Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. júl 2021, 10:16

Pápež reagoval na nepokoje v juhoafrickom Svazijsku výzvou k dialógu

Biskup jedinej katolíckej diecézy v krajine José Luis Ponce de León zoči-voči stupňujúcemu sa napätiu vyzval k upokojeniu a zmiereniu.

Výzvou na dialóg a zmierenie reagoval pápež František na nepokoje v africkom štáte Eswatini, známom pod starším názvom ako Svazijsko. Urobil tak po modlitbe Anjel Pána v nedeľu 4. júla.

V príhovore z okna Apoštolského paláca sa Svätý Otec vyjadril na podporu pokojného vyriešenia napätej situácie, keď uviedol:

„Z drahej krajiny Eswatini v južnej Afrike prichádzajú správy o napätiach a násilnostiach. Pozývam tých, ktorí sú v zodpovedných funkciách, i tých, ktorí manifestujú svoje túžby ohľadom budúcnosti krajiny, k spoločnému úsiliu o dialóg, zmierenie a pokojné skĺbenie rozdielnych pozícií.“

V 1,3-miliónovom  Svazijskom kráľovstve, chudobnej krajine ležiacej medzi Juhoafrickou republikou a Mozambikom, sa od mája rozhoreli násilné nepokoje proti miestnemu monarchovi. Spúšťačom bolo zabitie študenta práva, z ktorého bola obvinená polícia.

Kráľ Mswati III., ktorý ako posledný monarcha na africkom kontinente vládne vo Svazijsku už 35 rokov, v reakcii na protesty zablokoval internet, vyhlásil výnimočný stav a rozmiestnil armádu. Podľa demonštrantov a opozičných síl si nepokoje vyžiadali najmenej desiatku obetí a mnoho zranených. Predstavitelia moci označili správy o obetiach na životoch za nepravdivé.

V mnohonáboženskom Svazijsku katolíci tvoria 40 percent, podľa počtu nasledujú moslimovia s 20 percent a anglikáni s 10 percent. Biskup jedinej katolíckej diecézy v krajine Mons. José Luis Ponce de León zoči-voči stupňujúcemu sa napätiu vyzval k upokojeniu a zmiereniu.

„Odpovedať na streľbu streľbou poslúži len na zdecimovanie tejto krajiny na popol,“ varoval biskup. Ako uviedol, uznáva dôvody na protest, ale jedinou cestou ako sa dostať z krízy je „otvorený dialóg“, ktorý zahrnie všetky strany.

Demonštranti, medzi ktorými sú zastúpení najmä študenti, požadujú politickú slobodu a demokratizáciu krajiny zavedením exekutívy s voleným predsedom vlády.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
pred 17 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.