Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2021, 23:55

Cirkev v USA

Pápež prijal rezignáciu brooklynského biskupa DiMarzia, diecézu povedie Brennan

Pápež prijal rezignáciu brooklynského biskupa DiMarzia, diecézu povedie Brennan

Vľavo biskup DiMarzio, vedľa nový brooklynský biskup Brennan. Foto AP/John Minchillo

Vatikán začiatkom septembra zbavil Nicholasa DiMarzia obvinení zo sexuálneho zneužívania, ktoré sa vraj nezakladali na pravde.

Pápež František v stredu vymenoval biskupa Roberta Brennana z Columbusu za nového biskupa v newyorskom Brooklyne. Formálne tak prijal rezignáciu 77-ročného biskupa Nicholasa DiMarzia, ktorý diecézu viedol takmer dve desaťročia.

DiMarzia vyšetrovali od januára 2020 pre údajné sexuálne obťažovanie. Obvinenia zneli, že DiMarzio mal zneužiť dvoch maloletých, keď bol v 70. rokoch minulého storočia farárom v New Jersey. Brooklynský biskup obvinenia odmietal.

Kongregácia pre náuku viery neskôr uviedla, že tvrdenia o obťažovaní „nevyzerajú ako pravdivé“, písal o tom aj National Catholic Reporter. Vatikán tak ukončil vyšetrovanie.

Počas toho, ako DiMarzio čelil žalobám z týchto obvinení, tak prosil o modlitby, pripomenul New York Times. „Počas svojej viac ako 50-ročnej služby kňaza som nikdy nikoho nezneužíval,“ uviedol biskup.

„Teraz sa teším na očistenie svojho mena na štátnych súdoch v New Jersey,“ dodal DiMarzio začiatkom septembra.

Nicholas DiMarzio. Foto AP/John Minchillo 

Zástupca žalobcov však prisľúbil, že podnikne ďalšie občianskoprávne kroky. „Vyšetrovanie bolo subjektívne a zaujaté, pretože vyšetrovateľov kontrolovala a platila Katolícka cirkev,“ sťažoval sa pre agentúru Associated Press zástupca Mitchell Garabedian.

„Kongregácia pre náuku viery, ktorá rozhodla, sa snaží utajovať sexuálne zneužívanie duchovných skrývaním pravdy,“ dodal Garabedian, ktorého jeden z klientov, Samier Tadros, požadoval ako odškodné 20 miliónov dolárov. Druhým klientom bol Mark Matzek.

Biskup DiMarzio podľa New York Times povedal, že ani „nečakal, že sa pán Garabedian vzdá svojich prípadov, pretože som na dôchodku,“ povedal s domnienkou, že súdne provcesy ho ešte určite zamestnajú. 

Vyšetrovanie pod drobnohľadom

Kardinál Timothy Dolan z newyorskej arcidiecézy, ktorý dostal inštrukcie týkajúce sa obvinení, si na rozhodnutie posvietil.

Zistil, že vyšetrovanie viedol bývalý riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Louis Freeh a až potom boli podklady postúpené Kongregácii na preskúmanie.

Riešenie prípadu 77-ročného biskupa bolo Vatikánom pozorne sledované, keďže patrilo medzi prvé vyšetrovania s novým postupom (motu proprio: Vos estis lux mundi) zavedeným pápežom Františkom pred dvomi rokmi.

Nový brooklynský biskup Robert Brennan. Foto AP/Robert Brennan

Inzercia

Viacerí kritici však už vtedy vyjadrili obavy z prípadného dozorovania kauzy Kongregáciou, keďže je zložená z biskupov, pričom mohla vyšetrovaniu chýbať nestrannosť. 

Biskup Nicholas DiMarzio sa v deň svojej formálnej rezignácie vyjadril len k novému brooklynskému biskupovi. Newyorský rodák Robert Brennan bude pôsobiť v piatej najväčšej diecéze v USA, pričom brooklynská diecéza je podstatne väčšia ako mnohé katolícke arcidiecézy v Spojených štátoch.

Biskup Brennan sa na tlačovej konferencii odmietol zaoberať „občianskými žalobami“ vznesenými proti svojmu predchodcovi. Podľa New York Times povedal, že „veľmi dôveruje zisteniam“ vyšetrovania.

