Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. marec 2020

Prejsť v noci cez kopce 40 kilometrov. O čom je Extrémna krížová cesta

Cieľom je siahnuť na dno svojich síl a zažiť Božiu prítomnosť, hovoria v prípravnom tíme.
Prejsť v noci cez kopce 40 kilometrov. O čom je Extrémna krížová cesta

Extrémna krížová cesta vlani. Foto: Líder a koordinátor EKC Vincent Hoľpit.

Na Slovensko sa dostal nový duchovný projekt – Extrémna krížová cesta. Vymysleli ju v Poľsku a zdá sa ako stvorená pre tých, čo skúsili projekt Exodus 90, ale osloviť môže aj oveľa širšie skupiny. 

Extrémna krížová cesta meria 41 kilometrov a vedie z obce Zborov pri Bardejove cez poľské územie späť do Zborova. Trasa vedie najmä pozdĺž turistických chodníkov, účastníci by mali tiež prechádzať cez vyľudnené rusínske dediny v krásnej prírode.

Tento rok sa štartuje v piatok 27. marca. Podľa aktuálnych informácií z prípravného tímu sa pre koronavírus nebude konať na začiatku svätá omša, a samotná krížová cesta sa nepôjde v skupinkách, ale len osobitne. "Extrémnu krížovú cestu je totiž možné absolvovať v ktorýkoľvek deň a hodinu," oznámili. 

Popri spomínanej extrémnej 41-kilometrovej trase Titusa Zemana, na ktorú prišlo vlani približne 90 ľudí, pripravili aj alternatívu: tou je trasa blahoslavenej Zdenky, ktorá meria tento rok 11 kilometrov a usporiadali ju cez deň, aby sa mohli pridať napríklad rodiny s deťmi. Konať sa má v nedeľu 29. marca o 14:00, pokiaľ sa zruší zákaz usporiadavať hromadné podujatia.

Extrémna krížová cesta v kocke

Vznikla v roku 2009 v Poľsku. Autorom myšlienky je kňaz Jacek Wiosna Stryczek. 
V roku 2017 sa konala v jedenástich štátoch, 252 mestách, mala 456 trás a 52 343 účastníkov. 
Na Slovensku sa uskutočnila prvý raz v roku 2018. 
Koná sa počas niektorej z piatkových nocí v rámci pôstu, v tichu, meditácii a modlitbe. Nie je to púť – počas nej sa nespieva, nerozpráva. 
Na ceste je 14 zastavení, kde si účastník môže prečítať jednotlivé rozjímania.  
Dĺžka trasy má byť podľa poľských autorov minimálne 40 kilometrov alebo 30, ak je celkové prevýšenie viac ako 500 metrov. Trasa môže byť aj dlhšia a má viesť mimo osídleného územia. Trasy sú dostupné po celý rok.
Je určená predovšetkým pre fyzicky zdatných ľudí. Účasť nie je organizovaná a je na vlastnú zodpovednosť. 
Osoby mladšie ako 18 rokov sa môžu zúčastniť len v sprievode dospelej osoby. Účastníci môžu prejsť trasu sami alebo v malých skupinách. 
Podľa organizátorov ide o jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich cirkevných aktivít na svete. 
V minulom roku sa do projektu zapojilo viac ako 60-tisíc ľudí v 11 krajinách sveta. 
Mottom tohto ročníka je „Neprežívaj, ale vykroč a ži!“
Viac info na oficiálnej stránke


Vysilenie je zámer

Extrémna krížová cesta má povzbudiť ľudí k zmene svojho doterajšieho spôsobu života. Koná sa v noci a je spojená s veľkou únavou. „Okamih, keď vám naozaj dochádzajú sily a keď už nevládzete ísť ďalej, je kľúčovým momentom tejto cesty,“ hovoria pre Postoj z prípravného tímu Extrémnej krížovej cesty Zborov.

