Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
29. júl 2018

V Prešove sa mladí veriaci modlili aj pomáhali (fotogaléria)

Tisícky mladých veriacich neostali len pri modlitbách, ale zapojili sa aj do dobrovoľníckych aktivít.
V Prešove sa mladí veriaci modlili aj pomáhali (fotogaléria)

Bohoslužby, koncerty, katechézy, ale aj dobrovoľníctvo a aktívna pomoc druhým. To všetko mohli zažiť účastníci najväčšej akcie za posledné roky pre mladých veriacich na Slovensku.

Prešov sa stal v uplynulých dňoch dejiskom tretieho Národného stretnutia mládeže. Podujatie, ktoré zorganizovala Katolícka cirkev, bolo zároveň vrcholom duchovnej prípravy na budúcoročné Svetové dni mládeže v Paname.

„Keď vieme mladých kritizovať, je potrebné ich aj pochváliť. Ja verím, že bude dosť dôvodov na to, aby sme ju pochválili, že mládež na Slovensku je odvážna, ale aj rozvážna,“ povedal podľa agentúry TASR na začiatku košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

S mladými veriacimi prišli do Prešova biskupi, stovky kňazov či rehoľníkov.

„Teším sa, že mladí majú odvahu a chcú prísť, lebo cez leto majú veľa ponúk, rôznych festivalov, ale našli si čas, a že majú chuť stretnúť sa ako mládež, ktorá túži žiť s Kristom a Máriou,“ doplnil žilinský biskup a predseda Rady pre mládež a univerzity KBS Tomáš Galis.

Viac ako tri tisícky mladých ľudí, ktorí prišli do Prešova mohli počas troch dní absolvovať sväté omše, katechézy alebo si vypočuť viaceré svedectvá.

Neostali však len pri duchovných aktivitách. V rámci tzv. Popoludní angažovanosti sa aktívne zapojili do dobrovoľníckej pomoci.

V piatok vyzbierali viac ako 2 500 kusov pomôcok pre deti, ktoré ich potrebujú.

V sobotu vyšli do ulíc mesta a cez množstvo aktivít pomáhali pri jeho skrášľovaní. Čistili chodníky od buriny a odpadkov, ktorých vyzbierali okolo štyridsať vriec, kosili trávu, maľovali zábradlia a preliezky alebo vysádzali stromčeky.

„Patrí im veľká vďaka, že odovzdali svoj čas a námahu a to všetko bez nároku na akúkoľvek odmenu. Výzva pápeža Františka naplno ožila,“ povedal podľa TKKBS kňaz Ondrej Chrvala, hlavný zodpovedný za P18.

Neskôr mladí navštívili rôzne inštitúcie, ako charita, centrum pred rodinu, komunitné centrum, domov dôchodcov, detský domov alebo nocľaháreň. Venovali sa konkrétnej pomoci pre ľudí v núdzi či pro-life témam.

Aktivity a prezentácie neziskových organizácií či mládežníckych hnutí boli roztrúsené po celom meste.

Okrem toho mohli na Hlavnej ulici zažiť špeciálny bod programu s názvom EXPO povolaní, kde sa predstavili štyri stovky rehoľníkov z mužských a ženských reholí a takisto zástupcovia z pro-life združení.

Program Národného stretnutia mládeže sprevádzali hudobné, tanečné a ďalšie umelecké vystúpenia viac ako stovky účinkujúcich.

„Cieľom všetkých Národných stretnutí mládeže je osobné stretnutie s Kristom. Veríme, že mladí v Prešove ho stretli. Mladým sme ponúkli zážitok živej cirkvi. Zároveň sme sa spojili v modlitbe s našimi otcami biskupmi a roznietili sme v mladých túžbu po novej evanjelizácii. V metropole Šariša sme otvorili prípravy na SDM v Paname,“ uviedol podľa TASR Ondrej Chrvala, hlavný zodpovedný za P18.

Podľa organizátorov na podujatie prišlo najviac mladých z Košickej arcidiecézy – viac ako 800. Z hľadiska veku ich bolo najviac 16- až 17-ročných. Viac ako 100 účastníkov prišlo zo zahraničia. Okrem toho prišli stovky kňazov a rehoľníkov a takmer všetci biskupi Slovenska. Do spovedania mladých ľudí sa zapojilo okolo 100 kňazov. Informoval o tom komunikačný tím P18. 
 

Inzercia

 

Foto: TASR/Milan Kapusta, Facebook/narodnestretnutiemladeze, Facebook/TV Lux

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame