Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. február 2020

Francúzsky prezident prijal pakistanskú kresťanku Asiu Bibi

Od mája 2019 žije Asia Bibi v Kanade a podľa francúzskych médií by rada získala azyl vo Francúzsku, kde momentálne propaguje svoju knihu.
Francúzsky prezident prijal pakistanskú kresťanku Asiu Bibi

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia s pakistanskou kresťankou Asiou Bibi. Foto - TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prijal v piatok v Elyzejskom paláci v Paríži pakistanskú kresťanku Ásíju Nóríovú, mediálne známu ako Asia Bibi. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na otázku novinárov, či jej Macron ponúkol azyl vo Francúzsku, Asia Bibi potvrdila, že "od prezidenta a Francúzskej republiky" dostala pozvanie žiť tam a cíti sa tým poctená. Dodala však, že na definitívne rozhodnutie o presťahovaní sa do Francúzska potrebuje čas. Vysvetlila, že teraz sa chce sústrediť na svoje zdravie a svoju rodinu.      

Nemenovaný zdroj z Elyzejského paláca pripomenul, že podľa francúzskych zákonov záujemca o azyl musí predložiť príslušnú žiadosť nezávislej štátnej agentúre, ktorá rozhodne, či jej vyhovie. Nateraz nie je jasné, či Asia Bibi takúto žiadosť podala.

Pakistanská kresťanka Ásíjá Nóríová, mediálne známa ako Asia Bibi, sa taktiež stala čestnou občiankou francúzskej metropoly Paríž. Príslušné osvedčenie jej v Paríži odovzdala primátorka Anne Hidalgová, informoval v stredu spravodajský portál RTL.

Asiu Bibi, matku piatich detí, v roku 2010 v Pakistane odsúdili na smrť obesením za údajné rúhačské slová, ktoré mala rok predtým vysloviť počas banálnej hádky s moslimkami. Hádku spustila rozšírená povera, podľa ktorej – ak sa kresťan napije z moslimskej studne, znečistí tým vodu.

Verdikt nad Asiou Bibi bol vynesený na základe kontroverzných pakistanských zákonov o rúhaní.

Inzercia

Odvolací súd ju oslobodil o osem rokov neskôr, a to aj na základe tlaku zo zahraničia vrátane vtedajšieho pápeža Benedikta XVI. i terajšej hlavy katolíckej cirkvi Františka.

Odvolanie voči oslobodzujúcemu verdiktu pakistanského najvyššieho súdu bolo definitívne zamietnuté v januári 2019.

Od mája 2019 žije Asia Bibi v Kanade a podľa francúzskych médií by rada získala azyl vo Francúzsku, kde momentálne propaguje svoju knihu Konečne voľná, ktorá vychádza vo francúzskom vydavateľstve Rocher.

Hidalgová vo svojom prejave na slávnostnom akte v budove parížskej radnice vyzdvihla pokoj, odvahu a rozvahu Pakistanky v ťažkej životnej skúške a vyjadrila nádej, že Francúzsko jej udelí štatút utečenca, aby „spolu so svojou rodinou mohla vo Francúzsku viesť dôstojný život“.

Portál RTL dodal, že v piatok Asiu Bibi v Paríži prijme aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Viacerí francúzski politici ho medzičasom vyzvali, aby žiadosti Asie Bibi o azyl vyhovel.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame