Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. marec 2020

Salezián z Popradu je nakazený koronavírusom, v karanténe je celá komunita

Pozitívny test na koronavírus mal 54-ročný salezián z Čiech, ktorý pôsobí v rehoľnej komunite v Poprade-Veľkej.
Salezián z Popradu je nakazený koronavírusom, v karanténe je celá komunita

Ilustračné foto – TASR/AP

Prvým katolíckym kňazom na Slovensku, ktorý mal pozitívny test na koronavírus, je 54-ročný salezián z rehoľnej komunity v Poprade-Veľkej. O pacientovi informovala prešovská Fakultná nemocnica s poliklinikou cez svoju hovorkyňu Renátu Cenkovú vo štvrtok 19. marca, že „pacient je v domácej karanténe v Poprade“.

Saleziáni dona Bosca cez svojho hovorcu Rastislava Hamráčka upresnili, že ide o rehoľného kňaza, ktorý pochádza z Českej republiky a mal pozitívnu cestovateľskú anamnézu – 9. marca sa vrátil do Popradu po niekoľkodňovej návšteve v Čechách.

V nedeľu 15. marca mu počas dňa stúpala teplota; predstavený komunity po opakovanej konzultácii s popradskou nemocnicou ho odviezol v utorok 17. marca ráno na test do prešovskej fakultnej nemocnice. Keďže zdravotný stav dotyčného nevyžadoval hospitalizáciu, vrátil sa do domácej karantény.

„Rovnako ako náš český spolubrat, od štvrtka 19. marca – keď bol oznámený pozitívny výsledok testu – je v karanténe aj celá popradská saleziánska komunita vrátane dvoch saleziánov, ktorí sa tam v tom čase nachádzali kvôli iným povinnostiam,“ konštatoval o situácii Rastislav Hamráček, hovorca saleziánov.

V Poprade a okolí boli následne identifikované aj osoby, ktoré sa so saleziánom stretli po jeho návrate z Čiech. Všetky dotknuté osoby sú v preventívnej domácej karanténe.

„Až do momentu, kým sa neprejavili teploty, spolubrat netušil, že môže byť nakazený. Všetkým, ktorí pre túto jeho situáciu tiež znášajú preventívnu karanténu, vyjadruje saleziánska komunita v Poprade ľútosť, že k takej situácii došlo, zahŕňa ich do svojich každodenných modlitieb a ďakuje za pochopenie,“ dodal hovorca saleziánov don Rastislav Hamráček.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame