Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. júl 2018

Slovensko má nového biskupa, pôsobiť bude v Kanade

Pápež František vymenoval gréckokatolíckeho kňaza Mariána Andreja Pacáka za eparchiálneho biskupa do Toronta.
Slovensko má nového biskupa, pôsobiť bude v Kanade

Apoštolská nunciatúra na Slovensku vo štvrtok oznámila, že pápež František vymenoval gréckokatolíckeho kňaza – redemptoristu Mariána Andreja Pacáka za biskupa Eparchie svätých Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v Toronte.

Novovymenovaný biskup v súčasnosti pôsobí ako duchovný správca kaplnky Kláštora Najsvätejšej Trojice sestier redemptoristiek vo Vranove nad Topľou – Lomnici.

Kto je nový biskup

Marián Andrej Pacák sa narodil 24. apríla 1973 v Levoči. Má jedenásť súrodencov, z toho dvoch bratov kňazov. Je členom Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa – redemptoristov, večné sľuby zložil 16. augusta 1997.

Filozofické a teologické štúdiá absolvoval v Krakove, Tuchove a v Ríme (1991 – 1998). Za kňaza bol vysvätený 12. júla 1998 v kláštore redemptoristov v Michalovciach. Na Akadémii svätého Alfonza v Ríme, ktorá patrí pod Pápežskú Lateránsku univerzitu, absolvoval postgraduálne štúdiá so špecializáciou na morálnu teológiu. 

V minulosti pôsobil ako výpomocný duchovný vo farnosti Stará Ľubovňa (1998 – 2001), duchovný rehoľného rádu v kláštore redemptoristov v Ríme pri farnosti sv. Joachima (2001 – 2004), šéfredaktor vydavateľstva Misionár a časopisu Misionár v Michalovciach (2004 – 2008) a zároveň ekonóm viceprovincie (2004 – 2007), igumen kláštora redemptoristov v Starej Ľubovni a zároveň správca miestnej gréckokatolíckej farnosti (2008 – 2015) a duchovný rehoľného rádu v kláštore redemptoristov v Stropkove (2015 – 2016).

Od roku 2016 diaľkovo študuje kánonické právo a právo východných cirkví na Katolíckej univerzite sv. Jána Pavla II. v Ľubline a pôsobí ako duchovný správca kaplnky Kláštora Najsvätejšej Trojice klauzúrových sestier Rehole Najsvätejšieho Vykupiteľa vo Vranove nad Topľou – Lomnici.

Inzercia

Kde bude pôsobiť

Eparchiu svätých Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v Toronte zriadil pápež Ján Pavol II. v roku 1980 a za prvého eparchu ustanovil redemptoristu Michaela Rusnaka (1980 – 1996).

Po jeho odchode do dôchodku ostalo biskupské miesto neobsadené (vakantné). Až v roku 2000 Ján Pavol II. vymenoval za nového eparchu Johna Stephena Pažaka, opäť redemptoristu, ktorého matka bola írskeho pôvodu a otec pochádzal z Humenného.

V roku 2016 pápež František preložil Pažaka do USA, kde sa stal eparchom ruténskej (gréckokatolíckej) eparchie vo Phoenixe. Zároveň ho však poveril, aby Eparchiu svätých Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v Toronte naďalej spravoval ako apoštolský administrátor.

Menovaním Mariána Andreja Pacáka tak Slováci byzantského obradu v Kanade dostávajú nového eparchu.

Len pred niekoľkými dňami sa pritom eparchom ruténskej (gréckokatolíckej) eparchie v Parme v USA stal slovenský jezuita Milan Lach, ktorý tam od minulého roku pôsobil ako apoštolský administrátor.     

Inzercia

Inzercia

Odporúčame