Výbuchy v katedrále na Filipínach si vyžiadali 18 obetí

Výbuchy v katedrále na Filipínach si vyžiadali 18 obetí

Filipíny sú prevažne rímskokatolícka krajina. Foto: Flickr.com/Bernard Spragg. NZ

Prvá explózia nastala v preplnenej katedrále počas nedeľňajšej omše.

Z 27 na 18 znížili filipínske úrady počet obetí nedeľňajších výbuchov v okolí rímskokatolíckej katedrály na juhofilipínskom ostrove Jolo, informovala agentúra DPA.

Zmena nastala po tom, ako úrady znova skontrolovali svoje údaje. Výbuchy usmrtili 12 civilistov a osem príslušníkov ozbrojených síl. Hovorca armády Gerry Besana dodal, že 83 ľudí utrpelo zranenia.

Pôvodný vyšší počet obetí podľa jeho slov mohla spôsobiť skutočnosť, že niektorých ľudí započítali dvakrát.

Okolím katedrály v meste Jolo otriasli v nedeľu postupne dve explózie. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na políciu a armádu.


Polícia patroluje na mieste dvoch bombových útokov v okolí rímskokatolíckej katedrály v juhofilipínskom meste Jolo na Filipínach 27. januára 2019. Foto – TASR/AP

Hovorca armády Besana povedal, že k druhému výbuchu došlo na parkovisku pred katedrálou v čase, keď bezpečnostné zložky zasahovali na mieste prvej explózie. Tá nastala v preplnenej katedrále počas nedeľňajšej omše.

Ostrov Jolo dlho sužuje prítomnosť militantov zo skupiny Abú Sajjáf, ktorú majú na zoznamoch teroristických organizácií USA i Filipíny vzhľadom na dlhé roky bombových útokov, únosov i vrážd spáchaných jej členmi.

Nový útok prišiel takmer týždeň po tom, ako moslimská menšina v prevažne rímskokatolíckej krajine podporila v referende vytvorenie nového autonómneho regiónu, ktoré sprevádza nádej na ukončenie takmer piatich desaťročí separatistického povstania s vyše 150 000 obeťami. Hoci väčšina moslimských oblastí plán schválila, voliči v provincii Sulu, v ktorej sa nachádza Jolo, ho odmietli.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo