Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
29. 01. 2019, 15:41

Žiadny alkohol, studené sprchy. Drsný pôst chcú vydržať až do Veľkej noci

Čo je projekt Exodus 90 a prečo sa niektorí otcovia rodín vydali na trojmesačné odriekanie? 
Žiadny alkohol, studené sprchy. Drsný pôst chcú vydržať až do Veľkej noci

Ilustračná foto: Flickr.com/Marco Verch

Kým viacerí ešte ani nerozmýšľame, aký záväzok si dáme tento rok cez pôstne obdobie, niekoľko chlapov sa už viac ako týždeň tvrdo postí a pravidelne stretáva.

Skoré rána v tichej modlitbe, fyzické cvičenia, chladná sprcha a internet iba na prácu – to je len niekoľko pravidiel duchovného projektu Exodus 90, pre ktorý sa rozhodli a ktorý sa im skončí až na Veľkonočnú nedeľu. 

Testované v seminári

Exodus 90 je duchovný program pre katolíckeho muža. 

Nápad vznikol v Spojených štátoch v prostredí kňazského seminára Mount St. Mary’s Seminary v Emmitsburgu v Marylande. Duchovný formátor Brian Doerr sa do tejto aktivity pustil so svojimi bohoslovcami s cieľom zdokonaliť ich vnútornú slobodu a tak prehĺbiť ich prípravu na kňazstvo. 

V rokoch 2013 až 2015 absolvovalo tento program desať rôznych skupiniek seminaristov. Následne sa Exodus 90 ponúkol ostatnej cirkvi – biskupom, kňazom a laikom. Na svojej stránke píšu, že ho zatiaľ v USA absolvovalo okolo sedemtisíc mužov. 

Ponúkajú totiž aplikáciu, cez ktorú sa dá zaregistrovať a mať prístup k všetkým potrebným textom (za desať dolárov na mesiac). Exodus 90 sa dá, samozrejme, zvládnuť aj bez tejto pomôcky. 

Štatistiky programu Exodus 90 (na základe registrácií)

Náboženská príslušnosť:
 
katolícka 95 %  
protestantská 3 %
pravoslávna 2 % 
Rodinný stav:
ženatí 60 %
slobodní 30 %
zasvätení 10 % 
Vek: 
20 – 39  60 %
40 – 59  30 % 
60+   5 % 
Krajina: USA, Kanada, Mexiko, Brazília, Anglicko, Francúzsko, Írsko, Slovensko
Zdroj: exodus90.com


Exodus 90 má štyri piliere: 90-dňové obdobie, modlitbu, askézu a bratstvo (spoločenstvo). 

„Všetky majú spolu viesť k slobode. Nejde o nejaké skryté tajomstvo, ale tradíciu Cirkvi,“ vysvetľujú autori. Čo sa týka obdobia, tri mesiace majú súvisieť s výzvou dostatočne dlhou na to, aby veci mali svoj účinok. 

Každý muž zapojený do projektu sa zaväzuje denne v tichu modliť, aspoň 20 minút. Súčasťou modlitbového programu je čítanie 90 úryvkov z knihy Exodus a príslušných meditácií. Neodmysliteľnou súčasťou je modlitba posvätného ruženca. 

Súčasťou programu Exodus 90 je denné čítanie Písma. Foto: Flickr.com/brett jordan

Asketizmus počíta s viacerými prvkami. Takto ich uvádza oficiálna stránka projektu: 

studená, prípadne vlažná a krátka sprcha; žiadny alkohol, zákusok ani sladkosť; žiadna strava medzi hlavnými jedlami dňa, žiadne sladké nápoje a sóda; bez televízie a filmov (výnimkou je spoločné sledovanie v skupinke); počúvať sa môže len hudba, ktorá povznáša dušu k Bohu; žiadne športové prenosy v televízii (okrem skupinky); počítač sa smie používať výhradne na prácu alebo štúdium; pravidelné a intenzívne cvičenie; žiadne výraznejšie nákupy a sedem hodín spánku.

Pilier spoločenstva v rámci projektu Exodus 90 spočíva vo vytvorení skupinky piatich až siedmich mužov a jedným vedúcim. Podmienkou je, že toto spoločenstvo sa musí stretávať fyzicky, nie online. Skupinka by sa mala stretávať ideálne tri razy do týždňa na maximálne polhodinku. Minimum je aspoň raz do týždňa, pričom jej cieľom je vzájomné duchovné povzbudenie a rast. 

Tvorcovia programu ponúkajú, respektíve odporúčajú na jeho uskutočnenie viaceré termíny. Aj na Slovensku bola skupina mladých mužov, ktorí sa do tejto aktivity pustili vlani v septembri a končili ju na Vianoce. Najnovšie beží program od 21. januára s logickým „vyslobodením“ na Veľkonočnú nedeľu 21. apríla. 

Hľadali impulz

Na Slovensku absolvovalo Exodus 90 už niekoľko skupiniek mužov. Oslovili sme z nich niektorých, ktorí sa angažujú v Spoločenstve Ladislava Hanusa.

Jozef zvládol Exodus 90 prvýkrát v roku 2017, minulý rok dokonca dva razy. So svojou skupinou začínali buď na Popolcovú stredu a končili na Zoslanie Ducha Svätého, alebo štartovali koncom septembra, aby sa končilo na Vianoce. 

„Cítil som, že potrebujem v duchovnom živote impulz. Chcel som zmenu a sám som si nevedel rady,“ ozrejmuje Jozef dôvod, prečo sa rozhodol pre takýto projekt. Oslovil ho aj rozmer spoločenstva. 

Aj Stanislav sa pustil do náročnej aktivity, pretože hľadal v duchovnom živote stimul. Tento rok do toho ide opäť. „Som nadšený z toho, že z našej minuloročnej partie vznikli ďalšie štyri skupiny a mám šesť nových parťákov,“ vraví pre Postoj. 

Hoci nevšedná aktivita môže zaujať, skôr či neskôr prídu ťažkosti spojené s dodržiavaním jej pravidiel. Každému však robí problém niečo iné. 

„Mňa najviac potrápilo vzdať sa rôznych drobných pohodlností dňa, ako je káva, koláčik, snacky a podobne, a vytrvať pri každodennom cvičení,“ priznáva Jozef. 

Pre Stanislava bolo najväčšou výzvou nájsť si denne čas na cvičenie a aspoň pol hodiny na modlitbu v tichu. „Moje deti časom zistili, že ocko skoro ráno ,niečo robí‘ a postupne som prišiel o svoje ticho,“ vraví. Takisto si spomína na dni, keď by si veľmi rád dal pivo. „Práve na to je súčasťou projektu partia mužov, aby sa navzájom podporovali, modlili sa za seba a spoločne vydržali do konca,“ dodáva. 

„Ak som niekde musel odmietnuť napríklad alkohol, bola to dobrá príležitosť vysvetliť, čo to robím a prečo,“ hovorí zase Jozef. 

Stanislav priznáva, že v rámci partie začali po čase pozorovať, že každý má nejakú jednu-dve disciplíny, ktoré ho ozaj bolia a prichádza s nimi aj frustrácia. Tú nemohli ventilovať v práci, takže sa stávalo, že pohár pretiekol v rodine. „Pre mňa to bola veľká lekcia, a tak sme si zaviedli ďalšiu disciplínu – kontrolu v reči. Predsa manželka a deti sú tí prví, ku ktorým by sme mali mať úctu a láskavé slovo,“ skonštatoval. 

Ilustrančé foto: Flickr.com/Andrew Seaman

Nie je to katolícke otužovanie

Pri pohľade na program Exodu môže mnohým prejsť mráz po chrbte pri predstave, že sa vo februári sprchujú len studenou vodou. 

Na otázku, či si neohrozovali zdravie, reaguje Jozef prekvapivo. „Zo zdravím som to vnímal opačne, začal som preň robiť viac ako predtým, napríklad cvičiť, jesť primerane,“ povedal. Zároveň podotýka, že pravidlá majú pomáhať oslobodiť sa od zbytočností a sústrediť svoje sily na to podstatné. 

„Chladná sprcha a pravidelný pôst sú zdraviu prospešné,“ dopĺňa ho Stanislav. Podľa neho však nemožno Exodus 90 považovať za katolícke chudnutie či otužovanie.  

Natískať sa môže aj otázka, či príliš radikálny pôst nevytláča duchovný rozmer na okraj? Jozef a Stanislav nesúhlasia. 

„Spočiatku to človeka baví, má dojem, že robí čosi proti prúdu. Postupne ale nadšenie vyprchá a príde rutina.“ Zdieľať

„Naopak, duchovný rozmer je stredobodom Exodu. Spočiatku to človeka baví, má dojem, že robí čosi cool, čo ide proti prúdu. Postupne ale nadšenie vyprchá a príde rutina a človeka to začne riadne iritovať. Kladie si otázku, prečo to vlastne celé robí. A nakoniec stojac nad malým kúskom koláčika či pohárom vína robí čisto duchovnú voľbu,“ vraví Jozef.

Podľa Stanislava sa pri tomto programe stáva modlitba centrálnou aktivitou dňa. Dnes hodnotí prínos projektu pozitívne a upozorňuje, že sa nevyhnutne týka celej rodiny. „Viaceré disciplíny vyžadujú spoločné plánovanie v rodine a boli dni, keď aj moja manželka držala pôst so mnou,“ spomína. 

Tohtoročný pôst chce obetovať za cirkev a jej obnovu. „V západnom svete je kríza mužstva a otcovstva. Žiaľ, ako sa v poslednom čase ukazuje cez mnohé škandály a pohoršenia, presne takáto kríza existuje aj v našej cirkvi,“ vysvetlil. 

Jozef dnes nevníma Exodus len ako aktivitu, ale skôr ho považuje životný štýl. „Najväčším darom Exodu je sloboda, ktorú som zakúsil, a stretko, ktoré mi už zostalo,“ hovorí. Tieto dni síce Exodus nerobí, no podľa vlastných slov premýšľa, ako tento 90-dňový program premeniť na akúsi spiritualitu, ktorú by mohol žiť trvalo. 

„Nemôžem sa stať púštnym otcom ani mníchom, moje miesto je vo svete, ale môžem čerpať z tohto spôsobu života a získať tak slobodu tam, kde som. Treba ho ale prispôsobiť silám, úlohám a povinnostiam človeka,“ uzatvára. 

Odporúčame