Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2021, 22:20

Bezpečnostný incident

Pápež prijal Nancy Pelosiovú, z večernej omše ju museli narýchlo vyviesť

Pápež prijal Nancy Pelosiovú, z večernej omše ju museli narýchlo vyviesť

Foto: TASR/AP

Bohoslužbu musela Pelosiová nečakane opustiť, keďže ku kostolu sa blížil dav protestujúci proti povinným covid pasom.

Pápež František v sobotu prijal na súkromnej audiencii predsedníčku americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovú.

Stretla sa aj s vatikánskym štátnym sekretárom Pietrom Parolinom, sekretárom pre vzťahy so štátmi Paulom Gallagherom a navštívila aj Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj.

Tlačové stredisko Svätej stolice o obsahu rozhovoru medzi pápežom a 81-ročnou Pelosiovou neinformovalo. Naopak, Pelosiová vydala stanovisko, v ktorom ocenila Františkovo úsilie o ochranu klímy a pomoc utečencom, migrantom a chudobným.

Pelosiová sa v minulosti zúčastnila na inauguračnej omši pápeža Františka, v roku 2015 ho vítala v Kongrese, kde Svätý Otec predniesol príhovor pred oboma komorami parlamentu, a v roku 2017 prišla na audienciu aj so svojimi vnúčatami.

V roku 2009 Pelosiovú na audiencii prijal aj pápež Benedikt XVI., pripomenula Catholic News Agency.

Čítajte tiež

Politička Demokratickej strany, ktorá sa hlási ku katolíckej viere, no zároveň patrí medzi najvýraznejších pro-choice politikov, pricestovala do Ríma, aby predniesla hlavný prejav počas samitu predsedov parlamentov krajín G20.

Sanfranciský arcibiskup Salvatore Cordileone minulý mesiac spustil modlitbovú kampaň za zmenu zmýšľania pro-choice politikov, medzi ktorými priamo menoval aj Pelosiovú, ktorá patrí do jeho diecézy.

Inzercia

„Nikto nemôže tvrdiť, že je oddaným katolíkom, ak zároveň schvaľuje zabíjanie nevinných ľudských životov,“ vyhlásil pred časom arcibiskup Cordileone.

Pelosiová sa spolu s manželom Paulom v sobotu večer zúčastnila aj na svätej omši v kostole svätého Patrika v historickom centre Ríma.

Bohoslužbu však musela nečakane opustiť, keďže ku kostolu sa blížil niekoľkotisícový dav protestujúci proti povinným covid pasom, ktorý sa dostal aj do potýčok s políciou.

Na internete sa objavili aj správy, že Pelosiová ušla pred ľuďmi, ktorí protestovali proti nej. Tieto informácie však boli čoskoro dementované, pričom Pelosiovej hovorca zdôraznil, že americká politička opustila kostol na žiadosť talianskych bezpečnostných orgánov.

Na konci mesiaca, 29. októbra, by sa podľa zatiaľ oficiálne nepotvrdených informácií mal pápež František stretnúť aj s americkým prezidentom Joeom Bidenom, ktorý pricestuje do Ríma na zasadnutie lídrov G20.

Informácia, že Svätý Otec sa stretne s druhým katolíckym prezidentom USA už v júni, sa napokon ukázala ako falošná.  

Dnes treba vedieť

06. jún 2021, 20:27
06. jún 2021, 15:37

Pápež František sa modlil za obete masakru v Burkine Faso. Podľa AFP tam zahynulo v noci na sobotu pri útoku ozbrojencov na dedinu Solhan na severe afrického štátu minimálne 160 civilistov, vrátane približne 20 detí. „Afrika potrebuje mier a nie násilie,“ povedal pápež. (vatican news, tasr)

06. jún 2021, 13:01

V priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku bude od zajtra do 30. júna sprístupnená výstava popredného indického fotografa, filmového producenta a historika umenia Benoya Behla pod názvom Kresťanstvo v Indii. Séria fotografií pomáha zblížiť oba civilizačné okruhy – kresťanský a hinduistický. (tkkbs)

06. jún 2021, 08:05

Pápež František bude dnes slúžiť svätú omšu zo slávnosti Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi o 17:30 hod. pri Oltári katedry v zadnej lodi Baziliky sv. Petra za obmedzenej účasti veriacich. V Taliansku je zvykom, že sa táto liturgická slávnosť neslávi počas týždňa, ale je presúvaná na najbližšiu nedeľu. (vatican news)

05. jún 2021, 17:46

Český kňaz a vedec Petr Piťha vyhlásil, že cestou z celosvetovej krízy je obnova zdola. „Dospel som k tomu, že spoločnosť sa musí obrodiť zdola. Cestu vidím vo vzniku neveľkých (tak od 5 do 8 rodín) spoločností priateľov. Iste už mnohé také existujú. Také spoločenstvá musia byť dlhodobo trvalé a spoľahlivé vo všetkých členoch,“ napísal v otvorenom liste verejnosti kňaz, ktorý bol v prvej vláde Václava Klausa ministrom školstva a je známy ako výrazný kritik Istanbulského dohovoru. (konzervativninoviny.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.