Na pápežskú omšu v Abú Zabí prišlo asi 170-tisíc ľudí 

Na pápežskú omšu v Abú Zabí prišlo asi 170-tisíc ľudí 

Na omšu s pápežom Františkom prišlo v Spojených arabských emirátoch približne 170-tisíc ľudí. Foto - TASR/AP

Slávnostnou omšou pod holým nebom na štadióne v Abú Zabí vyvrcholila trojdňová návšteva pápeža Františka v Spojených arabských emirátoch.

Pápež František slúžil v utorok omšu pod holým nebom na štadióne v Abú Zabí, metropole Spojených arabských emirátov (SAE). Podľa odhadov sa na nej zišlo približne 170-tisíc katolíkov, informovala agentúra AFP.

Pápežova trojdňová cesta do SAE je vôbec prvou návštevou hlavy katolíckej cirkvi na Arabskom polostrove, ktorý je kolískou islamského náboženstva.

Bohoslužba sa konala na štadióne Zayed Sports City, ktorý je vôbec najväčším štadiónom v SAE. Do vnútra sa dostalo približne 50-tisíc veriacich s lístkami, ďalších zhruba 120-tisíc sa zhromaždilo pred štadiónom a sledovalo priebeh omše na veľkoplošných obrazovkách. 


Na omšu s pápežom Františkom prišlo aj 4000 moslimov. Foto - TASR/AP

Medzi účastníkmi bohoslužby, ktorú vysielala v priamom prenose aj televízia, boli katolícki veriaci aj z ďalších krajín regiónu, napríklad z Jemenu a tiež množstvo prisťahovalcov z Filipín či Indie. 

Podľa agentúry AFP išlo o bezprecedentnú udalosť, keďže v tejto prevažne moslimskej krajine sa kresťanské bohoslužby môžu konať len vo vnútri kostolov. Na rozdiel od susednej Saudskej Arábie dovoľujú úrady SAE kresťanom, aby diskrétne praktizovali svoju vieru.

Celkovo sa na omši očakávala účasť katolíkov z približne 100 krajín a tiež približne 4000 moslimov, medzi ktorými boli predstavitelia vlády SAE a miestni organizátori, píše agentúra Reuters.  

Ešte pred pápežovým príchodom pozdravil zhromaždených kresťanov minister SAE pre toleranciu šejk Nahajáh bin Mubarak. 

Moslimovia tvoria takmer štyri pätiny obyvateľstva SAE, avšak krajina je domovom aj približne milióna katolíkov. Zhruba 65 percent populácie SAE tvoria totiž migranti z ázijských krajín, ktorí zabezpečujú fungovanie miestneho sektoru služieb, hotelierstva či stavebníctva. 

Pápeža na návštevu tejto prevažne moslimskej krajiny pozvala tamojšia vláda, ktorá vyhlásila rok 2019 za rok tolerancie. František svoju návštevu krajiny ukončí v utorok v popoludňajších hodinách, keď z Abú Zabí odletí naspäť do Ríma.

Pápež František v pondelok počas medzináboženského stretnutia s členmi moslimskej rady starších v Spojených arabských emirátoch odmietol "nenávisť a násilie" páchané v mene Boha. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Pápež, ktorý sa v metropole Abú Zabí stretol s celosvetovo najvyššie postaveným sunnitským duchovným, vyhlásil, že "každá forma násilia sa musí bez zaváhania odsúdiť" a "žiadne násilie nemožno ospravedlniť v mene náboženstva".


Šejk Ahmad at-Tajjib, veľký imám Egypta Al-Azhar (uprostred) víta pápeža Františka pred súkromným stretnutím s členmi Moslimskej rady starších vo Veľkej mešite šejka Zajída v Abú Zabí 4. februára 2019. Foto - TASR/AP

Pápež na stretnutí s Ahmadom Muhammadom Tajjibom, veľkým imámom káhirskej mešity al-Azhar, najprestížnejšieho strediska sunnitského islamského učenia v Egypte, vyzval na "plné uznanie" práv ľudí všetkých vierovyznaní na Blízkom východe.

Náboženská sloboda "sa neobmedzuje len na slobodu uctievania, ale vníma ďalších ľudí ako skutočných bratov a sestry", vyhlásil František.

"Teším sa na spoločnosť, kde budú mať ľudia rôznych vierovyznaní rovnaké občianske práva a kde bude toto právo odňaté iba v prípade násilia v akejkoľvek forme," povedal pápež na medzináboženskom stretnutí v Abú Zabí.


Pápež František počas prejavu na medzináboženskom stretnutí v Abú Zabí. Foto - TASR/AP

František zároveň vyzval na ukončenie vojny v Jemene, kde SAE zohrávajú kľúčovú úlohu. "Ľudské bratstvo si od nás ako zástupcov svetových náboženstiev vyžaduje povinnosť odmietnuť každý náznak súhlasu so slovom vojna. Mám na mysli konkrétne Jemen, Sýriu, Irak a Líbyu," prízvukoval pápež.

Spojené arabské emiráty a susedná Saudská Arábia sú kľúčovými spojencami jemenskej vlády, ktorá je v zovretí vojny proti Iránom podporovaným povstalcom. Konflikt medzičasom dostal Jemen až na pokraj hladomoru. OSN označuje Jemen za dejisko aktuálne najväčšej humanitárnej krízy na svete.

SAE vyhlásili rok 2019 za svoj "rok tolerancie", avšak skupiny bojujúce za ľudské práva kritizujú túto krajinu ohľadom jej úlohy v Jemene, kde od vypuknutia bojov v roku 2015 zahynulo už odhadovaných 10-tisíc ľudí.

Ľudskoprávne skupiny vyzvali pápeža, aby počas svojej návštevy SAE otvoril aj problematiku miestneho aktivistu Ahmada Mansúra, ktorý si odpykáva desaťročný trest, pripomína AFP.


Pápež František je sprevádzaný korunným princom Spojených arabských emirátov Muhammadom ibn Zajdom Nahajánom (vpravo) a šejkom Muhammadom bin Rášidom Ál Maktúmom. Foto - TASR/AP

Pápež František sa v pondelok v Abú Zabí stretol so šejkom Muhammadom ibn Zajdom Nahajánom, korunným princom Spojených arabských emirátov (SAE). Stalo sa tak na úvod oficiálnej časti historicky prvej návštevy hlavy katolíckej cirkvi na Arabskom polostrove, označovanom často za kolísku islamu. Informovala o tom agentúra DPA.

Na schôdzke v prezidentskom paláci v Abú Zabí, kde pápeža prijali s najvyššími vojenskými poctami, bol aj viceprezident SAE a dubajský emir Muhammad ibn Rášid Maktúm.

Šejk Muhammad prostredníctvom svojho tweetu informoval, že s pápežom "diskutovali o posilňovaní spolupráce, upevňovaní dialógu, o tolerancii, spolunažívaní a dôležitých iniciatívach na dosiahnutie mieru, stability a rozvoja pre národy a spoločenstvá."

Hlava katolíckej cirkvi zostane v SAE do utorka, pričom sa chce zamerať na dve zo svojich priorít - podporu medzináboženského dialógu a stretnutie s katolíkmi. 

Novinka z vydavateľstva

Posvätné manželstvo

Čo ak je Božím zámerom, aby sme boli v manželstve nielen šťa...

Bestseller o hodnote manželstva

O knihe
Cena u nás: 11,18 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo