Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. 11. 2019, 11:30

V prvom kole si evanjelici biskupa východného dištriktu nezvolili

Katarína Hudáková sa môže stať historicky prvou biskupkou evanjelickej cirkvi na Slovensku.
V prvom kole si evanjelici biskupa východného dištriktu nezvolili

Do 2. kola volieb biskupa Východného dištriktu ECAV postúpila Katarína Hudáková a Peter Mihoč. Foto – EPST

O post biskupa Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) sa vo voľbách uchádzali traja kandidáti: vedúci biskupského úradu Dušan Cina, dlhoročná farárka v Liptovskom Ondreji Katarína Hudáková, ktorá bola dve funkčné obdobia seniorkou Liptovsko-oravského seniorátu, a osobný tajomník súčasného biskupa Peter Mihoč.

Keďže ani jeden z nich v 1. kole (volebné konventy sa v cirkevných zboroch konali počas posledných dvoch októbrových nedieľ) nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov, do druhého kola (volebné konventy sa uskutočnia 24. novembra a 1. decembra) postúpili dvaja najúspešnejší kandidáti.

Tými sú Katarína Hudáková, ktorá získala 2 868 hlasov (32,85 %) a Peter Mihoč s 2 740 hlasmi (31,38 %). Dôkazom vyrovnanosti volieb je to, že neúspešný kandidát Dušan Cina získal porovnateľný počet 2 552 hlasov (29,23 %). Celkovo sa do volieb zapojilo 8 731 evanjelikov.

Volebné konventy sa uskutočnia aj v Západnom dištrikte ECAV, kde si 24. novembra a 8. decembra veriaci zvolia novú dištriktuálnu dozorkyňu, ktorá vo vedení dištriktu zastupuje neordinovaných veriacich (laikov). Jedinou kandidátkou je Renáta Vinczeová, ktorá túto funkciu vykonáva už v súčasnosti ako zástupkyňa dozorcu. Jeho funkcia je pre poťahovačky na cirkevných súdoch už tri roky neobsadená.

Voľby biskupa východného dištriktu a dozorcu západného dištriktu nadväzujú na minuloročné voľby generálneho biskupa a dozorcu, biskupa západného dištriktu a dozorcu východného dištriktu. Po ich skončení tak budú skompletizované predsedníctva oboch dištriktov.

Odporúčame