Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. január 2020

Benedikt XVI. a kardinál Sarah sa v knihe vyslovili proti zrušeniu celibátu

Podľa emeritného pápeža musí úloha kňazov zostať nezmenená a kňazi by aj naďalej mali byť „ženíchmi cirkvi“.
Benedikt XVI. a kardinál Sarah sa v knihe vyslovili proti zrušeniu celibátu

Benedikt XVI. a kardinál Robert Sarah na obálke novej knihy. Foto: ignatius.com

Emeritný pápež Benedikt XVI. sa vo svojej najnovšej knihe o kríze, ktorá v súvislosti so sexuálnym zneužívaním sužuje katolícku cirkev, vyslovil proti návrhom na zrušenie celibátu kňazov. Oznámilo to jeho vydavateľstvo, z ktorého vyhlásenia v pondelok citovala tlačová agentúra DPA.

Benedikt v zriedkavom komentári verejnej sféry od svojho odstúpenia pred siedmimi rokmi v pripravovanej knižnej publikácii tvrdí, že kňazi by nemali podliehať pokušeniu vzdať sa svojho celibátu. Spoluautorom knihy je konzervatívny kardinál Robert Sarah guinejského pôvodu.

Po tom, ako došlo k odhaleniu množstva prípadov zneužívania maloletých katolíckymi kňazmi po celom svete, zosilneli výzvy na zrušenie tohto stáročného zákazu manželstva pre kňazov – a to zo strany verejnosti i v samotnej cirkvi. Deväťdesiatdvaročný emeritný pápež však tvrdí, že úloha kňazov musí zostať nezmenená a kňazi by mali byť aj naďalej „ženíchmi cirkvi“.

„Kňazstvo prechádza temným obdobím,“ napísal niekdajší pápež. Kniha s názvom „Z hĺbky našich sŕdc: Kňazstvo, celibát a kríza katolíckej cirkvi“ (From the Depths of Our Hearts. Priesthood, Celibacy and the Crisis of the Catholic Church) vyjde 20. februára.

Nová Benediktova publikácia prichádza po októbrovej synode biskupov vo Vatikáne, na ktorej sa dohodlo, že vo výnimočných prípadoch bude možné vysvätiť zosobášených mužov. Podľa DPA toto opatrenie môže potenciálne viesť k úplnému zrušeniu celibátu. Opatrenie sa stretlo so silným odporom v radoch konzervatívnych členov duchovenstva.

Benedikt XVI., bývalý nemecký kardinál Joseph Ratzinger, sa v roku 2013 stal prvým pápežom za uplynulých takmer 600 rokov, ktorý rezignoval. Odvtedy žije vo vatikánskom kláštore.

Inzercia

Odporúčame