Cez médiá boli k sebe ostrí. Teraz sa stretli naživo

Cez médiá boli k sebe ostrí. Teraz sa stretli naživo

Foto - TASR/AP

Pápež František sa v stredu prvýkrát stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

V nezvyčajnom čase pred pol deviatou ráno vstúpila do Vatikánu jedna z najpočetnejších štátnických delegácií. Kolóna 40 áut na palube s americkým prezidentom Donaldom Trumpom zastavila na Námestí sv. Damaza, odkiaľ sa vstupuje do Apoštolského paláca, na minútu presne. Pred Beštiou (The Beast), ako prezývajú opancierovanú prezidentskú limuzínu, americká strana uprednostnila praktickejšie SUV.   

Pri bráne už čakal prefekt Pápežského domu Georg Gänswein, nastúpená jednotka Pápežskej švajčiarskej gardy, ako aj pápežskí komorníci nazývaní gentiluomini.

Ako dostať Trumpa do Vatikánu?

Vybrať vhodný čas historicky prvej návštevy Donalda Trumpa vo Vatikáne nebolo jednoduché. Prípravy návštevy začali pomerne neskoro, pričom jediným dňom, ktorý kvôli Trumpovmu nabitému programu pripadal do úvahy, bola streda. V tento deň pritom pápeži neprijímajú žiadne delegácie, keďže dopoludnia sa koná generálna audiencia na Námestí sv. Petra.

Z toho vyplýval ďalší problém – ako Trumpa dopraviť do Vatikánu? Hlavnú prístupovú cestu Via della Conciliazione pred generálnou audienciou zapĺňajú pútnici, takže prechod prezidentskej kolóny by bol riskantný. Americkej strane z bezpečnostných dôvodov nevyhovovala ani preprava vrtuľníkom na heliport, ktorý sa nachádza na okraji vatikánskych záhrad. Nakoniec bola vytýčená trasa cez Porta del Perugino, jednu zo zadných brán.


 

Chodbami Apoštolského paláca kráčal doprovod prezidenta Trumpa pomalým, rituálnym krokom. Najprv sediári, niekdajší nosiči pápežského trónu, vo fialových frakoch, potom gentiluomini v čiernych, príslušníci švajčiarskej gardy v tradičných farebných uniformách, Trump diskutujúci s arcibiskupom Gänsweinom a nakoniec členovia prezidentského sprievodu – manželka Melania, dcéra Ivanka s manželom Jaredom Kushnerom, minister zahraničných vecí Rex Tillerson či národný bezpečnostný poradca H. R. McMaster.

Všetky členky sprievodu, na čele s Melaniou Trumpovou, mali na sebe čierne šaty a závoj. Tak, ako to vyžaduje tradičný vatikánsky protokol.  

Trumpov prísľub pápežovi: Nezabudnem na vaše slová

„Vitajte,“ privítal prezidenta pápež František. „Ďakujem, je to pre mňa naozaj veľká česť,“ odpovedal Trump, ktorý mal na tvári podstatne širší úsmev ako jeho hostiteľ. „Medzi oboma bolo citeľné isté napätie,“ poznamenal portál Vatican Insider.

„I speak spanish,“ oznámil František Trumpovi po tom, čo si sadli za masívny stôl v priestoroch bibliotéky, kde hlavy cirkvi prijímajú najvýznamnejších hostí. Rozhovor, ktorý trval presne 30 minút, tlmočil americký kňaz Mark Miles z vatikánskeho štátneho sekretariátu.


Pápež František si vymieňa dary s americkým prezidentom Donaldom Trumpom počas súkromnej audiencie. Foto - TASR/AP

O čom sa pápež a prezident za zatvorenými dverami zhovárali nie je známe. Oficiálne komuniké Tlačového strediska Svätej stolice zverejnilo len všeobecné témy, o ktorých sa pápež zvykne zhovárať aj s inými štátnikmi – ochrana života, podpora náboženskej slobody, pomoc migrantom, úsilie o mier na politickej aj náboženskej úrovni či ochrana kresťanských komunít vo svete. Pri rozlúčke s pápežom však Trump veľavravne poznamenal: „Nezabudnem, čo ste mi povedali.“

Americký prezident prisľúbil, že si prečíta aj dokumenty, ktoré mu František daroval. Ide o apoštolské exhortácie Evangelii gaudium a Amoris laetitia, encykliku Laudato sì a aktuálne posolstvo k Svetovému dňu pokoja.

Na mier a pokoj odkazoval aj dar, ktorý František venoval prezidentovi – bronzovú plastiku znázorňujúcu olivovník, ktorý spája rozdelené časti. Knižný dar zvolil aj Trump, ktorý Františkovi odovzdal knihy Martina Luthera Kinga.


Donald Trump s manželkou Melaniou a dcérou Ivankou pózujú s pápežom Františkom. Foto - TASR/AP

V závere stretnutia došlo aj na kuriozity. Po tom, čo pápež požehnal ruženec, ktorý mu Melania Trumpová pochádzajúca zo Slovinska predložila na dlani, sa jej František opýtal, či dáva manželovi jesť poticu. Ide o typický slovinský orechový múčnik, ktorý František dobre pozná, keďže jedna z jeho neterí má slovinského manžela. Nakoľko Melania pochopila preklad pápežových slov nesprávne, dala mu za pravdu s tým, že Trump naozaj jedáva pizzu.

Po skončení audiencie u pápeža sa americký prezident stretol aj s vatikánskym štátnym sekretárom Pietrom Parolinom a sekretárom pre štáty Paulom Gallagherom. Potom pozdravil desiatku amerických kňazov a rehoľníčok, ktorí pracujú na Štátnom sekretariáte Svätej stolice. S manželkou si následne prezreli Sixtínsku kaplnku a Baziliku sv. Petra, pred ktorou už prebiehala generálna audiencia s pápežom Františkom.

Mediálne odkazy

„Je figúrkou mexickej vlády. (...) Mám ho v úcte, no je to veľmi politická osoba, ktorá nerozumie problémom Spojených štátov,“ povedal vo februári 2016 na adresu hlavy katolíckej cirkvi republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump.

„Vďaka Bohu, že ma označil za politika, keďže Aristoteles definuje ľudskú bytosť ako animal politicus: takže som ľudská bytosť,“ ironicky reagoval pápež František. Na Trumpov nápad vybudovať na americko-mexickej hranici plot proti migrantom poznamenal: „Osoba, ktorá myslí iba na stavanie múrov – nech je odkiaľkoľvek –, a nie na stavanie mostov, nie je kresťan“

Po ostrých slovných výmenách sa v stredu ráno pápež František a Donald Trump stretli po prvýkrát aj osobne. Pred necelými troma týždňami sa pritom zdalo, že je to takmer nemožné. Oficiálne potvrdenie audiencie, na ktorej pápež prijme amerického prezidenta, prišlo iba pred dvadsiatimi dňami. Pritom v iných prípadoch sa stretnutia takéhoto formátu pripravujú aj niekoľko mesiacov dopredu.

K stretnutiu dopomohli poradcovia

Trumpova návšteva Vatikánu bola súčasťou jeho prvej zahraničnej cesty, počas ktorej už zavítal do Saudskej Arábie a Izraela. Po stredajšej schôdzke s pápežom ho čaká summit NATO v Bruseli a stretnutie lídrov G7 na Sicílii. Donedávna sa však zdalo, že Trump počas prvej návštevy starého kontinentu pápeža Františka obíde.

Prečítajte si aj
Trump pápežovi: Si veľmi politický. Pápež Trumpovi: Nie si kresťan Zdieľať

Telefonát z Bieleho domu so žiadosťou o audienciu, čo je zvyčajný formálny postup, totiž dlhý čas neprichádzal. Zahraničné médiá to vnímali ako nevôľu amerického prezidenta o vzájomné stretnutie s pápežom. Dôvodom mali byť práve napäté vzťahy z minulosti, aj keď niektorí za tým videli pragmatický dôvod – Trumpovo zahraničné turné malo od začiatku veľmi nabitý harmonogram.

Ak by k stretnutiu napokon naozaj nedošlo, Trump by bol prvým americkým prezidentom v histórii, ktorý sa pri ceste do Talianska nezastavil za hlavou cirkvi. S výnimkou Franklina Roosvelta, ktorý v roku 1943 pri svojej ceste na Sicíliu nenavštívil Pia XII., avšak z pochopiteľných dôvodov – Vatikán bol síce neutrálnym územím, ale celý Rím bol pod nemeckou okupáciou. 

Začiatkom mája však Svätá stolica aj samotný Donald Trump potvrdili, že k audiencii v Apoštolskom paláci vo Vatikáne napokon dôjde. Podľa niektorých je za týmto rozhodnutím tlak viacerých Trumpových katolíckych poradcov.

Taliansky denník La Stampa najnovšie spomína aj rolu kardinála a arcibiskupa Washingtonu Donalda Wuerla, ktorý sa pri príležitosti schválenia nariadenia o náboženskej slobode nedávno stretol s Trumpom v Bielom dome.


História vzťahov pápeža Františka a Donalda Trumpa v twitterových odkazoch a vyjadreniach.

Čo ich rozdeľuje a spája

Nielen ostré mediálne odkazy, ale aj rozdielnosť pováh a názorov v niektorých spoločenských témach priťahujú zvýšenú pozornosť na prvé vzájomné stretnutie. Nedá sa však očakávať, že by počas stredajšej schôdzky v Apoštolskom paláci, ktorá potrvá asi len necelú hodinu, mali lietať iskry. Pred niekoľkými dňami to naznačil samotný pápež.

„Vždy existujú dvere, ktoré nie sú zavreté. Je potrebné hľadať dvere, ktoré sú aspoň trochu otvorené. Vstúpiť a hovoriť o spoločných veciach a ísť dopredu. Krok za krokom,“ povedal František pri návrate z Fatimy na margo blížiaceho sa stretnutia s prezidentom USA.

Práve snaha nájsť témy a záujmy, ktoré oboch spájajú, bude očakávanou podstatou ich rozhovoru. „Pápeži dobre počúvajú, a tak by som prezidentovi poradil, aby tiež dobre počúval,“ hovorí bývalý veľvyslanec USA vo Vatikáne Ken Hackett, ktorého minulý týždeň v tejto pozícii nahradila katolícka filmová producentka Callista Gingrichová.

Bývalý veľvyslanec sa však obáva, že Trumpova chvastavá povaha nebude ladiť s pápežom Františkom. „Odporučil by som mu trochu viac pokory,“ vraví Hackett.

Témou, v ktorej sa najvýraznejšie prejavuje rozdielnosť ich názorov, je nepochybne migrácia. Tá bola rozbuškou aj ich vlaňajšieho mediálneho konfliktu, v ktorom Trump označil Františka za „figúrku“ a „veľmi politickú osobu“ a pápež kritizoval jeho úmysel postaviť na hranici s Mexikom plot.

Obaja neskôr svoje vyjadrenia miernili, keď Trump povedal, že si pápeža váži a hovorca Svätej stolice zase odkázal, že výzvou nestavať múry, ale mosty reaguje František na európske problémy s imigrantmi a nepoužil ju špeciálne na Trumpovu adresu.

V súvislosti s migráciou si kritické reakcie zo strany amerických biskupov vyslúžilo aj pozastavenie programu prijímania utečencov z prevažne moslimských krajín, ktoré Trump nariadil už v prvých dňoch v prezidentskom úrade. V tejto záležitosti mali biskupi plnú pápežovu podporu.

Prečítajte si aj
Trump a biskupi: tri nariadenia, dve emócie Zdieľať

„Určite by mali spolu o migrácii hovoriť,“ myslí si ďalší bývalý veľvyslanec USA pri Svätej stolici James Nicholson ktorý tento post zastával v čase prvej vlády Georga Busha. „Je to jedna z tém, v ktorej sa nezhodnú, rovnako ako pri treste smrti či klimatických zmenách. Existuje však veľa vecí, na ktoré majú spoločný názor, a o tých sa musia tiež rozprávať.“

Medzi ne rozhodne patrí ochrana života. Ako prvé nariadenie po nástupe do úradu Trump podpísal tzv. Mexico City Policy, ktorým zrušil vládne financovanie potratových spoločností, za čo si vyslúžil pochvalu od predstaviteľov americkej cirkvi. Rovnako prostredníctvom Twitteru podporil januárový Pochod za život vo Washingtone, na ktorom s príhovorom vystúpil aj viceprezident Mike Pence.


Foto – flickr.com/Donkey Hotey

Ako píše Catholic News Agency, pro-life otázky by mali byť silným spojivom Trumpa a Františka, ktorý sa viackrát vyslovil proti potratom a eutanázii. Pred tromi rokmi ich v jednom príhovore nazval „hriechmi proti Bohu“. Rovnako vyžaduje uplatňovanie výhrady vo svedomí plynúcej z náboženského presvedčenia, ktorú označil za „základné ľudské právo“.

Podobné názory zdieľajú aj pri téme prenasledovaných kresťanov, kde obaja volajú po väčšej ochrane a solidarite. Trump už počas kampane vyhlásil, že ich ochrana bude prioritou, o čom svedčí aj vystúpenie viceprezidenta Mikea Pencea na prvom Svetovom summite o ochrane prenasledovaných kresťanov vo Washingtone pred dvomi týždňami. „Sme s vami, stojíme pri vás,“ povedal v príhovore Pence, pričom prítomných uistil o Trumpovej podpore všetkých prenasledovaných kresťanov.

Podľa CNA by František mohol oceniť aj zmierlivejší tón amerického prezidenta voči moslimom, ktorý v porovnaní s prezidentskou kampaňou prezentoval počas uplynulých dní. Spájať ich môže taktiež boj proti terorizmu, i keď v názoroch, ako proti nemu postupovať, sa nezhodnú vo všetkom.

V čom sa František a Trump (ne)zhodnú?

Zhoda

  • ochrana života
  • pomoc prenasledovaným kresťanom
  • uplatňovanie výhrady vo svedomí
  • izraelsko-palestínsky dialóg
  • boj proti obchodovaniu s ľuďmi

Nezhoda

  • migračná politika
  • obchodovanie so zbraňami
  • trest smrti
  • klimatické zmeny


František určite neocení Trumpovu minulotýždňovú dohodu so saudskoarabským kráľom Salmánom o dodávkach zbraní a iných investíciách v hodnote stoviek miliárd dolárov, ktorá by mala pomôcť pri boji proti režimu prezidenta Bašára Asada. Pápež dlhodobo volá po ukončení obchodovania so zbraňami a nabáda k riešeniu konfliktov cestou dialógu.

Väčšiu zhodu by mohli nájsť v problematike izraelsko-palestínskeho konfliktu. Americký prezident pri návšteve Izraela apeloval na mier v regióne. „Ak by Izrael s Palestínčanmi dokázal uzavrieť mier, spustilo by to mierový proces na celom Blízkom východe, a to by bol úžasný úspech,“ povedal Trump.

Pápež odmieta predsudky

O čom nakoniec budú pápež František s Donaldom Trumpom hovoriť, ostáva a možno aj ostane tak trochu záhadou. Bývalý veľvyslanec Hackett tvrdí, že pred Františkovou návštevou v Bielom dome v marci 2014 sa obrátili na kardinála Donalda Wuerla s prosbou o radu, na aké témy sa má prezident s pápežom rozprávať.

Prezidentské návštevy vo Vatikáne sú zväčša podrobne pripravené. V minulosti Biely dom dokonca posielal niekoľko mesiacov vopred organizačný tím, aby doladil každý detail.


Foto – TASR/AP

Špecifickou záležitosťou bude dar, ktorý Trump pápežovi odovzdá pri tradičnej vzájomnej výmene pozorností. Napríklad Barack Obama venoval Františkovi drevenú truhlicu so semienkami ovocia a zeleniny, ktoré rastú v záhrade Bieleho domu.

Hackett odporúča, aby sa Trump vyhol niečomu príliš výstrednému. „Je to chúlostivá záležitosť,“ hovorí. „Viem, ako iní veľvyslanci vždy trpia, keď sa to s nimi neodkonzultuje a hlava štátu prinesie niečo veľké a totálne nevhodné, vyrobené zo zlata alebo striebra.“

S Trumpom prídu do Vatikánu aj jeho najbližší rodinní príslušníci. Jeho dcéra Ivanka by sa mala stretnúť aj s členmi Komunity sv. Egídia a so ženami, ktoré sa v minulosti stali obeťami obchodovania s ľuďmi, čo je téma, ktorej sa Ivanka rozhodla venovať. Táto iniciatíva je Františkovi nesporne sympatická.

Hoci prvé vzájomné stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a pápeža Františka nebude trvať dlho a nemožno od neho očakávať nič prevratné, podľa viacerých je dôležité najmä z dôvodu lepšieho spoznania a nájdenia spoločných tém, ktoré možno ďalej rozvíjať.

„Nikdy nevynášam nejaký úsudok o človeku bez toho, aby som si ho vypočul. Myslím, že to by som nemal,“ povedal František novinárom počas návratu z Fatimy. „Až budeme spolu hovoriť, vyjdú veci najavo. Ja poviem, čo si myslím, on povie, čo si myslí. Nikdy som však nechcel nikoho posudzovať bez toho, aby som ho počul,“ zdôraznil hostiteľ stredajšieho stretnutia.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo