Kostol svätého Egídia v Poprade zdobí kópia obrazu Madony s anjelmi

Kostol svätého Egídia v Poprade zdobí kópia obrazu Madony s anjelmi

Návštevníci obdivujú kópiu obrazu Madona s anjelmi z Popradu z roku 1484 vystavenú v Kostole svätého Egídia v Poprade. Foto – TASR/Oliver Ondráš

Autorom originálu z 15. storočia je neznámy maliar.

Kostol svätého Egídia v Poprade od stredy zdobí kópia obrazu Madony s anjelmi z 15. storočia. Autorom kópie je mladý reštaurátor a popradský rodák Ján Gildein, ktorý na vytvorení obrazu pracoval takmer štyri mesiace. Použil pri tom gotickú techniku, pigmenty vyrábal sám.

„Bolo mojou vnútornou túžbou namaľovať tento obraz. Už keď som bol na škole, chcel som ho maľovať ako technologickú kópiu. Vtedy však bola zbierka, v ktorej bol umiestnený, zatvorená. Takže som nemal tú šancu,“ povedal.

Na vyhotovení kópie obrazu pracoval Gildein od decembra minulého roka. „Použil som staré pigmenty, ktoré si vyrábam, je to vlastne vaječná tempera. Takisto som použil 74 zlatých lístkov. Obraz je teda vytvorený celkom tradičnou gotickou technikou,“ doplnil reštaurátor.

Autor obrazu Madony z Popradu z roku 1484 je neznámy maliar. Podľa typológie hláv obraz patril do levočskej maliarskej dielne majstra tabúľ oltára Vir Dolorum. Dielo bolo pôvodne nainštalované v Kostole svätého Egídia v Poprade, originál sa v súčasnosti nachádza v Slovenskej národnej galérii v Bratislave.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo