Proces vo Vatikáne
Pred súd sa postaví deväť vplyvných osôb. Kardinála Becciua naďalej vyšetrujú

Obvinený kardinál Angelo Becciu. Foto: TASR/AP
Pred vatikánsky súd sa 27. júla postaví skupina obvinených v kauze obchodovania s londýnskou nehnuteľnosťou na Sloane Avenue.
Svätá stolica v sobotu informovala o ukončení vyšetrovacej fázy a zverejnila zoznam obvinených s uvedením dôvodov obžaloby.
Vyšetrovanie začaté v roku 2019 viedol promótor spravodlivosti (hlavný prokurátor) Gian Piero Milano spolu s prísediacim Alessandrom Diddim a asistentom Gianlucom Peronem. Vyšetrovatelia preskúmali veľký objem dokumentov a elektronických zariadení zaistených orgánmi Vatikánskeho žandárskeho zboru v spolupráci s talianskymi orgánmi finančnej kontroly.
Predseda Tribunálu Mestského štátu Vatikán Giuseppe Pignatone na základe žiadosti predloženej Úradom promótora spravodlivosti predvolal pred súd deväť fyzických osôb a voči desiatej pokračuje v stíhaní. Vyšetrovaním zistená trestná činnosť sa týka aj aktivity štyroch obchodných spoločností.
Obvinenými osobami, ktoré predstúpia pred súd, sú:
René Brülhart, bývalý riaditeľ vatikánskeho Úradu pre finančné informácie (AIF), obvinený z trestného činu zneužitia funkcie;
Mons. Mauro Carlino, bývalý sekretár substitúta Štátneho sekretariátu, obvinený z vydierania a zneužitia funkcie;
Enrico Crasso, finančník, ktorý sa dlhodobo staral o investície Štátneho sekretariátu, obvinený zo zločinov sprenevery, korupcie, vydierania, prania špinavých peňazí, podvodov, zneužitia funkcie a falšovania verejných listín ako súkromná osoba;
Tommaso Di Ruzza, niekdajší riaditeľ AIF, obvinený z trestných činov sprenevery, zneužitia funkcie a porušenia služobného tajomstva;
Cecilia Marogna, platená Štátnym sekretariátom za spravodajské služby, obvinená zo sprenevery;
Raffaele Mincione, finančník, ktorý dal prepísať na Štátny sekretariát významné podiely fondu, ktorý vlastnil londýnsku nehnuteľnosť na Sloane Avenue č. 60 a získané peniaze použil na svoje špekulatívne investície, obvinený zo sprenevery, podvodu, zneužitia funkcie, neoprávneného prisvojenia a prania peňazí;
Nicola Squillace, právnik zapojený do obchodného vyjednávania, obvinený z podvodu, neoprávneného prisvojenia a prania peňazí;
Fabrizio Tirabassi, referent majetkovej správy Štátneho sekretariátu, ktorému sa pripisuje vedúca úloha v spomínanej trestnej činnosti, obvinený z korupcie, vydierania, sprenevery, podvodu a zneužívania funkcie;
Gianluigi Torzi, finančník, prizvaný na pomoc Svätej stolici vymaniť sa z Mincioneho fondu, obvinený z vydierania, sprenevery, podvodu, neoprávneného prisvojenia a prania peňazí.
Prvé súdne pojednávanie pred vatikánskym tribunálom, na ktorom sa začne verejná konfrontácia medzi žalobcom a obhajobou obvinených, je naplánované na 27. júla. Štátny sekretariát Svätej stolice sa rozhodol mať v súdnom procese svoje zastúpenie a poveril touto úlohou advokátku Paolu Severino.

Za slabými výsledkami odborníci vidia personálnu poddimenzovanosť i justičný aktivizmus vatikánskych sudcov a prokurátorov.
Okrem deviatich menovaných pokračuje vatikánske trestné stíhanie podľa platnej normatívy aj voči kardinálovi Giovannimu Angelovi Becciuovi, ktorého vyšetrovatelia obvinili z trestných činov sprenevery, zneužitia funkcie, a to aj v konflikte záujmov, a tiež z navádzania na vyhýbanie sa povinnostiam.
Kardinál Becciu bol v období 2011 až 2018 substitútom Štátneho sekretariátu pre všeobecné záležitosti a neskôr prefektom Kongregácie pre kauzy svätých až do 24. septembra 2020, keď sa po osobnom stretnutí s pápežom Františkom vzdal svojho úradu v Rímskej kúrii i práv spojených s kardinalátom.
Kardinál Becciu reagoval na obvinenie z trestných činov vyhlásením, že sa stal „obeťou cielenej machinácie“, ktorou bol vystavený „mediálnemu pranieru, aký nemá obdobu“, a že len vďaka viere dokáže „nachádzať silu bojovať v tomto zápase za pravdu“.
„Konečne prichádza moment vyjasnenia a súd bude môcť zistiť úplnú nepravdivosť obvinení,“ uviedol kardinál Becciu prostredníctvom svojho právneho zástupcu.
K svojmu obvineniu sa vyjadril aj René Brülhart, ktorý uviedol, že „táto záležitosť predstavuje procesné nedorozumenie“, ktoré sa vyjasní. „Vždy som si plnil svoje funkcie a povinnosti korektne, lojálne a výlučne v záujme Svätej stolice a orgánov, ktoré ju reprezentujú,“ uviedol niekdajší riaditeľ vatikánskeho Úradu pre finančné informácie.
Dnes treba vedieť
Pred príchodom pápeža v Južnom Sudáne vypukli násilnosti, zabitých bolo 27 ľudí
Bojovníci z povstaleckej skupiny vo štvrtok zabili šesť ľudí v juhosudánskom zväzovom štáte Stredná Equatoria. Pastieri sa neskôr v priebehu dňa v neďalekej oblasti pomstili zabitím 21 civilistov vrátane piatich detí a tehotnej ženy.
Česká biskupská konferencia reaguje na početné novinárske otázky, či sa hovorca prezidenta Miloša Zemana Jiří Ovčáček stane novým hovorcom českých biskupov. „Nie, nič takéto sa nechystá. A ďakujeme, že nešírite fake news,“ napísala ČBK na svojom oficiálnom twitterovom účte.
Na četné dotazy novinářů, zda bude pan Jiří Ovčáček pracovat jako tiskový mluvčí ČBK, odpovídáme: Ne, nic takového se nechystá. A děkujeme, že nešíříte fake news.
— Církev.cz (@CirkevCz) February 3, 2023
Pápež František pri stretnutí s konžskými biskupmi upriamil pozornosť na milosrdenstvo. „Kódex musíme dodržiavať, pretože je dôležitý, ale srdce pastora ide ďalej! Riskujte. Pre odpustenie riskujete. Vždy. Vždy odpúšťajte vo sviatosti zmierenia,“ povedal pred odletom do Južného Sudánu. (vaticannews)
Pápež František dnes ukončil svoju trojdňovú návštevu Konžskej demokratickej republiky a odletel do Južného Sudánu. Na letisku v Džube by mal pristáť okolo 14.00 h SEČ. (tasr)
V slovenčine vyšla prvá prípravná katechéza pred Svetovými dňami mládeže
Pre slovenských mladých pútnikov budú katechézy vychádzať každý druhý piatok.
Na pohrebnú omšu za zosnulého kardinála Georgea Pella prišli vo štvrtok tisíce smútiacich, ktorí zaplnili katedrálu v Sydney. „,Nebojte sa‘, bolo Georgeovo motto. Tieto slová sa v Biblii spomínajú 365-krát,“ povedal brat zosnulého kardinála David. Na omši bolo okrem členov smútiacej rodiny aj 30 biskupov, viac ako 200 kňazov i občianski predstavitelia. (cna)
Moskovský patriarcha Kirill obhajoval ruského prezidenta Vladimira Putina. Hlava ruskej pravoslávnej cirkvi uviedla, že šéf Kremľa je skutočným kresťanom, ktorý žije cirkevným životom. „Cári neboli vždy takí ortodoxní, ako je teraz náš prezident,“ povedal Kirill a Putinovi zároveň „z celého srdca“ poďakoval za dobré vzťahy medzi cirkvou a štátom. (kathpress)
Americký prezident Joe Biden tvrdí, že pápež a niektorí biskupi sú otvorení v otázke potratov financovaných štátom. List americkej biskupskej konferencie však jasne odsudzuje takéto praktiky. Pápež František tiež interrupcie odsúdil a dokonca ich prirovnal k „najatiu nájomného vraha“. (cna)
Vandalizmus
Izraelská polícia zatkla Američana, ktorý v kostole rozbil sochu Ježiša Krista
Incident sa odohral v Kostole bičovania na Via Dolorosa. Po tejto ulici podľa tradície kráčal Ježiš a niesol svoj kríž na miesto ukrižovania.
Kardinál Joseph Zen bol v Hongkongu hospitalizovaný po tom, čo sa zhoršil jeho zdravotný stav po návrate z pohrebu Benedikta XVI. v Ríme. 91-ročný kardinál vo svojom blogu napísal, že sa lieči v nemocnici po ťažkostiach s dýchaním. (cna)