Reportér z kauzy Chautur: Netvrdím, kde je pravda

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Reportér z kauzy Chautur: Netvrdím, kde je pravda

Rozhovor s reportérom RTVS Jurajom Mravcom, autorom reportáže o žene, ktorá obvinila biskupa Chautura zo sexuálneho zneužívania.

Odpovede reportéra Mravca na otázky, ktoré sme mu adresovali na jeho žiadosť emailom, nám zaslala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. Na väčšinu z nich sme odpovede nedostali, publikujeme však všetky odoslané otázky.

Minulý rok ste začali pracovať na prípade ženy, ktorá obvinila košického gréckokatolíckeho biskupa Milana Chautura, že ju v detstve sexuálne zneužíval. Ako ste sa dostali k tejto téme?

(Bez odpovede.)

Keď ste sa s dotyčnou ženou osobne stretli, pôsobila na vás jej výpoveď hodnoverne?

(Bez odpovede.)

Prečo sa rozhodla o svojom prípade prehovoriť práve teraz? Dlhodobo žije v Anglicku, má svoj život, svoju rodinu a k tomu, čo popisuje, malo dôjsť pred tridsiatimi rokmi.

(Bez odpovede.)

Vo výpovedi na polícii, ku ktorej došlo ešte pred tým, ako bola celá vec zverejnená, dotyčná žena nehovorila o žiadnom sexuálnom kontakte, ukájaní ani o žiadnych podobných veciach, ale napríklad o božteku na líčko či sedení na kolenách. Aspoň tak to vyplýva z toho, čo zverejnili noviny.sk. Povedala vám niečo iné? Ak áno, prečo to nespomenula pri výpovedi na polícii?  

(Bez odpovede.)

Rozhodli ste sa, že reportáž postavíte na priamej konfrontácii biskupa a údajnej poškodenej. Nemala problém ísť do takéhoto otvoreného stretu?

(Bez odpovede.)

K tomu, aby ste sa dostali k biskupovi Chauturovi, ste využili zastierací manéver – predstavili ste sa ako tvorcovia relácie Návraty a stretnutia. Považujete takýto postup za korektný? Odobrili vám ho aj vaši nadriadení?

K prvým piatim otázkam týkajúcim sa získavania a overovania informácií, konfrontácie tvrdení všetkých zainteresovaných strán sa nebudem vyjadrovať. RTVS žiadne údaje z pripravovanej reportáže nemedializovala. Dôsledne na téme pracujeme a k všetkým získaným informáciám pristupujeme maximálne zodpovedne.

Netajíte, že o pravdivosti výpovede ženy ste presvedčený. Nebolo by potom z vašej strany rozumnejšie zhromaždiť nejaké ďalšie podporné svedectvá, dôkazy a biskupa konfrontovať až na záver?

Netvrdím, kde je pravda! Mojou prácou je overovať všetky tvrdenia a zhromažďovať len fakty. Tento spôsob sme zvolili na základe informácií od údajne poškodenej, keďže konfrontácia s biskupom by prebehla v každom prípade. V prítomnosti televízneho štábu či bez neho. Rozhodla sa pre ňu dobrovoľne.

Celá kauza sa dostala na verejnosť vďaka bývalému katolíckemu kňazovi a členovi Progresívneho Slovenska Miroslavovi Kocúrovi. Vy ste mu ju úmyselne posunuli na zverejnenie?

Nie, neposunul som mu žiadnu informáciu, pri ktorej by som ho žiadal o zverejnenie či akúkoľvek medializáciu.

Kocúr v rozhovore pre Denník N povedal, že biskup vyvinul obrovský tlak a riaditeľ televízie je pokakaný. Bol na vás vyvíjaný nátlak, aby ste tému stopli a ďalej na nej nepracovali?

Nie, žiadny nátlak na mňa vyvíjaný nebol. Na téme ďalej pracujem. Šéf Reportérov dokonca posilnil tím o ďalšiu reportérku, s ktorou budeme na téme spoločne pracovať.

Foto – archív J. M.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo