Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. máj 2020

Mariánska púť v Levoči tento rok nebude

Aj napriek tomu, že oficiálna púť na Mariánsku horu nebude, 2. júla plánuje diecéza televízny prenos svätej omše z Mariánskej hory.
Mariánska púť v Levoči tento rok nebude

Ilustračné foto – TASR

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Štefan Sečka.

„Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s pandémiou Covid-19 chceme byť opatrní, a preto sme sa rozhodli, že najväčšiu slovenskú púť v tomto roku neusporiadame. K takémuto rozhodnutiu nás viedla v prvom rade zodpovednosť za zdravie ľudí,“ píše biskup Sečka.

O zrušení púte už informoval aj pozvaného hlavného celebranta a kazateľa, ktorým bol arcibiskup metropolita v Lubline Mons. Stanisław Budzik. „Pán arcibiskup Budzik takéto opatrenie prijal s veľkým pochopením,“ uviedol biskup Sečka. O rozhodnutí už prostredníctvom listu informoval aj všetkých biskupov Slovenska.

Aj napriek tomu, že oficiálna púť na Mariánsku horu nebude, 2. júla plánuje diecéza televízny prenos svätej omše z Mariánskej hory. „Taktiež bude možnosť, aby jednotlivé farnosti či skupiny individuálne putovali na Mariánsku horu, samozrejme, pri zachovaní všetkých nariadení a pravidiel, ktoré budú v tom čase platné,“ uviedol biskup Sečka.

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska. Korene mariánskeho kultu siahajú až do XIII. storočia. Pred tromi rokmi si na mieste pripomenuli 770. výročie pútí na Mariánsku horu. V roku 1995 na ňu zavítal aj sv. Ján Pavol II. Každoročne príde na hlavnú odpustovú púť, ktorý trvá týždeň, okolo pol milióna mariánskych pútnikov.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Pápež vyzval modliť sa za koniec všetkých pandémií vo svete

Pápež vyzval modliť sa za koniec všetkých pandémií vo svete

Svätý otec citoval z oficiálnych štatistík, z ktorých vyplýva, že „za prvé štyri mesiace tohto roku zomrelo od hladu 3,7 milióna ľudí“. Pripomenul aj obete vojnových konfliktov a obete v podobe detí, ktoré sa pre vojny, násilie či sociálnu nerovnosť nemôžu vzdelávať.