Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
01. júl 2021, 12:27

Nájdené hroby detí

Pribúdajú požiare v kanadských kostoloch

Pribúdajú požiare v kanadských kostoloch

Hasičské bundy zavesené na plote počas zásahu 21. júna pri požiari kostola v kanadskom meste Penticton v indiánskej rezervácii. Foto: TASR/AP

V priebehu posledných dvoch týždňov horelo v siedmich katolíckych chrámoch. Kanadskí hasiči zasahovali tento týždeň v ďalších troch kostoloch. Včera v noci zhorel kostol vo farnosti v Morinville v štáte Alberta.

Drevená konštrukcia storočného kostola sa po príchode hasičov začala rúcať. Ako uvádza Catholic News Agency oheň sa šíril zo suterénu a zasahovať museli hasiči z piatich rôznych oblastí.

„Bola to jedna z najväčších budov s veľmi starou konštrukciou z dreva, takže to išlo veľmi rýchlo a bolo ťažké s požiarom bojovať," povedal generálny manažér infraštruktúry a komunitných služieb Iaian Bushell. Podľa neho je „načasovanie veľmi nešťastné".

V rovnaký deň začal horieť kostol neďaleko Halifaxu, hlavného mesta Nového Škótska. Požiar sa podarilo uhasiť skôr ako spôsobil väčšie škody. Na rozdiel od predchádzajúcich požiarov v západných provinciách Britská Kolumbia a Alberta, došlo k incidentu v námornej provincii na východnom pobreží Kanady.

Hovorca arcidiecézy Halifax-Yarmouth John Stevens pre CNA uviedol, že „katilínske liečebné a kultúrne stredisko pri kostole bolo poškodené, ale nikto sa nezranil".

Polícia v oboch prípadoch zatiaľ nepotvrdila cudzie zavinenie, ale prípady vyšetruje ako podozrivé.

V pondelok horelo tiež kostole neďaleko mesta Calgary v južnej Alberte. Hasiči zasiahli skôr ako plamene spôsobili väčšie poškodenie konštrukcie. Podľa predbežného vyšetrovania bol požiar založený úmyselne.

Inzercia

Čítajte tiež

Proti útokom na katolícku komunitu sa postavili aj miestni politici. Líder Konzervatívnej strany Kanady Erin O’Toole sa v pondelok vyzval na zastavenie vandalizmu. 

„Je hrozné vidieť, ako sú kostoly v Kanade vypaľované a vandalizované. Všetci musíme pracovať na ceste k zmiereniu. Tieto činy len podkopávajú dôležité diskusie o tom, ako napredovať. Musí to prestať," napísal na Twitteri.

K včerajšiemu útoku na kostol v Morinville sa vyjadril aj premiér štátu Alberta Jason Kenney. „Odsudzujem to, čo sa javí ako ďalší násilný čin z nenávisti zameraný na katolícku komunitu," uviedol Kenney.

„Storočný kostol sv. Jána Krstiteľa bol srdcom Morinville a kľúčovou súčasťou histórie a duchovného života františkánskej komunity Alberty,“ dodal.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 13 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 18 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.