Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
24. 06. 2017, 17:11

Milan Lach končí v pozícii pomocného prešovského biskupa, bude pôsobiť v USA

Pápež František dnes vymenoval pomocného biskupa Prešovskej archieparchie Milana Lacha za apoštolského administrátora sede vacante Parmskej eparchie Ruténov v USA.

Milan Lach končí v pozícii pomocného prešovského biskupa, bude pôsobiť v USA


Foto - TK KBS

„Budem spravovať túto uprázdnenú eparchiu ako administrátor s právami sídelného biskupa, teda nateraz nebudem riadnym eparchiálnym biskupom,“ povedal biskup Lach v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS. Časom by mal Svätý Otec vymenovať riadneho eparchiálneho biskupa.

Parmská eparchia sa nachádza na území štrnástich štátov v severnej a strednej časti USA a zahŕňa veľkomestá ako Chicago či Detroit. Patrí do nej približne deväťtisíc veriacich a viac ako tridsať kňazov, ktorí pôsobia v tridsiatich farnostiach. „Ich predkovia boli z väčšej časti Rusínmi, ktorí sa tam odsťahovali za prácou pred viac ako sto rokmi,“ uviedol Lach. Medzi miestnymi kňazmi pôsobia aj dvaja gréckokatolícki kňazi z Prešovskej archieparchie.

„Ruténska cirkev je označením pre gréckokatolíckych veriacich v USA, ktorí pochádzajú predovšetkým z územia východného Slovenska a z mukačevskej eparchie na Podkarpatí,“ vysvetlil Lach. „Cirkevnoprávne je ruténska gréckokatolícka cirkev v USA metropolitnou cirkvou sui iuris so svojou Radou hierarchov, rovnako ako gréckokatolícka cirkev na Slovensku.“ Tvoria ju štyri eparchie, jednou z nich je Parmská.

„Môj starý otec z maminej strany Ján Zavacký sa narodil pri Chicagu, na území terajšej eparchie Parma, a ako štvorročný sa vrátil ešte za Rakúsko-Uhorska so svojimi rodičmi a súrodencami späť do Osturne, dnes v okrese Kežmarok,“ poukázal Lach na svoje prepojenie s eparchiou, do ktorej prichádza.

Na otázku, či namiesto neho bude menovaný nový pomocný biskup pre Prešovskú archieparchiu, Lach nevedel odpovedať.  

Milan Lach sa narodil 18. novembra 1973 v Kežmarku, za kňaza bol vysvätený v roku 2001. Pôsobil v Centre spirituality Východ – Západ Michala Lacka v Košiciach, ktorý v rokoch 2003 a 2004 aj viedol. Následne študoval na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, kde získal doktorát. Po návrate v roku 2009 opäť pracoval v centre Východ – Západ, neskôr sa stal prodekanom Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Bratislave. Za pomocného biskupa Prešovskej archieparchie ho pápež František vymenoval 19. apríla 2013. Ovláda taliansky, anglický a ruský jazyk, angažuje sa v skautskom hnutí.
 

Odporúčame