Pápež reagoval na nepokoje v juhoafrickom Svazijsku výzvou k dialógu
Biskup jedinej katolíckej diecézy v krajine José Luis Ponce de León zoči-voči stupňujúcemu sa napätiu vyzval k upokojeniu a zmiereniu.
Výzvou na dialóg a zmierenie reagoval pápež František na nepokoje v africkom štáte Eswatini, známom pod starším názvom ako Svazijsko. Urobil tak po modlitbe Anjel Pána v nedeľu 4. júla.
V príhovore z okna Apoštolského paláca sa Svätý Otec vyjadril na podporu pokojného vyriešenia napätej situácie, keď uviedol:
„Z drahej krajiny Eswatini v južnej Afrike prichádzajú správy o napätiach a násilnostiach. Pozývam tých, ktorí sú v zodpovedných funkciách, i tých, ktorí manifestujú svoje túžby ohľadom budúcnosti krajiny, k spoločnému úsiliu o dialóg, zmierenie a pokojné skĺbenie rozdielnych pozícií.“
V 1,3-miliónovom Svazijskom kráľovstve, chudobnej krajine ležiacej medzi Juhoafrickou republikou a Mozambikom, sa od mája rozhoreli násilné nepokoje proti miestnemu monarchovi. Spúšťačom bolo zabitie študenta práva, z ktorého bola obvinená polícia.
Kráľ Mswati III., ktorý ako posledný monarcha na africkom kontinente vládne vo Svazijsku už 35 rokov, v reakcii na protesty zablokoval internet, vyhlásil výnimočný stav a rozmiestnil armádu. Podľa demonštrantov a opozičných síl si nepokoje vyžiadali najmenej desiatku obetí a mnoho zranených. Predstavitelia moci označili správy o obetiach na životoch za nepravdivé.
V mnohonáboženskom Svazijsku katolíci tvoria 40 percent, podľa počtu nasledujú moslimovia s 20 percent a anglikáni s 10 percent. Biskup jedinej katolíckej diecézy v krajine Mons. José Luis Ponce de León zoči-voči stupňujúcemu sa napätiu vyzval k upokojeniu a zmiereniu.
„Odpovedať na streľbu streľbou poslúži len na zdecimovanie tejto krajiny na popol,“ varoval biskup. Ako uviedol, uznáva dôvody na protest, ale jedinou cestou ako sa dostať z krízy je „otvorený dialóg“, ktorý zahrnie všetky strany.
Demonštranti, medzi ktorými sú zastúpení najmä študenti, požadujú politickú slobodu a demokratizáciu krajiny zavedením exekutívy s voleným predsedom vlády.
Dnes treba vedieť
Pápež František obvinil svojich kritikov zo zneužívania smrti Benedikta XVI
František v rozhovore s novinármi trval na tom, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František absolvoval šesťdňovú návštevu Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu.
- Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie.
- Novým prefektom Dikastéria pre biskupov bude 67-ročný biskup Robert Francis Prevost.
- Zosnulého kardinála Georgea Pella pochovali v katedrále v Sydney.
- Hongkonského kardinála Josepha Zena museli hospitalizovať pre ťažkosti s dýchaním.
- Mel Gibson pripravuje pokračovanie úspešného filmu Umučenie Krista.
Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod.
Južný Sudán
Skupina katolíkov kráčala deväť dní, aby sa stretla s pápežom Františkom
Pútnici prekonali približne 300 kilometrov. Spolu s nimi kráčal aj 45-ročný biskup, ktorý sa pred časom stal obeťou atentátu.
V Etiópii došlo k ďalšiemu útoku na kresťanský chrám
Incident sa zrejme odohral na pozadí rozkolu v Etiópskej pravoslávnej cirkvi, ktorej biskupi v štáte Oromia - najľudnatejšom v Etiópii - vytvorili vlastnú synodu.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- že v najmladšej krajine sveta privítal pápeža najmladší biskup,
- čo Františkovi odkázal juhosudánsky minister,
- kedy sa v kinách objaví nový film o Ježišovi od Mela Gibsona.
Novou generálnou sekretárkou Slovinskej biskupskej konferencie sa stala saleziánka Marija Šimenc. Vystriedala františkána Tadeja Strehovca, ktorý túto funkciu zastával od roku 2013. (druzina.si)
Nedávna výzva pápeža Františka na dekriminalizáciu homosexuálov sa v Južnom Sudáne stala terčom kritiky. „Ak sem príde a povie nám, že manželstvo osôb rovnakého pohlavia, homosexualita sú legálne, odpovieme nie,“ reagoval minister informácií Michael Makuei Lueth. Južný Sudán, kde sa pápež momentálne nachádza, patrí medzi 70 krajín sveta, kde sú homosexuálne skutky trestné.
Rozdiely vyjadrujú nekonečnú kreativitu Boha, povedal počas Národných modlitebných raňajok americký prezident Joe Biden. Prítomných demokratov a republikánov vyzval, aby sa hádali ako o život, ale potom boli schopní ísť spolu na obed. Hlavnými rečníkmi na tradičnom podujatí bol dočasný prezident Národnej rady cirkví Vashti McKenzie a brooklynský pastor Jim Cymbala. (religion news)
Vo veku 92 rokov zomrel grécky pravoslávny metropolita Zizoulas, jedna z najvýraznejších ekumenických osobností. Dlhodobo zastupoval Konštantínopolský patriarchát v dialógu s Katolíckou cirkvou, v roku 2015 spolu s kardinálom Turksonom prezentoval Františkovu encykliku Laudato Si’. (aci stampa)