Sme znechutení z podvodov a korupcie, bude znieť cez víkend v kostoloch

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Sme znechutení z podvodov a korupcie, bude znieť cez víkend v kostoloch

Ilustračná foto: TASR – Michal Svítok

V nedeľu sa bude v katolíckych kostoloch čítať vyhlásenie slovenských biskupov k parlamentným voľbám. 

Rozsahom ide o kratšie vyjadrenie, nie štandardný pastiersky list, ktorý nahrádza homíliu. Kňazi by mali vyhlásenie prečítať v nedeľu 23. februára pri svätých omšiach v rámci oznamov. 

Vyhlásenie biskupov, ktoré má Denník Postoj k dispozícii, prinášame v plnom znení:

Pred parlamentnými voľbami sa mnohí pýtajú, koho voliť. Niektorí pochybujú, či má vôbec význam ísť voliť. Aj keď Cirkev do kampane nevstupuje, k účasti na voľbách jednoznačne povzbudzuje. Určite má význam ísť voliť a určite je možné si vybrať. Hoci nedávame odporúčania ku konkrétnym stranám, prosíme všetkých, aby sa pred voľbami oboznámili s programom, ktorý jednotlivé strany ponúkajú. Politické ciele strán vždy konfrontujme s hodnotami evanjelia. Poďme voliť, a ako veriaci ľudia sa rozhodnime s veľkou dávkou zodpovednosti! 

Nenechajme sa strhnúť heslami, ktoré hrajú na emócie. Odolajme sloganom, ktoré vyvolávajú pocity ohrozenia. Zachovajme si pokoj a zdravý rozum. Na tých, ktorí podnecujú nepriateľstvo, si dajme pozor. Rýchle a radikálne riešenia sú príťažlivé, no reálny život je zložitejší. Sme pútnici a cesta je náročná. Do cieľa však nevedú skratky, ale vytrvalosť. Ak chceme lepšie Slovensko, potrebujeme konštruktívne prístupy, ktoré majú skutočnú perspektívu. 

Sme znechutení z podvodov a korupcie. Z materiálnej, aj morálnej. Nestrácajme však nádej! Je vážnym zlom podvádzať, keď ide o majetok. Nemenej vážnym, keď ide o človeka, muža a ženu stvorených na Boží obraz. Neustúpme preto nepoctivosti ani novým ideológiám. Správne rozhodnutie urobíme, keď budeme mať na zreteli Ježiša Krista a jeho celú pravdu. Tú nesmieme nikdy opustiť! Volebné rozhodnutie urobené vo svetle evanjelia a zdravého rozumu nám svedomie nikdy nebude vyčítať. 

Biskupi Slovenska sa za vás modlia, pozývajú všetkých k modlitbám za voľby a vyprosujú vám požehnanie i svetlo Ducha Svätého pre správne rozhodnutia. 

Pred poslednými parlamentnými voľbami v roku 2016 Konferencia biskupov Slovenska nepripravila celoplošný pastiersky list. Naposledy sa predvolebný pastiersky list slovenských biskupov čítal pred voľbami v roku 2010. 

K veriacim sa pred tohtoročnými voľbami prihovára aj vedenie Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.  

„Kresťan nie je vzatý z tohto sveta do iného, ideálneho sveta, kde by už nejestvoval politický rozmer života, so všetkými jeho pozitívami či negatívami. Kresťan je ponechaný v tomto svete, aby v ňom žil ako občan, ale zároveň ako Božie dieťa, ktoré sa môže v Kristu spoľahnúť na láskavú ochranu Nebeského Otca. Jemu patrí bez ohľadu na to, čo sa vo svete a v politike odohráva,“ píše sa v stanovisku, ktoré zverejnili pred týždňom. 

Generálny biskup ECAV Ivan Eľko a generálny dozorca ECAV Ján Brozman ďalej uvádzajú, aby evanjelickí veriaci volili kandidátov, „ktorí sú múdri, kultivovaní a čestní“. Upozorňujú tiež na napätie bičované emóciami a nepriateľstvom politických skupín. „Buďme v týchto dňoch nositeľmi pokoja a rozvahy. Diskutujme slušne, či už v osobných rozhovoroch, alebo v internetovom priestore. Vážme si fakt, že žijeme v demokracii. Robme iným to, čo očakávame, aby robili nám,“ dodávajú. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo