Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. september 2021, 16:49

Čínsky Wuchan má nového biskupa, je šiestym v krajine podľa kontroverznej dohody

Podrobnosti dohody z roku 2018 zúčastnené strany dosiaľ nezverejnili, podľa vyhlásení predstaviteľov Číny a Vatikánu však zahŕňa „dialóg“ pri výbere biskupov. Pápež František tvrdí, že záverečné slovo má on.

Katolícka arcidiecéza v čínskom Wu-chane, kde po prvý raz zaznamenali výskyt ochorenia Covid-19, má nového biskupa. Ide o šiesteho čínskeho ordinára vysväteného v súlade s kontroverznou dohodou medzi Vatikánom a Čínou z roku 2018, informuje agentúra AP.

Pápež František vymenoval františkána Cchuej Čching-čchiho za správcu arcidiecézy 23. júna, vysvätený bol v stredu vo Wu-chane, oznámil hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

Oficiálne bude Cchuej Čching-čchi arcibiskupom Chan-kchou - jedného z troch miest, ktorých zlúčením v roku 1927 vznikol Wu-chan.

Podrobnosti dohody z roku 2018 zúčastnené strany dosiaľ nezverejnili, podľa vyhlásení predstaviteľov Číny a Vatikánu však zahŕňa "dialóg" pri výbere biskupov. Pápež František tvrdí, že záverečné slovo má on.

Predstavitelia Vatikánu v súvislosti s dohodou uviedli, že má prispieť k zjednoteniu oficiálnej, komunistickou vládou podporovanej cirkvi a podzemnej cirkvi vernej Rímu.

Emeritný hongkonský biskup kardinál Joseph Zen Ze-kiun nazval postup Vatikánu "zradou" podzemnej cirkvi v Číne.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

pred 5 hodinami

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

pred 6 hodinami

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

pred 20 hodinami

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

21. marec 2023, 12:35

Pravoverní katolíci by sa mali riadiť učením rímskeho biskupa a nenechať sa ovplyvňovať miestnymi autoritami, proti ktorým sa postavil pápež, povedal predseda Konferencie biskupov USA arcibiskup Timothy Broglio v rozhovore pre nemecký Die Tagespost. Na otázku, ako sa majú nemeckí katolíci zachovať po tom, čo predseda episkopátu a ďalší biskupi napriek zákazu Svätej stolice naďalej podporujú vznik tzv. synodálnej rady, Brogilo odpovedal, že cirkev sa vždy riadila zásadou Roma locuta – causa finita. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.