Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. jún 2021, 14:20

Sexuálne škandály

Katolícka cirkev v Poľsku zverejnila správu o zneužívaní maloletých kňazmi

Katolícka cirkev v Poľsku zverejnila správu o zneužívaní maloletých kňazmi

Poľský prímas Wojciech Polak (vpravo) a predseda Poľskej biskupskej konferencie Stanisław Gądecki počas tlačovej konferencie v roku 2019. Foto - TASR/AP

Takmer 300 klerikov má za posledných 60 rokov na svedomí viac ako 360 prípadov sexuálneho zneužívania.

V Poľsku zaznamenali od 50. rokov minulého storočia do konca roka 2020 viac ako 360 prípadov sexuálneho zneužívania maloletých kňazmi. Oznámila to v pondelok poľská katolícka cirkev. Informovala o tom agentúra PAP.

Agentúra AP doplnila, že za tieto prípady nesie zodpovednosť 292 klerikov.

„V období od 1. júla 2018 do 31. decembra 2020 prijali diecézy a kláštory Katolíckej cirkvi v Poľsku 368 správ týkajúcich sa sexuálneho zneužívania maloletých,“ oznámil Štatistický úrad Katolíckej cirkvi s tým, že jeho správa sa týkala obdobia medzi rokmi 1958 a 2020.

Zo všetkých prípadov bolo počas predbežného vyšetrovania Kongregácie pre náuku viery 38 z nich pre nedostatočné dôkazy zamietnutých, 186 je predmetom vyšetrovania a 144 obvinení bolo overených alebo považovaných za dôveryhodné, dodal štatistický úrad.

Poľský prímas, arcibiskup Gniezna Wojciech Polak požiadal ľudí o odpustenie. Dodal, že zverejnené údaje „úplne neodrážajú tragédiu sexuálneho zneužívania detí, ktorej sa dopustili niektorí členovia duchovenstva“, keďže nie všetci poškodení sa rozhodli informovať príslušné orgány. Zároveň sa poďakoval tým, ktorí o prípadoch zneužívania detí informovali.

Takmer 50 percent všetkých hlásených prípadov zneužívania sa týkalo detí do 15 rokov, píše PAP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 12 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.