Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. marec 2019

Zomrel slovenský biskup pôsobiaci v USA

V stredu zomrel vo veku 83 rokov biskup Jozef Viktor Adamec, emeritný biskup diecézy Altoona-Johnstown v USA. 
Zomrel slovenský biskup pôsobiaci v USA

Foto – dioceseaj.org

Jozef Viktor Adamec sa narodil 13. augusta 1935 v meste Bannister v Michigane ako syn slovenských rodičov, ktorí sa do USA vysťahovali z Trenčianskej Závady. Základnú a vyššiu školu absolvoval v rodnom meste, univerzitné štúdium začal na Michigan State University (1953 – 1955). 

Potom odišiel do kolégia Nepomucenum v Ríme, kde bol vtedy vicerektorom terajší kardinál Jozef Tomko. Teológiu študoval na Lateránskej univerzite (1955 – 1960) s úmyslom pôsobiť ako kňaz na Slovensku. Vysvätili ho 3. júla 1960 a následne inkardinovali do Nitrianskej diecézy. 

Keďže na Slovensko nemohol odísť, vrátil sa do USA. V roku 1965 ho vymenovali za cirkevného notára, v rokoch 1969 – 1971 bol tajomníkom biskupa, do roku 1977 riaditeľom biskupskej kancelárie v Saginawe.

Dňa 17. marca 1987 ho vymenovali za biskupa diecézy Altoona-Johnstown. Jeho biskupská vysviacka 20. mája 1987 bola sviatočným dňom celej slovenskej emigrácie v Amerike. Hlavným svätiteľom bol kardinál Jozef Tomko. 

Okrem zodpovednosti za diecézu zastupoval záujmy americko-slovenských katolíkov v Biskupskej konferencii USA. V roku 1973 sa stal predsedom Združenia slovenských katolíkov. Po prijatí biskupskej hodnosti v roku 1987 sa tohto predsedníctva vzdal. Bol predsedom Konferencie slovenského kléru v USA, ktorá doteraz podporuje Pápežský ústav svätého Cyrila a Metoda a hradí štipendiá slovenským študentom. 

Aktívne sa zaujímal o život Cirkvi na Slovensku, ktorú mnohorako podporoval. Na cyrilo-metodskej púti v Nitre 5. júla 2007 bol slávnostným celebrantom a kazateľom. Krátko pred smrťou ho navštívil nitriansky biskup Viliam Judák. Pri rozlúčke ho uistil o modlitbe za Slovensko, konkrétne za Nitriansku diecézu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.