Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. júl 2021, 16:08

Desiatky pútnikov absolvovalo púť z Dražoviec na Nitriansky hrad

Cesta je súčasťou Cyrilo-metodských slávností, išlo v poradí už o piaty ročník.

Desiatky pútnikov z Nitry i širokého okolia sa stretli pri dražovskom Kostole svätého Michala, aby absolvovali putovanie na Nitriansky hrad. Piaty ročník cyrilo-metodského putovania z Dražoviec cez Zoborský kláštor na Nitriansky hrad im bude pripomínať certifikát o absolvovaní pútnickej cesty.

„Získali ho na základe pečiatok, ktoré zbierali do pútnického pasu počas nenáročného turisticko-pútnického podujatia so zastávkami pri pamiatkach súvisiacich s veľkomoravským obdobím,“ informovalo Biskupstvo Nitra.  

Slávnosti Nitra, milá Nitra, ktoré sa už tradične organizujú v meste pod Zoborom začiatkom júla, vyjadrujú úctu k cyrilo-metodskej a veľkomoravskej tradícii, vzdávajú hold výnimočným historickým i súčasným osobnostiam. Rovnomenná hymnická pieseň a nitrianska znelka sú jednotiacim rámcom pre Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti, ktoré obyvatelia Nitry slávia aj ako svoje dni Nitranov.

Nitrianske slávnosti sa pred niekoľkými rokmi stali súčasťou programovej ponuky Cyrilo-metodskej cesty, ktorá v tomto roku získala certifikát Rady Európy a zaradila sa medzi jej 45 kultúrnych ciest. Cesta je komplexnou kultúrnou a turistickou ponukou v priestore strednej, južnej a východnej Európy.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.