Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. júl 2020

Milan Šášik

Niekoľko spomienok na mukačevského vladyku

Dnes sme sa rozlúčili s vladykom Milanom Šášikom, biskupom Mukačevskej eparchie.

Niekoľko spomienok na mukačevského vladyku

Biskup Milan Šášik. Foto – Andrej Lojan

Správu o smrti vladyku Milana som sa dozvedel počas dovolenky a zasiahla ma. Aj preto, že spomedzi všetkých biskupov som s ním v osobných rozhovoroch strávil najviac času. Napriek tomu, že pôsobil na Ukrajine.

Na Zakarpatsko som cestoval pomerne často, a keď som sa dozvedel, že biskupom v Užhorode je Slovák, zaujalo ma to. Asi dvakrát som sa ho pokúsil bez ohlásenia vyhľadať, ale nezastihol som ho.

Prvýkrát sa mi ho podarilo osobne stretnúť začiatkom roku 2014, počas takzvaného Euromajdanu. Vracal som sa zo susedného Ivano-Frankivska, kde dav demonštrantov akurát zúrivo obliehal budovu miestnej administratívy. Bola obkolesená barikádami, všade horeli ohne a demonštranti sa chystali na rozhodujúci stret s bezpečnostnými zložkami vernými Viktorovi Janukovyčovi.

Atmosféra v Užhorode s tou v Ivano-Frankivsku ostro kontrastovala. Aj tam boli na námestí ľudia, ale vládla tam úplne iná emócia. Gubernátor z mesta sám odišiel a budovu vydal demonštrantom. Nikto nerinčal zbraňami a uprostred námestia stál gréckokatolícky kňaz, ktorý sa aj s časťou zhromaždenia nahlas modlil Otčenáš.

Vtedy mi napadlo, že opäť vyhľadám biskupa Šášika a povypytujem sa ho viac aj na tieto rozdiely medzi dvoma susednými regiónmi. Tentokrát to už vyšlo. Vladyka Šášik ma prijal, a hoci rozhovor pre médiá vzhľadom na citlivosť doby odmietol, otvorenosť a priamosť, s akou hovoril, na mňa urobili dojem.

Neskôr som s ním ako novinár robil tri rozhovory. Ten posledný, najrozsiahlejší, vyšiel v roku 2018 ako súčasť knihy Choďte do celého sveta.

Inzercia

Milan Šášik bol ako biskup konfrontovaný s množstvom doslova existenčných problémov, ktoré jeho kolegovia v takejto miere nemuseli riešiť. Zdieľať

Milan Šášik bol ako biskup konfrontovaný s množstvom doslova existenčných problémov, ktoré jeho kolegovia na Slovensku či inde v takejto miere nemuseli riešiť. Gréckokatolícka cirkev na Zakarpatsku bola po desaťročiach komunizmu mimoriadne zdevastovaná. Duchovne aj materiálne. Keď po roku 1989 mohla gréckokatolícka cirkev vyjsť z katakomb, mala jeho eparchia len minimum kňazov a chrámov. Aj mnohé kostoly, ktoré prežili komunizmus a pôvodne patrili gréckokatolíkom, boli v rukách pravoslávnych.

Na Ukrajine nikdy nedošlo k podobnej majetkovej dohode medzi gréckokatolíkmi a pravoslávnymi ako na Slovensku a neprebehlo tu ani navrátenie cirkevného majetku v takom rozsahu, ako sa to udialo u nás. S budovaním materiálneho zázemia tu teda gréckokatolíci museli začať doslova od piky. Na Ukrajine tiež štát nefinancuje platy duchovných. Tí sú platení výlučne zo zbierok veriacich, a keďže majú rodiny, mnohí z nich sú vo veľmi zložitej ekonomickej situácii.

Riešeniu týchto problémov sa vladyka Šášik venoval s nezlomnou činorodosťou a táto agenda pohlcovala veľkú časť jeho energie. Hoci si občas povzdychol, že kade chodí, tam musí žobrať, nikdy sa nesťažoval, a keď som sa ho pýtal na problémy, vždy odpovedal poukazovaním na úspechy. Za ten čas, čo bol v službe biskupa, bolo dokončených približne dvesto chrámov a kaplniek, rozbehol diecéznu charitu, postavil seminár, začal s masívnou pastoráciou mládeže a s mestom Užhorod viedol vyčerpávajúci zápas o poskytnutie priestorov pre nocľaháreň pre bezdomovcov. Toto dlhoročné obrovské nasadenie sa zrejme časom podpísalo aj na jeho zdravotnom stave.

Biskup Šášik bol výnimočný aj tým, že nemal problém sa otvorene vyjadrovať o témach, pri ktorých iní cirkevní predstavitelia radšej volili diplomatické formulácie. Príkladom je kauza odvolania arcibiskupa Róberta Bezáka. Šášik hovoril, že neinformovanie o dôvodoch tohto odvolania nebolo správne, na druhej strane Bezákovi vyčítal, že sa pokojne nestiahol, neprijal ponuky, ktoré dostal, a umožnil tak medializáciu, ktorá cirkev v konečnom dôsledku poškodila. Záujem cirkvi na prvom mieste, to bola ďalšia črta, ktorá biskupa Šášika charakterizovala.

Zaujímavý bol aj jeho pohľad na Rusko, v ktorom dnes mnohí kresťania vidia záchranu tradičných hodnôt. Šášik, ktorý Rusko dobre poznal, tvrdil, že tento v niektorých kruhoch populárny názor je ilúziou. Kritický však bol aj k dnešnému vývoju na Západe, ktorý podľa neho smeruje k nehumánnej diktatúre bez Boha, kde je všetko dovolené.

Šášikovým biskupským heslom bolo: „Poslal si ma hlásať evanjelium chudobným.“ Svojím pôsobením uprostred národa, ktorý v nedávnej minulosti tak veľmi duchovne a materiálne trpel, ho do bodky naplnil.

Odporúčame