Pápež František: Televíziu nesledujem a chýba mi pizza

Kedy plače, ako spáva, čo mu vo Vatikáne chýba. Pápež František v rozhovore pre argentínsky denník odhalil svoje súkromie.

Svätý Otec poskytol rozsiahly rozhovor novinárovi Juanovi Berrettovi z argentínskeho denníka La Voz del Pueblo. Označil sa za mestského človeka, pre ktorého je dôležitý kontakt s ľuďmi. Čo mu vo Vatikáne chýba? „Vyjsť von na ulicu, ísť a chodiť po uliciach. Ísť do pizzerie a dať si pizzu,“ povedal pápež: "Vždy som bol chodcom. Už ako kardinála ma fascinovalo chodiť po uliciach.“

Protokol nedodržiavam

František priznal, že má povesť nedisciplinovaného človeka. "Protokol veľmi nedodržiavam, je podľa mňa chladný," konštatoval František, ale zároveň zdôraznil, že pri oficiálnych záležitostiach sa snaží protokol striktne dodržiavať.

„Mám taký hlboký spánok, že si ľahnem do postele a zaspím,“ odpovedal na otázku, či pri svojej zodpovednosti nemá problémy so spánkom. „Spím šesť hodín, obvykle o deviatej idem do izby a čítam si takmer do desiatej, keď mi začne slziť jedno oko, zhasnem svetlo a spím až do štvrtej hodiny ráno, keď sa prebudím sám na svoje biologické hodiny.“ Dôležitá je preňho siesta, ktorá trvá 40 - 60 minút.

Televíziu nesledujem už 25 rokov

V  júli 1990 dal František prísľub Panne Márii, že nebude sledovať televíziu. Nepozerá ani futbalové zápasy svojho obľúbeného tímu San Lorenzo. "Ale Švajčiarska garda mi každý týždeň pripraví súhrn výsledkov a tabuľku," dodal František.

V rozhovore sa dotkol aj verejného tlaku, ktorému je vystavený: „Existujú problémy, že ťa vystavia paľbe kvôli tomu, čo povieš, alebo nepovieš... médiá niekedy zoberú jedno slovo a vytrhnú ho z kontextu.“

K téme
Jeden deň s pápežom

Zdieľať

František tiež reagoval na označenie "pápež chudobných", ktoré mu prischlo: „Chudoba je v samom srdci evanjelia. Ježiš prišiel kázať chudobným, keď odstránite chudobu z evanjelia, nepochopí sa nič.“ Najhorším zlom dneška sú podľa neho chudoba, korupcia a obchodovanie s ľuďmi.

Na verejnosti neplačem

Pri viacerých príležitostiach František hovoril o plači. Najviac sa ho dotýka utrpenie detí, ale plaču na verejnosti sa snaží vyhnúť. "Dvakrát sa mi stalo, že som bol na hranici, ale zastavil som sa včas," dodal pápež.

Na otázku, ako by chcel byť zapísaný v pamäti ľudí, odpovedal jednoducho: „Ako človek, ktorý sa usiloval robiť dobre, nemám iný nárok.“

Vatican Insider, TK KBS, ig

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo