Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. september 2015

Celiatici v kostoloch: Špeciálne hostie dostať aj na Slovensku

Veriaci s bezlepkovou diétou môžu aj v slovenských kostoloch prijímať špeciálne upravené hostie. Celiatici sa nájdu aj medzi samotnými kňazmi.

Celiatici v kostoloch: Špeciálne hostie dostať aj na Slovensku

V mnohých farnostiach majú veriaci spoločnú skúsenosť: pred rozdávaním svätého prijímania pristúpia k oltáru jeden alebo dvaja ľudia, ktorí prijmú Telo Kristovo ako prví. Až za nimi nasleduje rad ďalších prijímajúcich.

Nejde o žiadne VIP osoby, ale o ľudí s bezlepkovou diétou, ktorí prijímajú špeciálnu hostiu.

Hostie pre celiatikov u nás nevyrábame

Slovenskí biskupi sa žiadosťou Spoločnosti celiatikov na Slovensku o zavedenie bezlepkových hostií prvýkrát zaoberali na plenárnom zasadaní v marci 2006. Upozornili však, že z dogmatického hľadiska sú bezlepkové hostie neprístupné. Možno ich ale vyrábať so zníženým obsahom lepku. Takéto hostie sa u nás v predaji objavili na jar 2007.  

„Za rok sa v našich predajniach predá asi 10-tisíc takýchto hostií,“ povedal pre Svet kresťanstva obchodný manažér Spolku sv. Vojtecha Jozef Hrdlička. Keďže hostie pre celiatikov sa na Slovensku nevyrábajú, dovážajú sa z Nemecka.

Niektorí nosia hostiu so sebou

Každý z pätnástich kňazov, ktorých sme oslovili, má skúsenosť s veriacimi s bezlepkovou diétou. Vo všetkých prípadoch však ide len o niekoľkých jednotlivcov – od jedného do piatich.

V niektorých kostoloch, ktoré navštevujú takíto veriaci, je v bohostánku vždy pripravená nádobka s konsekrovanými hostiami pre celiatikov. Ak niektorí z nich chce pristúpiť k svätému prijímaniu, príde k oltáru ako prvý, aby kňaz vedel, že je potrebné ísť po hostiu.

Inzercia

V ďalších kostoloch je zaužívaná iná prax – celiatik sa pred omšou ohlási kňazovi v sakristii, aby vedel, že okrem bežných hostií je potrebné konsekrovať aj špeciálnu hostiu. „Hostia sa zvyčajne ukladá na špeciálnu paténu – nielen, aby sa nepoplietla, ale aj kvôli tomu, že ľuďom s vysokou citlivosťou stačí, aby sa na bezlepkovú hostiu dostali omrvinky z iných a už je zle,“ opísal svoju skúsenosť Michal Mária Kukuča z benediktínskeho kláštora v Sampore.

Viacerí oslovení kňazi uviedli, že niektorí celiatici nosia nekonsekrovanú hostiu rovno so sebou a pred omšou ju prinesú kňazovi, aby ju mohol použiť pri premenení.

Celiatici medzi kňazmi

Ľudia s bezlepkovou diétou sa nájdu aj medzi samotnými kňazmi. Jedným z nich je salezián Rastislav Hamráček, ktorý pôsobí v Bratislave. Pri svätých omšiach musí mať taktiež špeciálnu hostiu. „Väčšinou používam malé hostie, ktoré sa udeľujú aj ľuďom. Keď je príležitosť, nechám si veľké kňazské hostie doniesť z Talianska,“ opísal svoju skúsenosť Hamráček.

Podľa Jozefa Hrdličku sú veľké hostie pre kňazov dostupné aj na Slovensku. „Za rok sa ich predalo asi sto,“ dodal obchodný manažér Spolku sv. Vojtecha.

Imrich Gazda

Foto: TASR/AP

Odporúčame