Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. október 2020

Nové pravidlá v kostoloch

Ako sa dostať medzi „vyvolenú“ päťdesiatku

Tlačenica v malej kaplnke nehrozí, zostáva šachovnicové sedenie. Viaceré diecézy zrušili kňazské rekolekcie.

Ako sa dostať medzi „vyvolenú“ päťdesiatku

Usporiadatelia strážia vstup do košického Dómu sv. Alžbety po naplnení kapacity 2. októbra 2020. FOTO TASR – František Iván

Epidemiologický „semafor“ určený pre farnosti neplatil ani dva týždne. Po prijatí nových opatrení čelia kňazi novým výzvam, ako vyriešiť fungovania vo farnosti. 

Tlačenica v malých kostoloch či kaplnkách nehrozí 

Po ohlásení maximálneho počtu ľudí v chrámoch mnohí poukazovali na to, že 50 osôb nie je to isté v priestrannej katedrále ako v malom kostolíku či kaplnke. Kým v prvom prípade nie je problém opatrenie dodržať, v druhom hrozí, že sa na seba budú tlačiť, a tak stratí opatrenie význam.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara však upozorňuje, že v kostoloch naďalej platia šachovnicové odstupy. V chrámoch tak teda bude môcť byť 50 ľudí iba vtedy, ak sa zmestia pri dodržaní princípu šachovnicových odstupov.

„Naďalej platí výnimka pre členov jednej domácnosti, ktorí môžu sedieť vedľa seba bez odstupov,“ upresňuje pre Postoj Kramara.

Okrem sociálneho dištancu odporúčajú biskupi aj ďalšie opatrenia, ktoré v posledných týždňoch platili pre farnosti v rizikových regiónoch. Patria medzi nich napríklad obmedzenie spevov, nepoužívanie sväteničiek, spevníkov, modlitebníkov či kontrola nosenia rúšok a dezinfekcia rúk zodpovednou osobou pri vstupe do kostola.

Takisto odporúčajú zaviesť vyhradené omše pre seniorov, čo už viaceré farnosti robili aj v posledných týždňoch.

Svätá omša v košickom Dóme sv. Alžbety 2. októbra 2020. FOTO TASR – František Iván

Zapisovanie na webe aj guľôčky v nádobách

Medzi veriacimi momentálne koluje logická otázka, či sa im na nedeľnú omšu – na ktorej býva účasť vyššia ako cez týždeň – podarí pri novom opatrení vôbec dostať. Kňazi zasa premýšľajú nad tým, aký systém na výber účastníkov omše vymyslieť.

Farár z oravskej obce Novoť Štefan Hrbček vraví, že v najbližšom období budú môcť prísť na omšu v ich farnosti ľudia z rodiny, za ktorú je omša slávená. „Ostatní ju majú možnosť sledovať cez náš youtubový kanál,“ hovorí Hrbček. 

Podobne sa chystá postupovať aj farár z Hniezdneho pri Starej Ľubovni Peter Olekšák. „Umožnený bude vstup predovšetkým pre tých, ktorí majú zverejnený úmysel svätej omše a ďalším veriacim do počtu 50. Ostatní budú musieť zostať pred kostolom a dodržiavať pravidlá ako na verejnosti: odstupy a rúška,“ píše sa na facebookovej stránke farnosti. 

Verbista Milan Bubák, ktorý pôsobí v bratislavskej Petržalke, hovorí, že práve najbližšia nedeľa bude zaťažkávajúcou skúškou, ktorá veriacim aj kňazom z hľadiska ďalšieho fungovania veľa ukáže. „Určite budeme dodržiavať všetky nariadenia a odporúčania nášho arcibiskupa. Múdrejší však budeme až po nedeli,“ tvrdí Bubák.

Inzercia

V Ružomberku vyriešili „výber“ veriacich na sväté omše kombináciou zapisovania sa na internete a akejsi až hravej kontrole pri vstupe do kostola. Ako sa uvádza na webe farnosti, veriaci pri vstupe do kostola má zobrať guľôčku z menšej nádoby a vložiť ju do väčšej nádoby, ktorá má slúžiť ako kontrola celkového počtu veriacich v kostole. „Účasť veriacich na svätých omšiach v týždni bude kontrolovaná preložením guličiek z jednej nádoby do druhej,“ píšu. 

V prípade nedeľnej bohoslužby sa ružomberskí veriaci majú vopred zapísať do formulára na webe – a pri vstupe do kostola opätovne preložiť guľôčku z jednej nádoby do druhej. 


Piaristi v Trenčíne na to idú cez lístky

Spovede? Je to na kreativite kňazov, povedal Zvolenský 

V čase jarnej pandémie, pred Veľkou nocou, hľadali kňazi riešenia, ako vysluhovať spoveď. Objavili sa rôzne nápady, či už spovedania cez plexisklo alebo fóliu, prípadne vonku v areáli kostola. Podobná výzva sa správcov farností týka aj dnes, všeobecné pokyny „zhora“ nedostali. 

„Bude to záležať na kreativite kňazov, ich tvorivosti a podmienok v jednotlivých farnostiach, pretože farnosť od farnosti sa líši, ťažko dávať konkrétne riešenia,“ reagoval bratislavský arcibiskup a predseda KBS Stanislav Zvolenský v televízii Lux na otázku, ako by mali kňazi zvládnuť situáciu v čase núdzového stavu pri vysluhovaní spovede.

U farára Hrbčeka idú na to moderne. „Naša farnosť zvykla ešte počas prvej vlny využívať aplikáciu, cez ktorú sa kajúcnik prihlási na presný čas, aby prijal sviatosť zmierenia. Teraz, v druhej vlne, na to ľudia podľa môjho názoru ľahko naskočia,“ opisuje. „Veľmi sa nám to osvedčilo. Cez túto aplikáciu sa dá manažovať čokoľvek z farského života tak, aby nevznikali zhromaždenia ľudí, ale aby každý mohol prísť v presne vyhradenom čase,“ dodáva.

Vo farskom Kostole sv. Ondreja v Ružomberku spovedajú len počas omše, na sídliskách 15 minút pred omšou. „K sviatosti zmierenia môžu pristúpiť iba tí, ktorí budú účastní na svätej omši,“ informuje stránka farnosti. S kňazom je však možné dohodnúť spoveď aj telefonicky. 

Birmovky možno preložiť, kňazi bez rekolekcií 

Konkrétnejšie hovoril arcibiskup Zvolenský o sviatosti birmovania, keďže v mnohých farnostiach majú birmovku naplánovanú. Podľa neho je prvou možnosťou odloženie birmovky na iné obdobie. Druhým variantom je, že by boli v kostole prítomní len birmovanci a birmovní rodičia a tretia možnosť – iba birmovanci. „Nie je to zakázané, lebo birmovku označujeme za sviatosť kresťanskej dospelosti, kde ostatní dospelí veriaci len doprevádzajú bratov a sestry, ktorí prijímajú birmovku,“ vysvetlil arcibiskup. 

Popri opatreniach, ktoré majú ochrániť zdravie veriacich, nemôže cirkev zabudnúť ani na svojich kňazov. Začiatkom septembra sa na západnom Slovensku ocitli v preventívnej karanténe väčšie skupiny kňazov. Po tejto skúsenosti v Trnavskej arcidiecéze zrušili do konca roka konanie kňazských rekolekcií, teda spoločných stretnutí kňazov z viacerých farností. 

Postoj oslovil všetky slovenské diecézy, vo väčšine z nich už takisto rozhodli o tom, že kňazské rekolekcie ani formačné stretnutia sa konať nebudú. 

Odporúčame