Odovzdával odkazy medzi pápežom, Obamom a Castrom. Zomrel kardinál Ortega

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Odovzdával odkazy medzi pápežom, Obamom a Castrom. Zomrel kardinál Ortega

Na snímke z 10. februára 2011 kubánsky kardinál Jaime Ortega počas omše v Havane. Foto: TASR/AP

Kardinál Jaime Ortega privítal na Kube troch pápežov a vyrokoval prepustenie desiatok politických väzňov.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Kubánsky kardinál Jaime Ortega, ktorý mal vo svojej vlasti silný politický vplyv a zohral kľúčovú úlohu pri nastolení medzitým už nefunkčného zmiernenia napätia medzi Kubou a Spojenými štátmi, zomrel v piatok vo veku 82 rokov po dlhom boji s rakovinovým ochorením.

Informuje o tom tlačová agentúra Reuters.

Ortega sa stal havanským arcibiskupom v roku 1981 v čase, keď bola Kuba ešte oficiálne ateistická. Viac než tri nasledujúce desaťročia, počas ktorých sa postoj kubánskeho vodcu Fidela Castra k rímskokatolíckej cirkvi zmiernil, si Ortega posilnil svoje postavenie a vybudoval si s vládou pracovný vzťah, sčasti vďaka svojmu nekonfrontačnému štýlu.

Ortega privítal na Kube troch pápežov a vyrokoval prepustenie desiatok politických väzňov v rokoch 2010-11.

Duchovný sa stal jednou z vedúcich politických postáv najmä po tom, ako Kuba v roku 1992 reformovala svoju ústavu a zmenila svoj štatút z ateistického na sekulárny, ktorý zaručoval slobodu vierovyznania.

Keď sa v roku 2010 stal kubánskym prezidentom Raúl Castro, Ortega podporil jeho snahy o otvorenie sa krajiny a obnovenie vzťahov so západnými štátmi. Počas tajných rokovaní, ktoré v decembri 2014 vyústili do rozmrazenia vzťahov medzi Havanou a Washingtonom, Ortega odovzdával odkazy medzi pápežom Františkom, vtedajším americkým prezidentom Barackom Obamom a Castrom.

Ortega študoval teológiu v kanadskom Québecu a v polovici 60. rokov sa stal kňazom vo svojom rodnom meste Jagüey Grande v provincii Matanzas. V rokoch 1966-67 strávil osem mesiacov v pracovnom tábore, keď Castrova revolučná vláda zatýkala náboženské osobnosti a iných „ideologických nepriateľov“ štátu.

Pápež Ján Pavol II. ho v roku 1978 vymenoval za biskupa diecézy Pinar del Río a v roku 1994 za kardinála.

Lajčák kondoloval kubánskej cirkvi

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák kondoloval v piatok kubánskej katolíckej cirkvi v súvislosti s úmrtím kardinála Jaime Ortegu Alamina. 

„Oddychujte v pokoji, kardinál Jaime Ortega Alamino. Vyjadrujem úprimnú sústrasť kubánskej katolíckej cirkvi a kubánskemu ľudu kdekoľvek na svete,“ napísal na sociálnej sieti Twitter šéf slovenského rezortu diplomacie. 

Lajčák sa s kardinálom osobne stretol v októbri 2015, preberali aktuálny vývoj na Kube a v Latinskej Amerike. Podľa jeho slov bol Ortega „vnímavý človek s pohnutým životným príbehom“. Slovensko navštívil už v roku 2004. „Bolo mi cťou poznať vysokého predstaviteľa kubánskej katolíckej cirkvi, ktorý sa zaslúžil o presadzovanie ľudskoprávnych hodnôt nielen na Kube,“ dodal Lajčák.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo