Kvôli Bohu opustil ženu, ktorú miloval. Príbeh lásky svätého Augustína

Svätý Augustín je dnešnému človeku blízky svojimi chybami a neustálym hľadaním.

Sv. Augustín - hriešnik, z ktorého sa stal svätec. Foto - Flickr

V liturgickom kalendári sa dnes nachádza spomienka na svätého Augustína. Napriek tomu, že prežil neviazanú mladosť, stal sa jedným z najväčších učiteľov cirkvi.

Augustín, ktorý sa narodil v polovici 4. storočia v severoafrickom Tagaste, mal neveriaceho otca, ale hlboko zbožnú matku Moniku. Svojimi modlitbami a životným svedectvom napokon priviedla k viere svojho muža aj syna. „Augustín síce vďaka svojej matke nasával meno Ježiš s materským mliekom, ako to on sám povedal, ale radšej nasledoval svojho neveriaceho otca,“ hovorí pre Svet kresťanstva prior Rehole sv. Augustína na Slovensku Juraj Pigula.

Zlomené srdce

Augustín pred svojím obrátením žil v nemanželskom zväzku s neznámou ženou. Narodil sa im syn, ktorému dali meno Adeodatus, čo znamená Bohom daný. Podľa Pigulu bol vzťah Augustína a jeho partnerky veľmi silný. „Stále hovoril, že tých 13 – 14 rokov, ktoré spolu žili, jej bol vždy verný. To, ako nádherne o nej rozprával, dokazuje, ako ju miloval.“

Keď budúci svätec prešiel vnútornou konverziou, rozišli sa. „Odišla so sľubom, že už nebude patriť inému mužovi. Nechala ho pre jeho dobro. Augustín píše, že jeho srdce krvácalo,“ hovorí Pigula, podľa ktorého je zaujímavé, že Augustín nikdy nespomenul meno tejto ženy. „Tým ju chcel chrániť, aby ju ľudia nehľadali.“   

Juraj Pigula je odborníkom na život a dielo sv. Augustína a priorom Rehole sv. Augustína na Slovensku. Foto - Iva Kušíková

Ich syn Adeodatus zostal naďalej žiť so svojím otcom. „Nechal sa s ním aj pokrstiť. Augustín s ním napísal jednu knihu, ktorá je nádherným filozofickým dialógom. Adeodatus bol totiž už v tínedžerskom veku mimoriadne nadaný. Potom zomrel pravdepodobne na mor,“ hovorí augustinián Pigula.

Augustínov odkaz

Prior Pigula si myslí, že Augustín je každému človeku blízky chybami, ktoré v živote urobil. „Bol hriešnikom, z ktorého sa stal svätec. Vo svojich Vyznaniach opisuje ako prechádzal rôznymi filozofiami, sektami, astrológiou, ženami... Jeho cesta hľadania pravdy je vlastná každému človeku, lebo každý chce spoznať pravdu. Keď ju Augustín ako 33-ročný stretol, zasvätil jej celý život,“ zamýšľa sa augustinián Pigula.

„Problémom dneška je, že pravdu už poznáme, ale nežijeme podľa nej. A to je horšie,“ dodáva predstavený Rehole sv. Augustína na Slovensku.

Imrich Gazda  

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo