Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2021, 12:10

Katolícki biskupi v juhoindickom štáte Kerala si želajú vyššiu pôrodnosť

„Pred päťdesiatimi rokmi tvorili kresťania štvrtinu miestneho obyvateľstva, ale teraz zažívame drastický pokles,“ povedal páter Jacob Palackappilly.

Biskupi v juhoindickom štáte Kerala si želajú vyššiu pôrodnosť. „Pred päťdesiatimi rokmi tvorili kresťania štvrtinu miestneho obyvateľstva, ale teraz zažívame drastický pokles,“ povedal ázijskej tlačovej službe Ucanews, ktorú cituje Kathpress, páter Jacob Palackappilly, zastupujúci generálny sekretár Katolíckej biskupskej rady v Kerale. 

Podľa ostatného sčítania ľudu podiel kresťanov v Kerale klesol z necelých 25 percent v päťdesiatych rokoch minulého storočia na zhruba 18 percent v roku 2011.

„Ak tento trend bude pokračovať, tak už nie je ďaleko deň, keď kresťanskému spoločenstvu v štáte bude hroziť vymretie,“ varoval Palackappilly.

India má viac ako 1,3 miliardy obyvateľov. Centrálna vláda v Naí Dillí, ako aj vlády spolkových štátov hľadajú spôsoby a opatrenia na obmedzenie rastu populácie.

Kerala je štát s najväčším kresťanským podielom na obyvateľstve, zatiaľ čo kresťania v celej Indii tvoria len okolo 2,3 percenta populácie. Podľa tradície kresťanstvo v Kerale siaha k apoštolovi Tomášovi, ktorý sem mal prísť v roku 52.

Inzercia

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.