Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. august 2017

Na pražské Staromestské námestie sa môže vrátiť Mariánsky stĺp

Príslušné úrady už jeho obnovu schválili, čaká sa ešte na možné odvolanie.
Na pražské Staromestské námestie sa môže vrátiť Mariánsky stĺp

Vizualizácia obnoveného Mariánskeho stĺpa, zdroj: marianskysloup.cz

Na Staromestské námestie v Prahe by sa mal vrátiť Mariánsky stĺp. Súhlas s jeho osadením vydal koncom júna stavebný odbor Prahy 1. Predtým tak v máji 2014 urobil aj odbor pamiatkovej starostlivosti.

Voči rozhodnutiu stavebného odboru sa ešte možno odvolať. Ak sa tak nestane a rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, organizátori plánujú stĺp osadiť najneskôr do novembra 2018, na 100. výročie jeho násilného strhnutia a zničenia rozvášneným davom.

Veľkú časť rekonštruovaného stĺpa už zhotovil sochár Petr Váňa. Rekonštrukcia vyčíslená na viac ako štyri milióny českých korún trvá už viac ako dve desaťročia a z veľkej časti ju financujú zo súkromných sponzorských darov prostredníctvom verejnej zbierky, ktorú po Nežnej revolúcii vyhlásila Spoločnosť pre obnovu Mariánskeho stĺpa.

Mesto Praha na obnovu neprispelo. „Dostane ho ako dar. Pre mňa predstavuje aj symbol zmierenia,“ povedal pre Pražský deník.cz sochár Váňa.

Rekonštrukcia trvá už viac ako dve desaťročia, z veľkej časti sa financuje zo súkromných darov prostredníctvom verejnej zbierky. Mesto Praha na obnovu stĺpa neprispelo. Zdieľať

Mariánsky stĺp bol postavený v roku 1650 ako prejav vďaky za úspešnú obranu Prahy pred švédskymi vojskami. Tie na konci 30-ročnej vojny na tri mesiace obsadili pravý breh Vltavy a časť Prahy, no centrum nedobyli a po uzavretí mieru odtiahli. Stĺp vyhotovil Jan Jiří Bendl, ktorý je považovaný za najvýznamnejšieho českého sochára z obdobia baroka.

Pri stĺpe sa pravidelne konali náboženské procesie a bol miestom mariánskej úcty. Po 268 rokoch ho 3. novembra 1918 strhol a zničil revolučný dav počas osláv rozpadu Rakúsko-uhorskej monarchie a vzniku Československej republiky.

Inzercia

Rekonštrukcia stĺpa je už takmer hotová vrátane sochy Panny Márie (na obr.). Zdroj: marianskysloup.info 

Stĺp dodnes viaceré skupiny považujú za symbol monarchie a rekatolizácie, ktorá nastala po porážke českých stavov na Bielej hore v roku 1620, keď podľahli rakúskemu vojsku. Voči jeho obnoveniu dlhodobo vystupujú napr. KSČM, niektoré osobnosti protestantských cirkví či spisovateľka Lenka Procházková, ktorá v júni odovzdala primátorke Prahy petíciu proti obnove stĺpa s 1 048 podpismi.

Koncom júla vznikla ďalšia protestná petícia, medzi ktorej signatárov patria senátor Libor Michálek, publicista Dan Drápal, biskup Apoštolskej cirkvi Martin Moldan či europoslanec za ODS Jan Zahradil. Podľa oznámenia na webovej stránke petície sa obnovením stĺpa bude 14. septembra zaoberať mestské zastupiteľstvo, na ktorom môžu mať petície svoju váhu.

Pražskému magistrátu odovzdala vlastnú petíciu aj Spoločnosť na obnovu Mariánskeho stĺpa, podľa údajov na svojej webovej stránke mala už v roku 2012 viac ako 11-tisíc signatárov. Obnovu podporuje napr. pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Spravodajstvo Pražskej arcidiecézy z marca tohto roku prinieslo rozhovory s historikom umenia a prorektorom Karlovej univerzity profesorom Janom Roytom, so sochárom Petrom Váňom a text profesora dogmatiky na Husitskej teologickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, ktorí priblížili históriu stĺpa, jeho význam a dôležitosť jeho obnovy.

Kardinál Duka v úvodníku vyjadril želanie, aby na Staromestskom námestí „boli prítomné tradície, ktorými náš národ prešiel – socha Majstra Jana Husa, mariánsky stĺp aj zlatý kalich na priečelí Týnskeho chrámu. To, že vždy v minulosti nemusel mať každý absolútnu pravdu, nikto z nás dnes nepopiera. Preto by mohlo ísť o istú formu odčinenia chýb, ktoré sa v minulosti stali“. Zlatý kalich býval symbolom husitských omší.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva