Na Slovensko pricestoval patriarcha Gregorios III. z Damašku

Slovensko v utorok navštívil najvyšší predstaviteľ melchitských kresťanov z Damašku, patriarcha Gregorios III. Po programe v hlavnom meste odíde na východ Slovenska.

Pozvanie, ktoré patriarchovi adresovali podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ a prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak, je vyjadrením solidarity s kresťanmi na Blízkom východe.

V prvý deň návštevy prijmú patriarchu prezident Andrej Kiska i predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini. V programe je tiež prijatie u ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka a podpredsedu Národnej rady SR Jána Figeľa. Na Arcibiskupskom úrade v Bratislave prijme vzácneho hosťa predseda KBS Stanislav Zvolenský. V hlavnom meste ho prijme aj primátor Ivo Nesrovnal. Patriarcha Gregorios III. vystúpi aj na konferencii s názvom Prenasledovanie kresťanov – ako im pomáhať?, ktorá sa uskutoční v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca.

K téme:
Kresťanskí vodcovia odsudzujú plánovaný zásah v Sýrii, hovoria o kriminálnom čine

Zdieľať

V stredu navštívi patriarcha pútnické miesto Ľutina. O 14:00 h. je naplánované stretnutie s besedou určené pre študentov a verejnosť v aule Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. O 16:30 h. bude sláviť v spoločenstve s prešovským arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom a inými biskupmi cirkevnoslovanskú archijerejskú svätú liturgiu v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Patriarcha Gregorios navštívil gréckokatolíkov v Prešove na pozvanie vladyku Jána Babjaka už aj v roku 2006.

"Návšteva patriarchu je príležitosťou, aby sme sa stali citlivejšími pre potreby tých, ktorí v Sýrii a v mnohých iných krajinách trpia pre svoju vieru. V snahe zmierniť utrpenie našich bratov a sestier vo viere, v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou a v solidarite s ťažko skúšanými cirkvami, vyhlásila Konferencia biskupov Slovenska celoslovenskú zbierku na pomoc prenasledovaným kresťanom, ktorá sa uskutočnila pri všetkých bohoslužbách na Kvetnú nedeľu 29. marca 2015. Veriaci Prešovskej archieparchie prispeli do zbierky sumou 17 000 eur," informovalo Informačné stredisko Prešovskej archieparchie

V antiochijskej cirkvi nastal rozkol po Chalcedónskom sneme v roku 451. Pravoverní, ktorí prijali náuku snemu o dvojakej Kristovej prirodzenosti, zostali v menšine a nazvali ich melchitmi, teda cisárskymi. Sú to gréckokatolíci, ktorí majú byzantský obrad a liturgiu podobnú ako gréckokatolíci na Slovensku, ale slávia ju v arabskom jazyku. Na Blízkom Východe je ich 700 000 a vo svete ďalších 1 300 000.

Nataša Žembová, Ľubomír Petrík

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo