Slováci majú nového biskupa. Na Islande

Pápež František vymenoval za biskupa Reykjaviku slovenského kapucína Dávida Tencera.

Najvyšším predstaviteľom islandských katolíkov sa stal 52-ročný kapucín Dávid Tencer. Do čela jedinej diecézy na ostrove ho vymenoval pápež František, ktorý zároveň prijal rezignáciu doterajšieho biskupa, 69-ročného Petra Bürchera. 


Páter Tencer s prvoprijímajúcimi deťmi v júni 2015. Foto - Facebook

Dávid Tencer sa narodil 18. mája 1963 v Novej Bani. Za kňaza Banskobystrickej diecézy ho vysvätili v roku 1986. O štyri roky neskôr vstúpil do rehole kapucínov. Po štúdiách v Ríme, kde získal licenciát z teológie, zložil rehoľné sľuby.  

Po návrate na Slovensko pôsobil ako farár v Holíči, neskôr založil kapucínsky kláštor v Hriňovej, kde pôsobil až do roku 2002. Krátko stál na čele kláštora v Žiline, odkiaľ odišiel pôsobiť ako misionár na Island. Najskôr bol vikárom kostola Stella Maris v Reykjavíku, potom farárom v meste Reydarfjordur. 

Prečítajte si aj
Dávid Tencer: Islanďania na elfov a trollov neveria, ale počítajú s nimi 

Zdieľať

"Naša farnosť má 600 kilometrov pobrežia a len 600 registrovaných katolíkov. Farská kaplnka sv. Torlaka je u nás v dome. Predtým to bola slepačiareň. Preto, keď aj Islanďania nevedia, kde je náš kláštor, povieme, že tam, kde chodili kupovať vajíčka," povedal v roku 2010 v rozhovore pre náš portál páter Tencer.  

Prví katolícki misionári sa na Islande objavili už v 10. storočí. V súčasnosti je na ostrove desaťkrát viac krstov ako pohrebov, takže počet katolíkov neustále stúpa. Z 320-tisíc obyvateľov Islandu sa ku katolicizmu hlási približne 13-tisíc ľudí, čo predstavuje 3,5 percenta obyvateľstva. Ide o najvyšší podiel katolíckeho obyvateľstva spomedzi škandinávskych krajín.

Biskup Reykjavíku je zároveň členom sedemčlennej biskupskej konferencie škandinávskych krajín (Dánska, Grónska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska). Jediným pápežom, ktorý navštívil Island, bol Ján Pavol II. v roku 1989.

TK KBS, ig
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo