Nájdené hroby detí
Pribúdajú požiare v kanadských kostoloch

Hasičské bundy zavesené na plote počas zásahu 21. júna pri požiari kostola v kanadskom meste Penticton v indiánskej rezervácii. Foto: TASR/AP
V priebehu posledných dvoch týždňov horelo v siedmich katolíckych chrámoch. Kanadskí hasiči zasahovali tento týždeň v ďalších troch kostoloch. Včera v noci zhorel kostol vo farnosti v Morinville v štáte Alberta.
Drevená konštrukcia storočného kostola sa po príchode hasičov začala rúcať. Ako uvádza Catholic News Agency oheň sa šíril zo suterénu a zasahovať museli hasiči z piatich rôznych oblastí.
„Bola to jedna z najväčších budov s veľmi starou konštrukciou z dreva, takže to išlo veľmi rýchlo a bolo ťažké s požiarom bojovať," povedal generálny manažér infraštruktúry a komunitných služieb Iaian Bushell. Podľa neho je „načasovanie veľmi nešťastné".
V rovnaký deň začal horieť kostol neďaleko Halifaxu, hlavného mesta Nového Škótska. Požiar sa podarilo uhasiť skôr ako spôsobil väčšie škody. Na rozdiel od predchádzajúcich požiarov v západných provinciách Britská Kolumbia a Alberta, došlo k incidentu v námornej provincii na východnom pobreží Kanady.
Hovorca arcidiecézy Halifax-Yarmouth John Stevens pre CNA uviedol, že „katilínske liečebné a kultúrne stredisko pri kostole bolo poškodené, ale nikto sa nezranil".
Polícia v oboch prípadoch zatiaľ nepotvrdila cudzie zavinenie, ale prípady vyšetruje ako podozrivé.
V pondelok horelo tiež kostole neďaleko mesta Calgary v južnej Alberte. Hasiči zasiahli skôr ako plamene spôsobili väčšie poškodenie konštrukcie. Podľa predbežného vyšetrovania bol požiar založený úmyselne.

„Pravda musí vyjsť na povrch,“ reagovali kanadskí biskupi na správy o objavení 751 hrobov na pôde bývalej školy pre indiánske deti.
Proti útokom na katolícku komunitu sa postavili aj miestni politici. Líder Konzervatívnej strany Kanady Erin O’Toole sa v pondelok vyzval na zastavenie vandalizmu.
„Je hrozné vidieť, ako sú kostoly v Kanade vypaľované a vandalizované. Všetci musíme pracovať na ceste k zmiereniu. Tieto činy len podkopávajú dôležité diskusie o tom, ako napredovať. Musí to prestať," napísal na Twitteri.
K včerajšiemu útoku na kostol v Morinville sa vyjadril aj premiér štátu Alberta Jason Kenney. „Odsudzujem to, čo sa javí ako ďalší násilný čin z nenávisti zameraný na katolícku komunitu," uviedol Kenney.
„Storočný kostol sv. Jána Krstiteľa bol srdcom Morinville a kľúčovou súčasťou histórie a duchovného života františkánskej komunity Alberty,“ dodal.
Dnes treba vedieť
Predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober vyzval a poprosil slovenských veriacich, aby sa modlili za Benedikta XVI. „Svätý Otec František nás vyzval k modlitbe, pripojme sa k nemu a spoločne sa modlime spolu s ním za Benedikta XVI.," povedal Bober.
František vyzval na modlitbu za Benedikta XVI.
Zdravie emeritného pápeža sa náhle zhoršilo. Je veľmi chorý, povedal František
Pápež túto prekvapivú výzvu predniesol na záver svojej pravidelnej generálnej audiencie, ale neposkytol žiadne podrobnosti. Po audiencii Benedikta navštívil.
Ku kresťanským cirkvám sa na Slovensku viac hlásia ľudia žijúci na vidieku (78,4 percenta) ako v meste (59,3 percenta). Vyplýva to z rozšírených výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. (tasr)
Ukrajinské vedenie vyzvalo pravoslávnu cirkev, aby sa dištancovala od Moskvy
„Ak nemáte žiadne vzťahy s Ruskom, tak oficiálne povedzte ‚dovidenia‘, povedzte, že ruský prezident Vladimir Putin je Satan,“ žiada tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov.
„Väčšinou sa ma kňazi zvyknú opýtať, čo kázal ten pred ním alebo čo sme mali ráno, keď je napríklad na výber ľubovoľná spomienka. Stalo sa mi aj to, že kňaz povedal: Rozhodni ty,“ hovorí Matej Lelovský, ktorý popri zamestnaní robí hlavného kostolníka v piaristickom kostole v Nitre. Opisuje túto službu, jej náročnosť i krásu a vysvetľuje viaceré detaily z kostolného „zákulisia“.
„Deti uprostred bômb kreslia ozdobené stromčeky. Trauma existuje, ale zmysel pre oslavu zostáva,“ uviedol apoštolský nuncius na Ukrajine Visvaldas Kulbokas. Podľa neho bolo najväčším prianím Ukrajincov prežiť sviatky bezpečne. (vatican news)
Ukrajinské cirkvi už nechcú sláviť Vianoce podľa juliánskeho kalendára
Na Ukrajine vzrástol počet ľudí, ktorí Vianoce oslavovali 25. decembra podľa gregoriánskeho kalendára, a nie podľa juliánskeho. Juliánsky kalendár totiž používa ruská pravoslávna cirkev. Od budúceho roka už zrejme budú Vianoce na Ukrajine oficiálne iba 25. decembra.
Žilinský biskup Tomáš Galis v pastierskom liste napísal, že Ježiš Kristus svojím narodením rozháňa ľudské obavy. „Jeho príchod na zem hovorí jasnou rečou: Boh má človeka rád! Má o neho trvalý záujem a počíta s ním. Božie milosrdenstvo je originálne a má pripravené riešenia aj v tých najzamotanejších ľudských situáciách.“ (tkkbs)
Vojnu na Ukrajine čoraz viac zaťažuje náboženstvo, tvrdí nemecký analytik Reinhard Flogaus zaoberajúci sa východnými cirkvami. Podľa moskovského patriarchu Kirilla ruskí vojaci bojujú vo „svätej vojne“ proti „satanskému Západu“. Analytik kritizuje tiež Kirillov výrok, že všetci, ktorí padnú počas bojov na Ukrajine, dostanú „okamžité odpustenie hriechov a vstup do raja“. (kathpress)