Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
16. apríl 2015

Kardinál Vlk: Pápež morálne rehabilitoval arcibiskupa Bezáka

Pápež František udelením audiencie morálne rehabilitoval odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. V exkluzívnom rozhovore pre televíziu Noe to uviedol pražský kardinál Miloslav Vlk Kardinál Vlk je spokojný s priebehom minulotýždňového stretnutia a do ďalšieho riešenia kauzy už nechce zasah...

Pápež František udelením audiencie morálne rehabilitoval odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. V exkluzívnom rozhovore pre televíziu Noe to uviedol pražský kardinál Miloslav Vlk

Kardinál Vlk je spokojný s priebehom minulotýždňového stretnutia a do ďalšieho riešenia kauzy už nechce zasahovať. Povedal to v rozhovore pre reláciu V souvislostech, ktorú televízia Noe odvysiela počas víkendu. Portál Svet kresťanstva informoval Lukáš Jirsa z televízie Noe.

Podľa českého kardinála pápež František stretnutím a svojimi slovami arcibiskupa Bezáka morálne rehabilitoval.

Kardinál ďalej vysvetlil, že odvolanie arcibiskupa Bezáka bolo pre neho od začiatku pochybné. "Predmetom vizitácie bol rad fám a nepodložených rečí," povedal Vlk, ktorý bol o celej veci podrobne informovaný od Bezákových spolupracovníkov.

K téme
Pápež nemá vždy dostatočné informácie, tvrdí bývalý tajomník Jána Pavla II.

Na základe preštudovaných materiálov a rozhovorov sa kardinál prikláňa k názoru, že kauza neprekračuje hranice Slovenskej republiky. "Príčiny neboli vo Vatikáne, ale v miestnej cirkvi, teda na Slovensku," konštatuje Vlk, ktorý sa nechce nijako vyjadrovať k ďalším možným krokom Katolíckej cirkvi na Slovensku. Samotný Bezák podľa Vlka už so svojím pôsobením na Slovensku nepočíta.

Inzercia

Kardinál Vlk tiež upozornil, že nevie o existencii dekrétu, ktorým by pápež Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Bezáka. Striktne právna stránka veci je teda veľmi nejasná.

Na základe kauzy arcibiskupa Bezáka podľa kardinála Vlka došlo aj k upresneniu podmienok odvolávania biskupov.

Rozhovor s kardinálom Vlkom televízia Noe odvysiela v sobotu (18.4.) o 19:30 a v nedeľu (19.4.) o 12:15 a 22:15. Relácia bude k dispozícii aj na webovej stránke www.vsouvislostech.cz.

V uplynulých dňoch kardinál Vlk poskytol rozhovory o stretnutí pápeža s Bezákom aj českému Katolickému týdeníku a portálu Cesta+.

- ig -

Odporúčame

František sa stretol s arcibiskupom Bezákom

František sa stretol s arcibiskupom Bezákom

Pápež František v piatok prijal na súkromnej audiencii arcibiskupa Róberta Bezáka. O stretnutí - bez bližších informácií - informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice a portál Vatican Insider. "Svätý Otec František prijal dnes dopoludnia na audiencii emeritného arcibiskupa Trnavy Mons. Róberta Bez...

V Čechách pátrajú po nezvestnom kňazovi

V Čechách pátrajú po nezvestnom kňazovi

Polícia ČR sa vo štvrtok obrátila na verejnosť s prosbou o pomoc pri pátraní po nezvestnom 38-ročnom Davidovi Kantorovi, ktorý je farárom v Strahoviciach. O pomoc prosí aj miestny biskup. Nezvestný kňaz sa na veľkonočný pondelok vracal z obce Milíkova, z ktorej pochádzal, na faru v Strahoviciach. „J...