Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. september 2015

Slováci majú nového biskupa. Na Islande

Pápež František vymenoval za biskupa Reykjaviku slovenského kapucína Dávida Tencera.

Slováci majú nového biskupa. Na Islande

Najvyšším predstaviteľom islandských katolíkov sa stal 52-ročný kapucín Dávid Tencer. Do čela jedinej diecézy na ostrove ho vymenoval pápež František, ktorý zároveň prijal rezignáciu doterajšieho biskupa, 69-ročného Petra Bürchera. 


Páter Tencer s prvoprijímajúcimi deťmi v júni 2015. Foto - Facebook

Dávid Tencer sa narodil 18. mája 1963 v Novej Bani. Za kňaza Banskobystrickej diecézy ho vysvätili v roku 1986. O štyri roky neskôr vstúpil do rehole kapucínov. Po štúdiách v Ríme, kde získal licenciát z teológie, zložil rehoľné sľuby.  

Po návrate na Slovensko pôsobil ako farár v Holíči, neskôr založil kapucínsky kláštor v Hriňovej, kde pôsobil až do roku 2002. Krátko stál na čele kláštora v Žiline, odkiaľ odišiel pôsobiť ako misionár na Island. Najskôr bol vikárom kostola Stella Maris v Reykjavíku, potom farárom v meste Reydarfjordur. 

Prečítajte si aj
Dávid Tencer: Islanďania na elfov a trollov neveria, ale počítajú s nimi 

Zdieľať

"Naša farnosť má 600 kilometrov pobrežia a len 600 registrovaných katolíkov. Farská kaplnka sv. Torlaka je u nás v dome. Predtým to bola slepačiareň. Preto, keď aj Islanďania nevedia, kde je náš kláštor, povieme, že tam, kde chodili kupovať vajíčka," povedal v roku 2010 v rozhovore pre náš portál páter Tencer.  

Prví katolícki misionári sa na Islande objavili už v 10. storočí. V súčasnosti je na ostrove desaťkrát viac krstov ako pohrebov, takže počet katolíkov neustále stúpa. Z 320-tisíc obyvateľov Islandu sa ku katolicizmu hlási približne 13-tisíc ľudí, čo predstavuje 3,5 percenta obyvateľstva. Ide o najvyšší podiel katolíckeho obyvateľstva spomedzi škandinávskych krajín.

Biskup Reykjavíku je zároveň členom sedemčlennej biskupskej konferencie škandinávskych krajín (Dánska, Grónska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska). Jediným pápežom, ktorý navštívil Island, bol Ján Pavol II. v roku 1989.

TK KBS, ig
 

Inzercia

Odporúčame

Kto nahradí arcibiskupa Zvolenského na čele KBS?

Kto nahradí arcibiskupa Zvolenského na čele KBS?

Začiatkom budúceho týždňa sa v Marianke pri Bratislave uskutoční plenárne zasadanie KBS, na ktorom si biskupi zvolia nového predsedu. Povedie ich najbližšie tri roky. Uplynulé dve funkčné obdobia stál na čele bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Dôjde tentokrát k zmene?