Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. november 2015

Na Slovensku môže vzniknúť nová diecéza

Najvyšší predstaviteľ slovenských gréckokatolíkov Ján Babjak potvrdil, že požiadal Vatikán o zriadenie novej eparchie.

Na Slovensku môže vzniknúť nová diecéza


Prešovský arcibiskup Ján Babjak by bol rád, keby k trom gréckokatolíckym eparchiám pribudla štvrtá. Foto – TASR/Lukáš Grinaj

Niekoľko mesiacov po návšteve slovenských biskupov v Ríme pred ôsmimi rokmi došlo k doteraz najväčšej úprave hraníc slovenských diecéz. Koncom januára 2008 pápež Benedikt XVI. povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu, Košický exarchát na eparchiu a zároveň zriadil úplne novú Bratislavskú eparchiu. Gréckokatolícka cirkev na Slovensku bola zároveň povýšená na samostatnú metropolitnú cirkev.

Dva týždne na to došlo k veľkým zmenám aj v rámci Rímskokatolíckej cirkvi. Pápež rozdelil Bratislavsko-trnavskú arcidiecézu na dve samostatné arcidiecézy a zriadil nové biskupstvo v Žiline. Východnej cirkevnej provincie, ktorú tvorí Košická arcidiecéza, a diecézy Spiš a Rožňava, sa zmeny takmer nedotkli.

Môže k podobným územnosprávnym zmenám dôjsť aj po nedávnej návšteve biskupov v Ríme?

Nová eparchia na východe

Medzi gréckokatolíkmi sa už dlhšie šepkalo o vzniku novej eparchie. Až do ad limina apostolorum však vládlo na najvyšších miestach Gréckokatolíckej cirkvi úplné ticho.

Až na jednom z novinárskych brífingov v Ríme prešovský arcibiskup Ján Babjak priznal, že o zriadení novej eparchie už dlhšie komunikuje s vatikánskou Kongregáciou pre východné cirkvi. „Osobne vidím ako potrebné, aby vznikla ďalšia eparchia,“ povedal arcibiskup Babjak, ktorý odmietol prezradiť viac.

Inzercia

Sídlom novej eparchie by sa podľa neoficiálnych informácií malo stať Humenné. Keďže jediným pomocným gréckokatolíckym biskupom u nás je Milan Lach, práve on by sa mohol stať novým eparchom.

S týmito úvahami sa stretol aj gréckokatolícky kňaz a redaktor Rádia Lumen Ján Krupa. Zriadenie ďalšej eparchie by podľa neho posilnilo postavenie gréckokatolíckej metropólie na Slovensku. „Nevidím problém v tom, aby na východe Slovenska boli namiesto dvoch až tri eparchie. Veriacich aj kňazov je tam dostatok,“ myslí si Krupa, ktorý je kňazom Bratislavskej eparchie. „Napokon, na strednom a západnom Slovensku žije len približne 25-tisíc veriacich a trinásť kňazov, a pritom sme samostatnou eparchiou.“    

V Košiciach bezo zmien

Na návšteve ad limina apostolorum v Ríme sa okrem diecéznych a pomocných biskupov a vojenského ordinára prekvapivo zúčastnil aj bývalý košický arcibiskup Alojz Tkáč. Hovorca Arcibiskupského úradu v Košiciach Jaroslav Fabian uviedol, že sa tak stalo na jeho osobnú žiadosť. „Košický arcibiskup Bernard Bober tým chcel prejaviť vďačnosť emeritnému arcibiskupovi Alojzovi Tkáčovi, ktorý stále pastoračne v diecéze vypomáha,“ povedal hovorca Fabian.

Na otázku, či dôvodom nebolo možné delenie východnej cirkevnej provincie, odpovedal, že táto otázka nebola témou ad limina apostolorum.

Delenie východných diecéz nepredpokladá ani súdny vikár Spišskej diecézy Ján Duda. „Niečo také by ma prekvapilo, keďže diecézy v jednej krajine sa nereorganizujú tak často,“ myslí si Duda.

Odporúčame