistické weby sa už pustili do preventívnej kritiky nového dokumentu, ktorý má byť oproti Summorum Pontificum oveľa zmierlivejší. „Podľa toho, čo som mohol zachytiť, táto interpretácia nekorešponduje so skutočnosťou,“ reaguje na výhrady Tornielli.

Nový dokument nemá poľaviť v žiadnom z nariadení Summorum Pontificum, ktorý naďalej ostáva všeobecne platným nariadením a každý je povinný ho dodržiavať. Navyše má byť zdôraznená príprava budúcich kňazov, ktorí sa majú naučiť sláviť liturgiu aj podľa predkoncilového misála Jána XXIII. a mať znalosť latinčiny aspoň na takej úrovni, aby ju vedeli používať pri slávení liturgie.

Otáznou naďalej ostáva mimoriadna forma, ako predkoncilovú liturgiu definuje Summorum Pontificum, v rámci ambroziánskeho rítu vlastného najmä Milánskej arcidiecéze. Motu proprio z roku 2007 totiž hovorí o mimoriadnej forme len v súvislosti s rímskym rítom. Navyše, práve emeritný milánsky arcibiskup, kardinál Carlo Maria Martini patril k najhlasnejším kritikom tohto dokumentu. „To však neznamená, že motu proprio alebo, ešte lepšie povedané, jasná a výslovná vôľa pápeža, nebude aplikovaná v Milánskej arcidiecéze,“ dodáva Tornielli s tým, že možno očakávať vydanie podobného dokumentu, ktorý upresní aplikáciu Summorum Pontificum v ambroziánskom ríte.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo