Trump pápežovi: Si veľmi politický. Pápež Trumpovi: Nie si kresťan (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Trump pápežovi: Si veľmi politický. Pápež Trumpovi: Nie si kresťan (Vatikánska sedma)

Pápež František odpovedá na otázky novinárov počas tlačovky na palube lietadla. Foto - TASR/AP

Tlačovky s pápežom pri návrate z apoštolských ciest sú jedinečným priestorom klásť hlave cirkvi otázky „na telo“. Novinári sa Františka pri návrate z Mexika pýtali aj na Donalda Trumpa či používanie antikoncepcie.

Nebýva zvykom, aby si pápež posielal cez médiá odkazy s politikmi. František však urobil výnimku a hovorca Svätej stolice Federico Lombardi sa musel opäť zapotiť pri dodatočnom vysvetľovaní pápežových slov.

Rozbehnutý favorit republikánskych prezidentských primárok, ktorý už počas kampane naložil kdekomu, sa na diaľku pustil aj do hlavy Katolíckej cirkvi. A nie prvýkrát. Ešte minulý rok pred Františkovou cestou do USA pre CNN povedal, že ho má v úcte, ale je to „veľmi politický“ človek. Rovnakú poznámku zopakoval aj pred nedávnou návštevou Mexika. Mimochodom, v tomto sa presbyterián Trump zhodne s mnohými vnútrocirkevnými kritikmi súčasnej hlavy cirkvi.

Podľa Trumpa pápež slúži záujmom mexickej vlády a nechápe, aké nebezpečenstvo pre USA predstavuje otvorená hranica s Mexikom. Keďže Trump to, samozrejme, chápe, sľubuje vybudovanie múru po celej jej dĺžke, čo je asi 2 500 kilometrov, a vyhostenie všetkých 11 miliónov Mexičanov, ktorí žijú v USA ilegálne.

Prečítajte si tiež
Mexiko: Exorcisti sa pokúsili vyhnať diabla z krajiny Zdieľať

Trump pri svojom ataku akosi pozabudol, že presne pred rokom František svojím otvoreným slovníkom dostal Vatikán do diplomatickej roztržky s mexickou vládou. V súkromnom emaile, ktorý sa dostal na verejnosť, varoval pred mexikanizáciou Argentíny. Narážal tým na nekontrolovateľný vplyv drogových kartelov v krajine. Apoštolský nuncius v Mexiku musel „na koberec“ a Vatikán napätie hasil vysvetľujúcou diplomatickou nótou.  

„Vďaka Bohu, že ma označil za politika, keďže Aristoteles definuje ľudskú bytosť ako animal politicus: takže som ľudská bytosť,“ ironicky reagoval na Trumpove vyjadrenia pápež František. Urobil tak počas spiatočného letu z Mexika v rámci tradičného novinárskeho brífingu. S oveľa vážnejším hlasom už dodal, že „osoba, ktorá myslí iba na stavanie múrov, nech je odkiaľkoľvek, a nie na stavanie mostov, nie je kresťan“. Na priamu otázku vatikanistu Phila Pulellu z agentúry Reuters, či za takúto osobu môžu hlasovať americkí katolíci, však už pápež neodpovedal. Zmierlivo tiež dodal, že treba zistiť, či Trump naozaj povedal tieto veci. „Preto poukazujem na úžitok pochybnosti.“


Pápež František s ostrieľaným hovorcom Svätej stolice Federicom Lombardim. Foto – TASR/AP

Napokon sa mediálna prestrelka skončila verejným zmierom. Trump pre CNN vyhlásil, že pápež je „úžasná osoba“ a jeho vyjadrenia boli mäkšie, ako to vyznelo v médiách. Opätovne však do Františka podpichol slovami, že „vo Vatikáne má hrozne veľký múr“.

Zmierlivo pápežove slová vysvetlil aj hovorca Lombardi, podľa ktorého František nechcel žiadnym spôsobom vstúpiť do americkej predvolebnej kampane. Kto sleduje jeho vyjadrenia podľa Lombardiho, vie, že výzvou nestavať múry, ale mosty reaguje aj na európske problémy s imigrantmi, a nepoužil ju špeciálne na Trumpovu adresu.

Zika, potraty a antikoncepcia

Pápež sa na palube lietadla s novinármi prirodzene nerozprával len o Trumpovi, ale aj o iných aktuálnych témach. Jednou z nich je vírus Zika, ktorý intenzívne postihol niektoré latinskoamerické krajiny, najmä Brazíliu a Venezuelu. Španielska novinárka Paloma Garcia Ovejero z rádia Cope sa pápeža spýtala, čo vraví na výzvu niektorých organizácií uľahčiť nakazeným ženám prístup k potratu alebo k antikoncepcii.

Prečítajte si tiež
Pápeži, AIDS a prezervatívy Zdieľať

Pápež označil potrat za zločin a absolútne zlo. „Je to odstránenie jedného pre záchranu druhého. To je to, čo robí mafia.“ K vyhnutiu sa tehotenstvu prostredníctvom antikoncepcie použil zaujímavý príklad. „Pavol VI. – veľký! – v ťažkej situácii, v Afrike, dovolil rehoľným sestrám použiť antikoncepčné prostriedky pre prípad znásilnenia.“ Keďže médiá tieto slová interpretovali ako povolenie antikoncepcie v hraničných situáciách, k slovu sa opäť dostal ostrieľaný interpretátor pápežových slov.

„On nehovorí, akoby sa teraz mala akceptovať a používať táto možnosť bez akéhokoľvek rozlišovania, ale, naopak, jasne povedal, že to možno vziať do úvahy v prípadoch špecifickej krízy,“ vysvetlil hovorca Lombardi a odkázal aj na vyjadrenie bývalého pápeža Benedikta XVI. k prezervatívom v knihe Svetlo sveta. „Teda antikoncepcia či prezervatív v  prípadoch osobitnej núdze a závažnosti môžu tiež byť predmetom vážneho rozlíšenia vo svedomí. Toto hovorí pápež. Pokiaľ však ide o potrat, tu nedal priestor pre zvažovanie.“

Jednou vetou

Pápež František udelil druhú mimoriadnu generálnu audienciu venovanú milosrdenstvu, počas Svätého roka milosrdenstva sa tieto špeciálne stretnutia budú konať jednu sobotu v mesiaci.

Pápežský kazateľ Raniero Cantalamessa začal sériu pôstnych kázní pre pápeža a členov Rímskej kúrie.

Pápež František kondoloval k úmrtiu bývalého generálneho sekretára OSN Butrusa Butrusa-Ghálího.

Sekretár Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg navštívil renomovanú sunnitskú univerzitu Al-Azhar v Káhire a pozval veľkého imáma na stretnutie s pápežom Františkom.

Počas bojov o historickú časť mesta Diyarbakiru medzi tureckými bezpečnostnými zložkami a  kurdskými rebelmi zničili starobylý arménsky chrám sv. Giragosa.
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo