Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
01. júl 2021, 11:26

Deň modlitieb a reflexie

Najvyšší kresťanskí predstavitelia v Libanone sa stretli s pápežom

Najvyšší kresťanskí predstavitelia v Libanone sa stretli s pápežom

Foto – TASR/AP

Pricestovala desiatka hláv východných katolíckych cirkví, dvoch pravoslávnych cirkví, Arménskej apoštolskej cirkvi aj evanjelikov.

Vatikán vo štvrtok žije mimoriadnym stretnutím o Libanone. Prítomní sú predstavitelia tamojších kresťanských komunít, ktorí sa spoločne zamýšľajú nad závažnou situáciou v krajine a modlia sa spolu s pápežom za pokoj a stabilitu.

Dnešný Deň reflexie a modlitby za Libanon sa nesie v znamení motta „Pán Boh má plány pokoja. Spoločne pre Libanon“.

Hlavný program stretnutia za pokoj pre Libanon a prekonanie tamojšej akútnej krízy sa začal o 8.30 h v Dome sv. Marty privítaním hostí zo strany pápeža Františka.

Pokračoval v Bazilike sv. Petra spoločnou modlitbou Otče náš, po ktorej Svätý Otec spolu s patriarchami a ďalšími účastníkmi spoločne zostúpili k hrobu apoštola Petra a každý sa so zapálenou sviecou pripojil k prosbám o príhovor apoštola za úmysel stretnutia.

Účastníci ekumenického stretnutia

Na stretnutí sa zúčastňuje desiatka hláv kresťanských komunít. Zastúpené sú východné katolícke cirkvi, dve pravoslávne cirkvi, Arménska apoštolská cirkev a evanjelici.

Z katolíckych predstaviteľov sú prítomní maronitský patriarcha Bechara Boutros Raï, sýrsko-katolícky patriarcha Ignace Youssef III. Younan, melchitský patriarcha Youssef Absi a ďalší predstavitelia východných katolíckych cirkví prítomných v Libanone i tamojšej latinskej cirkvi, medzi nimi chaldejský biskup Michel Kassarj a latinský apoštolský vikár Cesar Essayan.


Foto – TASR/AP

Grécko-pravoslávnu cirkev Antiochijského patriarchátu zastupuje jej patriarcha Youhanna X. Yazigi; Sýrsko-pravoslávnu cirkev patriarcha Ignác Efrém II. a Arménsku apoštolská cirkev v Cilícii katolikos Aram I. Najvyššiu radu evanjelického spoločenstva v Sýrii a Libanone zastupuje jej predseda Joseph Kassabhas.

Stretnutie moderuje apoštolský nuncius v Libanone Joseph Spiteri. Zúčastňujú sa na ňom aj prefekt Kongregácie pre východné cirkvi Leonardo Sandri a vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher.

Inzercia

Okrúhly stôl a záverečná spoločná modlitba

Po modlitbe pri hrobe sv. Petra sa účastníci spolu so Svätým Otcom presunuli do Klementínskej sály Apoštolského paláca na diskusiu pri okrúhlom stole. Táto časť programu prebieha za zatvorenými dverami a je rozložená na dopoludňajší a popoludňajší blok.

Večer o 18. hodine vyvrcholí ekumenické stretnutie spoločnou modlitbou vo vatikánskej bazilike pri Oltári katedry. Spolu s čítaniami z Božieho slova zaznejú modlitby a spevy s tradičnými formami jednotlivých rítov prítomných v Libanone, s arabskými, sýrskymi, arménskymi a chaldejskými textmi.

Vzhľadom na kontext pandémie si účastníci prejavia znak pokoja nie zvyčajným objatím a bozkom, ale položením horiacich lámp na jeden spoločný svietnik. Očakáva sa, že Svätý Otec pri tejto príležitosti prednesie svoje posolstvo.

Pápež František vyzval veriacich modliť sa za Libanon už v stredu týmito slovami: „... 1. júla sa vo Vatikáne uskutoční osobitný deň reflexie a modlitby za Libanon. Spoločne s hlavami všetkých cirkví prítomných v Krajine cédrov sa necháme inšpirovať slovom Svätého písma, ktoré hovorí: ,Pán Boh má plány pokoja.‘ Pozývam všetkých pripojiť sa duchovne k nám, modliac sa, aby Libanon opäť povstal z ťažkej krízy, ktorou prechádza, a znovu ukázal svetu svoju tvár pokoja a nádeje.“

V predvečer stretnutia prijal pápež František na osobných audienciách dvoch zo spomenutých ekumenických hostí z Libanonu. Najprv sa stretol s grécko-pravoslávnym patriarchom Antiochie a celého Orientu, Jeho Blaženosťou Youhannom X., a potom samostatne prijal sýrsko-pravoslávneho patriarchu Antiochie, Jeho Svätosť Ignáca Efréma II.

Čelní predstavitelia cirkví a cirkevných komunít Libanonu sú hosťami Svätého Otca v Dome sv. Marty od 30. júna do 2. júla.

Vybrané časti posolstva pápeža Františka, ktoré predniesol na záver ekumenickej modlitby

„Som vďačný všetkým účastníkom za to, že promptne prijali pozvanie, i za bratské podelenie sa. My duchovní pastieri, podporovaní modlitbou svätého Božieho ľudu, sme sa v tomto temnom období spoločne snažili orientovať smerom k Božiemu svetlu. A v jeho svetle sme videli predovšetkým naše vlastné nejasnosti: chyby vykonané vtedy, keď sme nedosvedčovali evanjelium s koherentnosťou a do krajnosti, stratené príležitosti na ceste bratstva, zmierenia a plnej jednoty. Za toto prosíme o odpustenie a s kajúcim srdcom hovoríme: «Zmiluj sa, Pane!» (Mt 15,22. (...)

Veta, ktorú Pán vyslovuje vo Svätom písme, dnes rezonovala medzi nami takmer ako odpoveď na volanie našej modlitby. Je málo slov, prostredníctvom ktorých Boh vyhlasuje, že má «zámery ... pokoja a nie súženia» (Jer 29,11). Plány pokoja a nie súženia. V týchto časoch súženia chceme všetkými silami potvrdiť, že Libanon je a musí zostať plánom pokoja. Jeho povolaním je byť zemou tolerancie a pluralizmu, oázou bratstva, kde sa rozličné náboženstvá a vyznania stretávajú, kde rôzne komunity spolunažívajú uprednostňujúc všeobecné dobro pred zvláštnymi výhodami. (...)

Dosť bolo používania Libanonu a Blízkeho východu pre cudzie záujmy a zisky! Libanončanom treba dať možnosť byť protagonistami lepšej budúcnosti, v ich zemi a bez neprimeraných zásahov. (...)

Apelujeme na vás všetkých. Na vás, občanov: nenechajte sa odradiť, nestrácajte ducha, znovuobjavte v koreňoch vašich dejín nádej na nové vzklíčenie. Na vás, politickí lídri: aby ste podľa vašich zodpovedností našli urgentné a stabilné riešenia aktuálnej ekonomickej, sociálnej a politickej krízy, pamätajúc na to, že neexistuje pokoj bez spravodlivosti. Vám, drahí Libanončania žijúci v diaspóre: aby ste dali do služby vašej vlasti tie najlepšie energie a zdroje, ktorými disponujete. Vám, členovia medzinárodnej komunity: nech sa prostredníctvom spoločného úsilia vytvoria podmienky na to, aby sa krajina nepotopila, ale vydala sa na cestu obnovy. Bude to dobré pre všetkých. (...)

Veríme, že Boh ukáže jedinú cestu nášho putovania: cestu pokoja. Uisťujeme preto bratov a sestry moslimov i príslušníkov iných náboženstiev o otvorenosti a disponibilite spolupracovať na budovaní bratstva a podporovaní pokoja. Ten si „nežiada víťazov, ani porazených, ale bratov a sestry, ktorí by aj napriek nedorozumeniam a ranám minulosti kráčali od konfliktu k jednote“ (Príhovor na medzináboženskom stretnutí v irackom Ure, 6. marca 2021). (...)

Dnes sme vzali za svoje slová básnika Gibrana plné nádeje: „Za temným závesom noci je svitanie, ktoré nás očakáva.“ Niekoľko mladých nám práve odovzdalo zažaté lampy. Práve oni, mladí, sú lampami, ktoré planú v tejto temnej hodine. Na ich tvárach žiari nádej budúcnosti. (...)

V noci krízy treba zostať jednotnými. Spoločne, prostredníctvom čestnosti dialógu a úprimnosti úmyslov, môžeme priniesť svetlo do tmavých oblastí. Zverme každú námahu a úsilie Kristovi, Kniežaťu pokoja.“

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 7 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 11 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.