František pobúril Mexičanov. Varuje pred mexikanizáciou

František s mexickým prezidentom Enriquem Nietom.

Súkromný email pápeža Františka vyvolal diplomatickú roztržku medzi Mexikom a Vatikánom.

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi musel opäť raz vysvetľovať pápežove slová. "Dúfajme, že ešte máme čas, aby sme zabránili mexikanizácii. Hovoril som s niekoľkými mexickými biskupmi, ide tu o hroznú drámu," napísal František v emaili svojmu argentínskemu známemu Gustavovi Verovi, ktorý sa angažuje proti predaju drog a obchodovaniu s ľuďmi.

Slová, ktorými František narážal na šírenie drog vo svojej rodnej krajine, citoval taliansky katolícky denník Avvenire. Práve Mexiko je známe nekontrolovateľným vplyvom drogových kartelov. "Krajina opakovane preukázala svoje úsilie v boji s kartelmi. Sú tu užitočnejšie veci ako sa snažiť stigmatizovať Mexiko," reagoval na pápežove slová José Antonio Meade z mexického ministerstva zahraničných vecí. Situácia zašla tak ďaleko, že si apoštolského nuncia Christopha Pierra predvolali "na koberec".

Na roztržku reagovala Svätá stolica diplomatickou nótou. "Pápež určite nechcel zraniť cítenie mexického ľudu, ktorý veľmi miluje, ani spochybniť úsilie mexickej vlády v boji proti obchodníkom s drogami," uviedol hovorca Lombardi. František chcel podľa neho len poukázať na vážny problém, ktorý sužuje nielen Mexiko, ale aj ostatné krajiny Latinskej Ameriky.

Imrich Gazda 

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo