Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. december 2018

V Alžírsku blahorečili trapistických mníchov popravených islamskými radikálmi

Katolícka cirkev v Alžírsku vyhlásila za blahoslavených siedmich francúzskych mníchov a 12 ďalších duchovných a rehoľníčok zabitých počas tamojšej občianskej vojny. Išlo o prvú udalosť svojho druhu v tejto moslimskej krajine, informovala agentúra AFP.
V Alžírsku blahorečili trapistických mníchov popravených islamskými radikálmi

Kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, celebruje svätú omšu počas beatifikačnej slávnosti v alžírskom meste Oran. Foto – TASR/AP

Na slávnosti v chráme v pobrežnom meste Oran sa za prísnych bezpečnostných opatrení zúčastnilo okolo 1 200 ľudí vrátane pútnikov, ako aj príbuzných a priateľov blahorečených.

Pápežský vyslanec kardinál Angelo Becciu prečítal oficiálne rozhodnutie, podľa ktorého sa 19 mužov a žien bude „odteraz nazývať blahoslavenými“.

Skupinu mníchov – trapistov – uniesli islamskí ozbrojenci v marci 1996 z Kláštora Panny Márie Atlaskej, ležiaceho približne 80 kilometrov od hlavného mesta Alžír. Odseknuté hlavy mníchov vo veku 45 až 82 rokov objavili o dva mesiace neskôr. Ich zabitie ohlásila povstalecká Ozbrojená islamská skupina (GIA).

Vatikán v januári tohto roku vyhlásil, že mnísi sú mučeníci za svoju vieru – spolu s ďalšími 12 ľuďmi, ktorých zavraždili v Alžírsku v rokoch 1994 – 1996 vrátane francúzskeho biskupa Pierra Claverieho, hlavy oranskej diecézy.

Claverie, ktorý sa usiloval o zlepšenie vzťahov medzi rôznymi vierovyznaniami, bol zavraždený pri bombovom útoku v roku 1996. Päť ďalších duchovných a šesť žien z Belgicka, Francúzska, Španielska a Tuniska zastrelili v rokoch 1994 – 1995.

Počas občianskej vojny, ktorú viedli v Alžírsku v rokoch 1991 – 2002 islamisti a bezpečnostné sily, prišlo o život približne 200-tisíc ľudí. Toto obdobie si vyslúžilo prezývku „čierne desaťročie“.


Mních Jean-Pierre Schumacher, posledný preživší únosu siedmich mníchov z alžírskeho mestečka Tibhirine, sa osobne zúčastnil na beatifikačnej slávnosti  v alžírskom meste Oran. Foto – TASR/AP

Inzercia

Arcibiskup Alžíru Paul Desfarges v úvode beatifikačnej slávnosti vzdal poctu „tisícom a tisícom obetí alžírskej občianskej vojny“, ktorých označil za anonymných hrdinov. „Nechceli sme blahorečenie medzi kresťanmi, pretože títo bratia a sestry zomreli medzi desiatkami a desiatkami tisícov alžírskych moslimov,“ citovala ho AFP. Za obete vojny držali prítomní následne minútu ticha.

Rodiny 19 nových blahoslavených prijali aj miestni moslimskí predstavitelia, ktorí sa s nimi stretli v miestnej veľkej mešite za prítomnosti kardinála Beccia a alžírskeho ministra pre náboženské otázky.

„My moslimovia si spájame túto udalosť s veľkou radosťou,“ povedal imám Mustafá Džábir v mešite. „Títo kresťanskí mučeníci, zabití pri tejto národnej tragédii... mali dobré poslanie – (boli) odhodlaní šíriť pokoj.“

O blahorečení hovoril aj pápež František počas sobotňajších modlitieb na vatikánskom Námestí sv. Petra. „Nech je táto beatifikácia pre všetkých podnetom na to, aby spoločne budovali svet bratstva a solidárnosti,“ povedal.

Alžírske úrady dali v apríli Vatikánu oficiálne povolenie na blahorečenie zmienených osôb v tejto severoafrickej krajine. Vyhlásenie za blahoslaveného predchádza v katolíckej cirkvi prípadnému neskoršiemu svätorečeniu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame