Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
01. júl 2021, 12:27

Nájdené hroby detí

Pribúdajú požiare v kanadských kostoloch

Pribúdajú požiare v kanadských kostoloch

Hasičské bundy zavesené na plote počas zásahu 21. júna pri požiari kostola v kanadskom meste Penticton v indiánskej rezervácii. Foto: TASR/AP

V priebehu posledných dvoch týždňov horelo v siedmich katolíckych chrámoch. Kanadskí hasiči zasahovali tento týždeň v ďalších troch kostoloch. Včera v noci zhorel kostol vo farnosti v Morinville v štáte Alberta.

Drevená konštrukcia storočného kostola sa po príchode hasičov začala rúcať. Ako uvádza Catholic News Agency oheň sa šíril zo suterénu a zasahovať museli hasiči z piatich rôznych oblastí.

„Bola to jedna z najväčších budov s veľmi starou konštrukciou z dreva, takže to išlo veľmi rýchlo a bolo ťažké s požiarom bojovať," povedal generálny manažér infraštruktúry a komunitných služieb Iaian Bushell. Podľa neho je „načasovanie veľmi nešťastné".

V rovnaký deň začal horieť kostol neďaleko Halifaxu, hlavného mesta Nového Škótska. Požiar sa podarilo uhasiť skôr ako spôsobil väčšie škody. Na rozdiel od predchádzajúcich požiarov v západných provinciách Britská Kolumbia a Alberta, došlo k incidentu v námornej provincii na východnom pobreží Kanady.

Hovorca arcidiecézy Halifax-Yarmouth John Stevens pre CNA uviedol, že „katilínske liečebné a kultúrne stredisko pri kostole bolo poškodené, ale nikto sa nezranil".

Polícia v oboch prípadoch zatiaľ nepotvrdila cudzie zavinenie, ale prípady vyšetruje ako podozrivé.

V pondelok horelo tiež kostole neďaleko mesta Calgary v južnej Alberte. Hasiči zasiahli skôr ako plamene spôsobili väčšie poškodenie konštrukcie. Podľa predbežného vyšetrovania bol požiar založený úmyselne.

Inzercia

Čítajte tiež

Proti útokom na katolícku komunitu sa postavili aj miestni politici. Líder Konzervatívnej strany Kanady Erin O’Toole sa v pondelok vyzval na zastavenie vandalizmu. 

„Je hrozné vidieť, ako sú kostoly v Kanade vypaľované a vandalizované. Všetci musíme pracovať na ceste k zmiereniu. Tieto činy len podkopávajú dôležité diskusie o tom, ako napredovať. Musí to prestať," napísal na Twitteri.

K včerajšiemu útoku na kostol v Morinville sa vyjadril aj premiér štátu Alberta Jason Kenney. „Odsudzujem to, čo sa javí ako ďalší násilný čin z nenávisti zameraný na katolícku komunitu," uviedol Kenney.

„Storočný kostol sv. Jána Krstiteľa bol srdcom Morinville a kľúčovou súčasťou histórie a duchovného života františkánskej komunity Alberty,“ dodal.

Dnes treba vedieť

28. december 2022, 08:18

Ku kresťanským cirkvám sa na Slovensku viac hlásia ľudia žijúci na vidieku (78,4 percenta) ako v meste (59,3 percenta). Vyplýva to z rozšírených výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. (tasr)

28. december 2022, 00:04

„Väčšinou sa ma kňazi zvyknú opýtať, čo kázal ten pred ním alebo čo sme mali ráno, keď je napríklad na výber ľubovoľná spomienka. Stalo sa mi aj to, že kňaz povedal: Rozhodni ty,“ hovorí Matej Lelovský, ktorý popri zamestnaní robí hlavného kostolníka v piaristickom kostole v Nitre. Opisuje túto službu, jej náročnosť i krásu a vysvetľuje viaceré detaily z kostolného „zákulisia“.

27. december 2022, 13:22

Vojnu na Ukrajine čoraz viac zaťažuje náboženstvo, tvrdí nemecký analytik Reinhard Flogaus zaoberajúci sa východnými cirkvami. Podľa moskovského patriarchu Kirilla ruskí vojaci bojujú vo „svätej vojne“ proti „satanskému Západu“. Analytik kritizuje tiež Kirillov výrok, že všetci, ktorí padnú počas bojov na Ukrajine, dostanú „okamžité odpustenie hriechov a vstup do raja“. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.