„Cirkev počas posledných 20 rokov usilovne pracuje na riešení problémov minulosti,“ povedal biskup Brennan. „Čo mám povedať tým, ktorí stále nedôverujú? Veľmi jednoducho môžem povedať, že rozmiem, že ma to mrzí, a že dúfam, že keď sa pozrú na to, čo sa urobilo, a v čom sa snažíme pokračovať, tak si dokážu dôveru znova vybudovať.“

Perfektná voľba, reaguje DiMarzio na nového biskupa Roberta Brennana

Brennan bude viesť viac ako 1,2 milióna katolíkov v 177 farnostiach. „Pri výbere biskupa Roberta Brennana, Svätý Otec vyzval rodeného Newyorčana, aby sa vrátil a viedol veriacich v Brooklyne a Queense,“ pochválil DiMarzio podľa National Catholic Reporter svojho nástupcu. „Energia biskupa Brennana robí z neho perfektnú voľbu,“ dodal.

Na sociálnej sieti na margo dezignovaného biskupa Brooklynu DiMarzio uviedol, že ho už viac rokov pozná a má veľkú dôveru v jeho schopnosť viesť brooklynskú diecézu.

K svojej rezignácii a odchodu na odpočinok sa DiMarzio špeciálne nevyjadril.

Nový biskup v newyorskom Brooklyne, teraz už 59-ročný bývalý columbuský biskup Robert Brennan, bol z nového pôsobiska prekvapený. „Bol som ohromený, neočakával som to,“ povedal Brennan po svojom vymenovaní počas tlačovej konferencie v Brooklyne.

Diecézu povedie domáci

V Columbuse pôsobil len dva a pol roka. Prichádza však do svojej domoviny. Americký denník The Columbus Dispatch informuje, že jeho rodina stále žije v New Yorku.

Brennan povedal, že v columbuskej diecéze začal množstvo iniciatív. „Bol som tu veľmi šťastný a mám zlomené srdce z toho, že odídem. Spoznal som tu úžasných ľudí,“ uviedol.

Post biskupa v najľudnatejšej mestskej časti New Yorku prijme Brennan, ako ôsmy biskup v poradí, 30. novembra v Konkatedrále svätého Jozefa.

Od 29. septembra sú v USA tri diecézy bez biskupa a desať diecéz s biskupmi, ktorí prekročili štandardný dôchodkový vek 75 rokov, informuje National Catholic Reporter.

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher vystúpi v pondelok v Bratislave na otvorení medzinárodného fóra Globsec 2023. V utorok sa arcibiskup stretne s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Wlachovským. (vatican news)

27. máj 2023, 14:14

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • ako si spomínajú na zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča kňazi,
  • čím môže byť povzbudením rozhovor s novým prefektom Dikastéria pre biskupov
  • a čo povedal životopisec Benedikta XVI. Peter Seewald na stretnutí so slovenskými médiami, kde nechýbal denník Postoj.
27. máj 2023, 12:01

Vladimir Putin nariadil vrátiť slávnu ikonu Najsvätejšej Trojice od Andreja Rubleva Ruskej pravoslávnej cirkvi. Umelecké dielo, ktoré štát skonfiškoval pred vyše sto rokmi, bude na dva týždne vystavené v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa. S vystavením ikony z roku 1411 nesúhlasi štátna Tretjakovská galéria, kde bola ikona doteraz. Podľa odborníkov je v nestabilnom stave a potrebuje urgentnú obnovu. (kathpress)

27. máj 2023, 07:05

Vatikánsky proces proti kardinálovi Becciuovi sa skončí najskôr v októbri. Predseda senátu Giuseppe Pignatone oznámil, že posledný výsluch svedkov je naplánovaný na 13. jún. Po zákonnej letnej prestávke prídu na rad spoloční žalobcovia. Proces s kardinálom Becciuom a ďalšími deviatimi ľuďmi prebieha od júla 2021. Obvinení sú z nadobudnutia nehnuteľnosti v Londýne, ktorú potom Štátny sekretariát predal s vysokou stratou. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.