„Keď si začnete v duchu hovoriť: Čo tu vlastne robím? Veď som mohol ostať radšej doma, spať v posteli. A vy sa aj napriek tomu rozhodnete ísť ďalej – práve to je okamih, keď prekonávate hranicu vlastného pohodlia, začínate postupne vnímať Božiu prítomnosť a dovolíte mu vstúpiť do vášho života,“ vysvetľujú. 

Podľa ľudí z prípravného tímu je pokračovanie v ceste za spomínaných okolností odpoveďou na Božiu prítomnosť. „Práve tento moment môže priviesť ľudí k zmene svojho doterajšieho spôsobu života. Zlomový okamih.“ 

Podstatou tejto krížovej cesty je teda naštartovanie zmeny v osobnom živote – prijať rozhodnutie vzdať sa osobného pohodlia. „Ak sa nám podarí dokázať niečo také, ako je prejsť Extrémnu krížovú cestu, zistíme, že sme v živote schopní priať aj ťažie výzvy, ako sme boli zvyknutí doposiaľ,“ hovoria. 

A zase sme pri mužoch

Partia, ktorá stojí za slovenskou Extrémnou krížovou cestou v Zborove, poukazuje aj na otázku mužskej spirituality. 

Vychádzajú z toho, že muži prestali byť aktívnymi, chcú radšej žiť v pohodlí, obrazne povedané, držia sa pri maminých sukniach. 

Prejsť viac ako 40 kilometrov v noci, zväčša v zime a tichu, by podľa autorov myšlienky mohlo mužov vytrhnúť zo stereotypu pohodlia a priviesť ich k väčšej angažovanosti a zodpovednosti.

„V Extrémnej krížovej ceste môžu nájsť inšpiráciu, ako opustiť staré spôsoby a rozhodnúť sa pre nové, ako sa stať lepšími manželmi, otcami, ľuďmi, ktorí sú ochotní pomáhať iným, svojim blížnym,“ tvrdia. 

Inzercia

Napriek tomuto zámeru nie je podujatie uzavreté ani ženám, čo dokazujú uplynulé dva ročníky.

Motivačné videjko poľských autorov.

Za zmienku stojí tiež otázka, či nemôže Extrémna krížová cesta skĺznuť k extrémne náročnej turistike. V prípravnom tíme pripomínajú, že krížovú cestu by mali účastníci prežiť v tichu a v sústredení.

Na rozdiel od bežnej turistiky je cieľom odhodlanie prekonať vlastné slabosti, čo má viesť k zmene vnútorného postoja, lepšie vnímať Božiu prítomnosť a otvoriť sa pre iných.

Na trase sú vyznačené jednotlivé zastavenia krížovej cesty. Pri nich si môžu účastníci prečítať pripravené rozjímania. „Extrémna krížová cesta sa dá spraviť hocikde, treba ju však starostlivo pripraviť,“ odkazujú z prípravného tímu. 

Podobnú iniciatívu tento rok organizujú aj pallotíni v Michalovciach. Ponúkajú dve alternatívne krížové cesty, dvadsať- a štyridsaťkilometrové, ktoré môžu záujemcovia absolvovať v Michalovciach a okolí.

Začínať by mali v piatok 20. marca v Michalovciach na Stráňanoch. 

Začiatok cesty je naplánovaný v kostole Božského Srdca Ježišovho v Michalovciach na Stráňanoch. Dlhšia, približne 40-kilometrová cesta povedie z Michaloviec cez Žabany, Zbudzu, Staré, Krivošťany, Strážske, Pusté Čemerné, Vybuchanec, Lesné, Suché, Topoľany, Petrovce so záverom v Michalovciach na Stráňanoch. Kratšia trasa povedie z Michaloviec cez Žabany, Topoľany, Petrovce tiež so záverom v Michalovciach na Stráňanoch.

Foto: Líder a koordinátor EKC Vincent Hoľpit.

Odporúčame