Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Dnes treba vedieť
28. júl 2021, 21:14

Kostoly v tretej vlne

Cirkvi veria, že omše sa už nezakážu a nebudú len pre niektoré skupiny

Cirkvi veria, že omše sa už nezakážu a nebudú len pre niektoré skupiny

Foto: M. Kramara EASYFOTO TASR - Vladimír Miček; I. Eľko – P. Rábara

„Priestor cirkvi by mal byť z podstaty otvorený pre všetkých, nech to znie akokoľvek kontroverzne,“ hovorí biskup ECAV Ivan Eľko.

Vládni politici po schválení opatrení pre nezaočkovaných avizujú, že aj pri zhoršení epidemiologickej situácie už nedôjde k úplnemu obmedzeniu bohoslužieb.

Niektorí z nich to verejne deklarovali po tom, čo parlament cez víkend prijal opatrenia pre nezaočkovaných. Anna Záborská z Kresťanskej únie verí, že práve vďaka schválenému zákonu sa kostoly nezavrú a náboženská sloboda sa už počas pandémie aj v prípade zhoršenia situácie obmedzovať nebude. Na to, že sa už nezavrie žiadny kostol upozornil Michal Šipoš a ocenil to aj Juraj Šeliga zo strany Za ľudí a Jozef Lukáč zo Sme rodina.

Vnímajú schválené pravidlá ako garanciu v tejto otázke aj naše najväčšie cirkvi?

„V daných okolnostiach, keď je k dispozícii vakcína, s covidom už má krajina rozsiahle skúsenosti a podobne, nie je prijateľné, aby sa opakoval úplný plošný zákaz bohoslužieb,“ reagoval hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.  

Generálny biskup Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Ivan Eľko si váži ochotu koaličných politikov spoločne vyjadriť garanciu, že počas tretej vlny by už nemali byť plošne zatvárané – okrem iného – aj kostoly.

„Ak dobre chápem, táto garancia nevznikla po zvážení ľudsko-právnych aspektov veci, ale na základe zdravotníckych aspektov, ktoré obsahuje parlamentom schválené opatrenie – teda preukázania sa zaočkovaním či testom,“ povedal biskup Eľko pre Svet kresťanstva.

Podľa neho je však prostredie cirkvi veľmi rôznorodé a určitá časť ľudí protipandemickú politiku koalície z rôznych dôvodov prosto odmieta. „Nemajú ma práve v láske, ale myslím na nich a kladiem si otázku, aká bude ich možnosť navštíviť bohoslužby,“ dodáva.   

Inzercia

Ako budú konkrétne vyzerať pravidlá pre účasť na bohoslužbách v časoch zhoršenej pandemickej situácie, nie je nateraz jasné. Môže sa stať, že garancia „otvorených kostolov“ bude kompenzovaná obmedzeniami v zmysle, že na bohoslužbe sa bude môcť zúčastniť iba zaočkovaná, respektíve otestovaná osoba.

„Doteraz také pravidlo nebolo a prax neukázala, že by to spôsobilo problémy,“ uviedol hovorca katolíckych biskupov Martin Kramara.

Generálny biskup ECAV Ivan Eľko si želá, aby sa kostoly nestali bojovým poľom diskusie o kvalite prijatých opatrení a zároveň, aby kostoly nebolo možné identifikovať iba s jedným konkrétnym protipandemickým riešením.

„Priestor cirkvi by mal byť z podstaty otvorený pre všetkých, nech to znie akokoľvek kontroverzne. Sám evidujem, že napríklad mnohí odmietači očkovania majú celkom nekonšpiračné dôvody, prečo váhajú s očkovaním,“ vyjadril sa.

Ak by sa podľa neho stalo, že napokon niekto z takýchto ľudí do kostola nebude smieť, bol by to jeden z krutých paradoxov dnešnej doby. Líder evanjelikov tiež dodal, že stále ešte apelujú na rozumný úsudok ľudí v zmysle – nehľaď iba na seba, ale aj na druhých.

Biskup Eľko priznáva, že ak majú byť otvorené kostoly kompenzované tým, že vstupenkou bude akceptovanie jedného typu protipandemickej politiky, tak je to pochopiteľné z hľadiska striktne medicínskeho. „Je to ale otázne z hľadiska kresťanstva v jeho najhorúcejšom jadre,“ uzavrel.

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
pred 17 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.