Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. júl 2021, 12:30

Útok na kňaza

V škótskej katedrále zaútočil neznámy muž na modliaceho sa katolíckeho kňaza

V škótskej katedrále zaútočil neznámy muž na modliaceho sa katolíckeho kňaza

Ilustračná fotografia katedrály na britských ostrovoch. Foto flickr/William Murphy

Polícia po páchateľovi, ktorý útočil so sklennou fľašou v ruke, pátra. 35-ročný kňaz vyviazol z incidentu bez zranení.

Na katolíckeho kňaza modliaceho sa v Katedrále Panny Márie v škótskom Edinburghu v pondelok zaútočil neznámy muž so sklenenou fľašou.

Edinburghská arcidiecéza v utorok uviedla, že k násilnému a nevyprovokovanému útoku došlo po tom, čo sa neznámy páchateľ prišiel kňaza opýtať, či je kňazom.

„Kňaz, ktorý sedel sám a modlil sa v lavici v katedrále Panny Márie v Edinburghu, bol vystavený násilnému a nevyprovokovanému útoku. Muž niesol sklenenú fľašu,“ uviedla škótska arcidiecéza.

Keď kňaz útočníkovi odpovedal, že kňazom je, neznámy muž sa ho pokúsil udrieť fľašou do hlavy a prenasledoval ho po katedrále. „Fľaša sa rozbila na zemi a muž ju naďalej používal pri svojom útoku,“ opisuje arcidiecéza.

Kňaz sa útočníkovi bránil stoličkou, potom muž vybehol z katedrály. Škótskemu dochovnému sa nič nestalo, vyviazol bez zranení.

Hovorca škótskej polície uviedol, že „v pondelok okolo 9:35 bola polícia privolaná k oznámeniu útoku na 35-ročného muža v kostole na York Place v Edinburghu.“

Inzercia

„Vyšetrovania aj naďalej prebiehajú. Cieľom je zistiť úplné okolnosti incidentu,“ uviedla polícia, ktorej stanovisko cituje aj škótsky denník The Edinburgh Evening News. 

Do Škótska by mal prísť aj pápež

Očakáva sa, že pápež František navštívi Škótsko „na veľmi krátky čas“ v novembri, potvrdil to pre Catholic News Agency hovorca biskupskej konferencie začiatkom tohto mesiaca.

Pápež sa pravdepodobne zúčastní na konferencii Organizácie Spojených národov o zmene klímy (COP 26) v roku 2021, ktorá sa bude konať 1. - 12. novembra v najväčšom škótskom meste Glasgow.

Záujem prísť na toto podujatie deklaroval počas májovej návštevy osobitného vyslanca amerického prezidenta pre oblasť klímy Johna Kerryho vo Vatikáne. Oficiálne zatiaľ Svätá stolica túto cestu nepotvrdila.

Katolíci sú v Škótsku menšinou a tvoria iba 16 percent z celkovej populácie 5,5 milióna ľudí.

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
pred 17 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.