Odovzdával odkazy medzi pápežom, Obamom a Castrom. Zomrel kardinál Ortega

Odovzdával odkazy medzi pápežom, Obamom a Castrom. Zomrel kardinál Ortega

Na snímke z 10. februára 2011 kubánsky kardinál Jaime Ortega počas omše v Havane. Foto: TASR/AP

Kardinál Jaime Ortega privítal na Kube troch pápežov a vyrokoval prepustenie desiatok politických väzňov.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Kubánsky kardinál Jaime Ortega, ktorý mal vo svojej vlasti silný politický vplyv a zohral kľúčovú úlohu pri nastolení medzitým už nefunkčného zmiernenia napätia medzi Kubou a Spojenými štátmi, zomrel v piatok vo veku 82 rokov po dlhom boji s rakovinovým ochorením.

Informuje o tom tlačová agentúra Reuters.

Ortega sa stal havanským arcibiskupom v roku 1981 v čase, keď bola Kuba ešte oficiálne ateistická. Viac než tri nasledujúce desaťročia, počas ktorých sa postoj kubánskeho vodcu Fidela Castra k rímskokatolíckej cirkvi zmiernil, si Ortega posilnil svoje postavenie a vybudoval si s vládou pracovný vzťah, sčasti vďaka svojmu nekonfrontačnému štýlu.

Ortega privítal na Kube troch pápežov a vyrokoval prepustenie desiatok politických väzňov v rokoch 2010-11.

Duchovný sa stal jednou z vedúcich politických postáv najmä po tom, ako Kuba v roku 1992 reformovala svoju ústavu a zmenila svoj štatút z ateistického na sekulárny, ktorý zaručoval slobodu vierovyznania.

Keď sa v roku 2010 stal kubánskym prezidentom Raúl Castro, Ortega podporil jeho snahy o otvorenie sa krajiny a obnovenie vzťahov so západnými štátmi. Počas tajných rokovaní, ktoré v decembri 2014 vyústili do rozmrazenia vzťahov medzi Havanou a Washingtonom, Ortega odovzdával odkazy medzi pápežom Františkom, vtedajším americkým prezidentom Barackom Obamom a Castrom.

Ortega študoval teológiu v kanadskom Québecu a v polovici 60. rokov sa stal kňazom vo svojom rodnom meste Jagüey Grande v provincii Matanzas. V rokoch 1966-67 strávil osem mesiacov v pracovnom tábore, keď Castrova revolučná vláda zatýkala náboženské osobnosti a iných „ideologických nepriateľov“ štátu.

Pápež Ján Pavol II. ho v roku 1978 vymenoval za biskupa diecézy Pinar del Río a v roku 1994 za kardinála.

Lajčák kondoloval kubánskej cirkvi

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák kondoloval v piatok kubánskej katolíckej cirkvi v súvislosti s úmrtím kardinála Jaime Ortegu Alamina. 

„Oddychujte v pokoji, kardinál Jaime Ortega Alamino. Vyjadrujem úprimnú sústrasť kubánskej katolíckej cirkvi a kubánskemu ľudu kdekoľvek na svete,“ napísal na sociálnej sieti Twitter šéf slovenského rezortu diplomacie. 

Lajčák sa s kardinálom osobne stretol v októbri 2015, preberali aktuálny vývoj na Kube a v Latinskej Amerike. Podľa jeho slov bol Ortega „vnímavý človek s pohnutým životným príbehom“. Slovensko navštívil už v roku 2004. „Bolo mi cťou poznať vysokého predstaviteľa kubánskej katolíckej cirkvi, ktorý sa zaslúžil o presadzovanie ľudskoprávnych hodnôt nielen na Kube,“ dodal Lajčák.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo